Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Bakan Pakdemirli üzüm rekoltesini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa Ticaret Borsası’nın sultani çekirdeksiz üzümünde yeni sezon açılışı ve geleneksel ilk çekirdeksiz kuru üzüm töreninde 2018 yılı üzüm rekoltesinin 2017’ye göre yüzde 14 kayıpla tahmini 261 bin ton olacağını açıkladı. 22. Dönem Meclis Başkanı Arınç ise, tarımsal desteklemelere rağmen hala çiftçinin mutlu olmadığına işaret ederek “kedi buysa ciğer nerede ciğer buysa kedi nerede?” fıkrasını anlatarak duruma dikkat çekti.

 

Bakan Pakdemirli üzüm rekoltesini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa Ticaret Borsası’nın sultani çekirdeksiz üzümünde yeni sezon açılışı ve geleneksel ilk çekirdeksiz kuru üzüm töreninde 2018 yılı üzüm rekoltesinin 2017’ye göre yüzde 14 kayıpla tahmini 261 bin ton olacağını açıkladı. 22. Dönem Meclis Başkanı Arınç ise, tarımsal desteklemelere rağmen hala çiftçinin mutlu olmadığına işaret ederek kedi buysa ciğer nerede ciğer buysa kedi nerede?” fıkrasını anlatarak duruma dikkat çekti.

MUZAFFER KİRT

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Manisa Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 2018-2019 Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzüm sezonu açılışı ve geleneksel ilk çekirdeksiz kuru üzüm törenine katıldı.  Törene TBMM eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, İsmail Bilen, Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan ve Uğur Aydemir, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ve çok sayıda üretici katıldı.

Saruhanlı ilçesine bağlı Taşdibi Mahallesi’nden Ahmet Karabacak, sezonun ilk üzümünü borsaya getirdi. Bakan Pakdemirli,  üzümün kilosunu 40 liradan açık artırmaya sundu.  Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap,  Bakan Pakdemirli’nin Borsa adına son teklifi vermesini istedi. Pakdemirli de kilosunun 300 liradan olmasını istedi. Böylece Manisa’da sezonun ilk kuru üzümünün kilosu 300 liradan satılmış oldu.

‘ÇOK YASA ÇÇIKARMAKLA İYİ ÜRETİM OLMAZ’

Bakan Pakdemirli, 16 yılda üreticiye çok güzel hizmetlerin yapıldığını söyledi. Geçmişte ufacık bir şey için hemen yasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Çok yasa çıkarmakla iyi bir üretim yapmış olmuyorsunuz. Başkanlık sisteminde özellikle devletin işleyişiyle ilgili daha güzel bir Türkiye için devletin işleyişi daha hızlı bir hale gelecek” dedi.

Çiftçiliğin kutsal olduğunu, kendisinin de bir üzüm çiftçisi olduğunu belirten Pakdemirli,  üzüm denilince Manisa’nın akla geldiğini, çekirdeksiz kuru üzümde dünyada saygın bir yerde olduklarını söyledi.  Kuru üzümün yüzde 87’sinin Manisa’dan çıktığını kaydeden Pakdemirli, “Manisa üzüm merkezi. Dünyada 77 milyon ton var. Türkiye bağ olarak 5.sırada, rekolte olarak 6.sırada. Toplam 4 milyon ton üretiyoruz. Bu da dünya üretiminin yüzde 5’idir”dedi.

ÜZÜM FİYATLARI İYİ NOKTADA

2017 yılında 270 bin ton kuru üzümün ihraç edildiğini belirten Pakdemirli, yaş üzümle birlikte 604 milyon dolarlık bir ihracatın gerçekleştiğini vurguladı. 2017’nin yedinci ayında fiyatlara bakalım. 4.1 TL olan fiyat bugün rabbime şükürler olsun 6,9 TL. Yani şuan iyi bir noktadayız. Üzümde yüzde 68 fiyatımız artmış. 2018 rekoltemiz aşağı yukarı yüzde 14 kayıp olacak gibi görünüyor.  2017’deki 310 bin ton kuru üzüme karşılık aşağı yukarı 261 bin ton olacak gibi gözüküyor. 1 milyon 45 bin ton civarında da bir üzümümüz var gibi gözüküyor. Fiyatlar üreticiyi memnun edecek durumda.”diye konuştu. 

2017’de üzümün fiyatın 3,20 TL civarında olduğunu ifade eden Pakdemirli, fiyatlara müdahale ettiklerini belirterek, 2018 yılında fiyatlarda bir düşüşün olmadığını vurguladı. Bugün fiyatların 7,20 TL civarında olduğunu vurgulayan Pakdemirli, üretici aleyhine herhangi bir şey olursa Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla, Tarım Kredi Kooperatiflerin vasıtasıyla üzüme müdahale edeceklerini kaydetti.

Üreticiye verilen mazot, gübre, organik tarım desteklemelerin devam edeceğini belirten Pakdemirli, üzümde en yüksek verimi almanın yollarını bulacaklarını, bunun için el birliğiyle çalışacaklarını söyledi.

MANİSA COĞRAFİ İŞARET KONUSUNDA HAKLI

Manisa Sultani üzümün coğrafi işaretiyle ilgili Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’ne talimat verdiğini açıklayan Bakan Pakdemirli, “Bu iş için çalışalım. Ben Manisa’nın bu coğrafi işaret konusunda haklı olduğuna inanıyorum. Rekoltede önemli bir yere sahip olan Manisa’nın da burada hakkını almasa gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu dediklerimizde gerçek olur. Danışmanlık firmalarına gerek yok. Köylüyü gideceğiz, çiftçiye gideceğiz onlara soracağız” diye konuştu.

‘KEDİ BUYSA CİĞER NEREDE?’

Törende konuşan sıra 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç da, şöyle konuştu: "2009’dan 2016’ya kadar başbakan yardımcısı olarak bulundum. Tarım Bakanlığı konusunda zaman zaman Ben tarımı temsil eden büyük bir nüfus yoğunluğunun, ihracatımızda önemli yer tutan sektörümüzün temsilcisi olmak durumundaydım. Tarım bakanları ile Manisa’ya çok geldi. Ürün bazlı planlama havza planlaması Hepsinin açıklamasını Manisa’da yaptırdım. 2013 veya 2014’te tarım bakanımız Bakanlar Kurulunda sunum yaptı. Ben soru sordum. Ortada bir paradoks var. Ben Manisa’ya geliyorum, başka şehirlere gidiyorum, tarım sektöründen şikayetler alıyorum. O zamanki hesapla 12 milyar tarıma destek vermişiz bir yılda. ‘Bakanım, 12 milyar destek veriyorsak Nasreddin Hoca fıkrasını hatırlayın; kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede? Bu kadar destek verdiysek neden çiftçi mutlu değil? Yanlış mı verdik acaba? Bana göre çelişki olan bu konu izah edilemedi."

ÜZÜM 417 MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

Ege Bölgesi’nde 2017-2018 sezonunda temmuz sonu verilerine göre toplam 349 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi tescil edildiğini kaydeden Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap da şunları söyledi: “4 Ağustos tarihli son ihracat raporuna göre gerçekleştirilen 259 bin ton ihracat ile ülkemize 417 milyon dolar kazandırılmıştır. Manisa’da temmuz raporlarına 325 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi tescil edilmiş. Bu miktarla da Ege Bölgesi’nde yapılan üretimin yüzde 93’ü gerçekleştirilmiştir. Yani; ülkemize her yıl yaklaşık 500 milyon dolar gelir kazandıran, üretiminin yüzde 90’dan fazlasının, ihracatının ise yüzde 85’ten fazlasının Manisa’da gerçekleştirildiği bu milli gelir kaynağının alt yapısında; Manisalı üreticilerimizin, tüccarlarımızın, ihracatçı işletmelerimizin ve ilgili kurumlarımızın yoğun emek ve ortak çabaları yer alıyor.”

BAKANDAN İKİ TALEP

Özkasap Bakan Pakdemirli’den iki talepleri olduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Birincisi Okul Üzümü projesinin uygulanabilir hedeflerle devam ettirilmesi. Kısaca; iç tüketim alışkanlığının artırılması ve sağlıklı yeni nesiller yetiştirilmesi amaçlarıyla Manisa’daki pilot uygulama sonrasında ülkemiz geneline yayılan projenin, kamu spotları ve diğer farkındalık oluşturma çalışmaları da yeniden devreye alınarak sürdürülmesini talep ediyoruz. İkinci talebimiz ise Manisa sultani çekirdeksiz üzümü adıyla coğrafi işaret tescili alınması için Türk patent ve Marka Kurumu nezdinde borsamız tarafından başlatılan ve önümüzdeki aylarda sonuçlanacak olan sürece Bakanlığımızın da katkı sağlamasıdır. Çünkü yüzde 90 oranındaki üretimin; tatil nedir bilmeden, kışın soğukta, yazın 40 derece sıcakta emek ve alın teri buradayken, Manisa sultani üzümü artık bölgesel bir isimle ya da farklı şehir isimleriyle anılmamalıdır." Bakan Pakdemirli, Başkan Özkasap'ın talepleriyle ilgili bürokratlarına talimat verdiğini ifade etti.  AK Parti MYKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur yeni sezonun hayırlı olmasını diledi.

İLK ÜZÜME 300 TL FİYAT

Konuşmaların ardından ilk kuru üzüm satışı açık artırma usulü ile gerçekleştirildi. İlk üzümü  kilosu 300 lirayla Manisa Ticaret Borsası aldı. Daha sonra ilk üzüm hasadını borsaya getiren üretici Ahmet Karabacak’ın ürünleri sergilendi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim