Misafir
6,7839
6,0789
249,62
ÜYE GİRİŞİ

Açığa ürün dökme!

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzümde hasat döneminin yaşandığı bu günlerde, üzümleri birden tüccarların önüne yığarak fiyatın düşmesine neden olmamak gerektiğini belirterek, üreticiye açığa ürün dökmemeleri çağrısında bulundu.

Altındağ’dan çiftçilere çağrı:

Açığa ürün dökme!

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzümde hasat döneminin yaşandığı bu günlerde, üzümleri birden tüccarların önüne yığarak fiyatın düşmesine neden olmamak gerektiğini belirterek, üreticiye açığa ürün dökmemeleri çağrısında bulundu.

MUZAFFER KİRT

 

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzüm sezonunda, vatandaşların alın terleriyle ve bir yıllık emekleriyle birlikte hasat zamanını yaşadıklarını belirterek, ürünü değerinde satabilmek için üreticiye açığa ürün dökmemeleri uyarısında bulundu.

HASTALIK ERKEN HASATA NEDEN OLDU

Altındağ, “Genellikle Ağustos ayının 20’lerinde başlayan üzüm hasadı, özellikle bu yıl mavi küften meydana gelen patlama hastalığından dolayı 15 gün erken başladı” dedi.  Manisalı çiftçilerin büyük çoğunluğunun üzüm hasadına başladığını belirten Altındağ, üzümdeki hastalıkların yanı sıra erken hasattan meydana gelen verim kayıplarının da yaşandığının altını çizdi.

‘ÜRÜNÜ BİRDEN TÜCCARIN ÖNÜNE YIĞMA’

“Biz çiftçilerimize her fırsatta üzümlerine sahip çıkmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz” diye konuşan Başkan Altındağ, “Çiftçilerimiz üzümlerini birden tüccarların önüne yığarak, üzümlerin fiyatların düşmesine neden olmasınlar. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzüm sezonunda, vatandaşların alın terleriyle ve bir yıllık emekleriyle birlikte hasat zamanını yaşadıklarını belirterek, ürünü değerinde satabilmek için üreticiye açığa ürün dökmemeleri uyarısında bulundu.

‘İHTİYACIN KADAR ÜRÜN SAT’

 “Biz ürünümüze sahip çıkmazsak, kimse de bize sahip çıkmaz”diyen Altındağ şöyle devam etti “ Bu nedenle çiftçilerimiz düzenli ve planlı şekilde ihtiyaçları olduğu kadar ürünü satarak, kalan ürünlerini acele etmeden, yavaş yavaş satsınlar” Altındağ, depoda bekletilen ve kısım kısım satılan üzümlerin, üzüm fiyatlarının değerinde olması ve fiyatlarda düşüş gerçekleşmemesi konusunda en önemli etmenlerden olduğunu dile getirdi.

ODA ÜRETİCİYE DEPO TEMİN EDECEK

Üreticilerin depolama sorundan dolayı üzümlerinin hepsini bir anda satışa sunduklarını ifade eden Altındağ, “Biz daha önce Ziraat Odası olarak çiftçilerimize yönelik bir depo projesini uygulamaya koymuştuk fakat projemize çiftçilerimizden maalesef talep olmadı. Çiftçilerimizin depolama ihtiyacı talepleri doğrultusunda oda olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi. Altındağ, Ziraat Odası depo projesinin tekrar hayata geçirilmemesi durumunda dahi, depo yeri talep eden çiftçiler için Oda olarak depo temin edeceklerine vurgu yaptı. Başkan Altındağ, “Bizim işimiz çiftçilerimize, çiftçilerimizin emeklerine ve ürünlerine sahip çıkmak. Depo istemeyen çiftçilerimizden de ricamız, ürünlerini hiç olmazsa evlerinde bekletmeleri. Böylelikle ne emek ne de para kaybı yaşarlar” diye konuştu.

1 KEZ İLAÇLANAN BAĞLAR 5 KEZ İLAÇLANDI

Başkan Altındağ, üzüm fiyatlarının 6 buçuk ila 7 lira arasında seyrettiğini belirterek, üzüm fiyatlarının düşüş göstermesi durumunda çiftçilerin zarar edeceklerine vurgu yaptı. Altındağ, “Bu sene hepimizin bildiği gibi tarımda oldukça zorlu bir yıl geçirdik. Normal durumda 1 kez ilaçlanan yerler bile 5 kez ilaçlandı. Bunun üzerine bir de dolu ve aşırı sıcaklar gibi doğal afetler yaşandı ve ürünlerimiz zarar gördü. Bunca zorluğa rağmen ürünlerini hasada hazırlayan çiftçilerimiz ürünlerinin hepsini bir anda satarak değer kaybetmesinler ve ürünlerini heba etmesinler” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ UMUT OLDU

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’den tüm çiftçilerin umutlu olduğunu dile getiren Başkan Altındağ, “Yeni Bakanımız Pekdemirli umuyoruz ki Manisa tarımı için hayırlı olacak. Bakanımızın rahmetli babası Ekrem Pakdemirli Manisa’mıza birçok değer katmıştı. Bakan Pakdemirli’nin de aynı şekilde Manisa’ya değer katacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. “Bakanımızdan da umutluyken, çiftçilerimizden direnmelerini ve ürünlerini hemen satmamalarını istiyorum” diye konuşan Başkan Altındağ, “Çiftçiler olarak düzenli bir şekilde kendi ürünümüzü hazır hale getirmek için 1 yıl bekledik. 1 yıllık emeği 1 günde satmayalım” diye de ekledi.

Tarım işçilerinin ölümlerine de dikkat çeken Altındağ, “Tarım işçilerimiz tarlalarda ve yollarda yoğun bir trafik içerisindeler. Tüm çiftçilerimizden hem trafikte hem de çalışırken dikkatli olmalarını rica ediyorum. Kazalara sebebiyet vermeyelim, duyarlı olalım” dedi. Altındağ, tüm çiftçilere bereketli, kazasız, belasız bir hasat zamanı dilediğini belirtti.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim