Misafir
6,3862
5,6624
238,99
ÜYE GİRİŞİ

100 binden fazla kurbanlık satışta

Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Hayvan Pazarı’na ziyaretinde Manisa’da yeteri kadar kurbanlık hayvanın mevcut olduğunu belirterek, 11 bin civarında büyükbaş, 95 bin civarında da küçükbaş kurbanlığın bulunduğunu bildirdi.

100 binden fazla kurbanlık  satışta

Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Hayvan Pazarı’na ziyaretinde Manisa’da yeteri kadar kurbanlık hayvanın mevcut olduğunu belirterek, 11 bin civarında büyükbaş, 95 bin civarında da küçükbaş kurbanlığın bulunduğunu bildirdi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Kurban Bayramı’na bir hafta kala Canlı Hayvan Borsasını ziyaret etti. Burada hayvan satıcılarıyla bir araya gelen Öztürk, hem vatandaşların sorunlarını dinledi hem de önemli açıklamalarda bulundu. Ülkede Kurban Bayramı dolayısıyla hazırlıkların başladığını belirten Öztürk, Manisa’da da gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.  Gerekli tedbirlerin alınması için İl Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun teşekkül ettirildiğini ifade eden Öztürk, kurulan bu komisyon sayesinde de kurban satış ve kesim yerlerinin belirlendiğini aktardı.

11 BİN BÜYÜKBAŞ 95 BİN KÜÇÜKBAŞ

Manisa’da yeteri kadar kurbanlık hayvanın mevcut olduğunu dile getiren Öztürk, 11 bin civarında büyükbaş 95 bin civarında da küçükbaş kurbanlığın bulunduğunu anlattı.  Tarım ve Orman Bakanlığının talimatıyla bu sene kurban satış yerlerinin 15 gün öncesinden açıldığını kaydeden Öztürk, bu talimat çerçevesinde de 6 Ağustos 2018’de kurban pazaryerlerinin kurban satışları için açıldığını dile getirdi. Öztürk, kurban satış yerlerindeki kontrollerin veteriner hekimler tarafından yapıldığını vurguladı.

Özellikle hayvanların nakillerinde bulunması gereken belgelere dikkati çeken Öztürk, “Bu belgeler büyükbaş hayvanlar için ‘Hayvan Pasaportu’, küçükbaş hayvanlar için ‘Nakil Belgesi’. Dışarıdan gelen hayvanlar için de ‘Veteriner Sağlık Raporu’. Bu belgeler mutlak suretle veteriner hekimlerimiz tarafından gerek yol kontrolleri gerekse diğer kontrollerde takip ediliyor. Bu tür uygunsuzluklar olmaması için gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

KURBAN ALACAKLARA ÖNEMLİ UYARI

Kurban alacak vatandaşların dikkat etmesi gereken noktalara değinen Öztürk, “Hayvanların kulak küpelerinin olması gerekiyor.  Küpeler bir hayvanın kimliğini işaret eder. Hayvanın sağlığıyla, yaşıyla ilgili bilgilerini işaret eder.  Kulak küpesiyle ilgili bakanlığımızın hayvan sağlığı mobil uygulaması var. Bu uygulamayı indirmeleri halinde vatandaşlarımız hayvanla ilgili gerek aşılama gerek yaşla ilgili bilgilerini alabileceklerdir. Aynı zamanda küpe sorgulama linki de tarım bakanlığının sitesinde mevcut olup buradan da hayvanın yaşı, cinsiyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirler.  Biz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kurban rehberimizi de hazırlayıp 7 ilçemize dağıttık. Afişlerimiz de ilgili yerlere asıldı” diye konuştu.

HAYVANLARDA ARANAN ŞARTLAR

Öztürk, son olarak kesilecek hayvanlarda aranan şartlara değinerek şunları söyledi“Sığırda, manda da 2 yaşını doldurmuş olmalı.  Koyun ve keçide 1 yaşını doldurmuş olmalı.  Ve devede de 5 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.  Vatandaşlarımızın hastalıklı, zayıf, kör, şaşı, dişleri dökülmüş, topal bu hayvanları da kurbanlık olarak seçmemeleri gerekiyor.  Dişi hayvanlardan da damızlık özelliği bulunan hayvanların kurban olarak kesimi yasaklandı.  Bununla ilgili kontrollerimizi sıklıkla yapıyoruz.  Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu konuda dikkat etmesi önem arz ediyor.  Yol kontrolleri kolluk küvetlerimiz tarafından yapılıyor.   Yol kontrollerinde belgeler sorgulanıyor. Bu belgelerin bulunması mutlaka isteniyor.  Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak insan ve hayvan sağlığı konusunda gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz.”

Öte yandan, vatandaşların 4 gözle beklediği Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Canlı Hayvan Borsası’nda hareketlilik gözlenmezken,  gerek büyükbaş gerekse de küçükbaş hayvanların azlığı gözlerden kaçmıyor. Her yıl yoğun olarak kurbanı karşılayan hayvan borsasında, bu yıl durgunluk hüküm sürüyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim