Misafir
6,5661
5,8367
240,12
ÜYE GİRİŞİ

Tarımsal üretimimiz 4 milyara ulaştı

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, ülke genelindeki bitkisel üretimin yüzde 3,03’nü gerçekleştiren Manisa’nın bitkisel üretiminin 4 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Pamuk üretimi geçen yıla göre yüzde 70 arttı

 

Tarımsal üretimimiz 4 milyara ulaştı

 

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, ülke genelindeki bitkisel üretimin yüzde 3,03’nü gerçekleştiren  Manisa’nın bitkisel üretiminin 4 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

 

Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, ilde üretilen katma değeri yüksek ürünlerle ilgili açıklamada bulundu. Öztürk Manisa’nın tarımsal üretimiyle ülke ekonomisine yaptığı katkıya dikkat çekti.  

 

YILLIK ÜRETİMİMİZ 4 MİLYAR

Tarımsal üretim kaynakları, gelişmiş sanayisi, bereketli toprakları, yüksek üretim gücü ve çeşitliliği ile Manisa’nın ülkemizin önemli şehirlerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Öztürk; “Manisa’da, yaklaşık 515 bin hektar tarım alanında üretilen pek çok tarım ürününden ortalamanın üzerinde verim alınmaktadır. İlimiz, bitkisel üretim yönünden ülkemizde üst sıralarda yer almaktadır. Manisa yıllık 4 milyar TL’den fazla üretimiyle ülke genelindeki bitkisel üretimin yüzde 3,03’nü gerçekleştirmektedir. Bitkisel üretimimiz 2002 yılında 1,4 milyar TL iken 2017 yılında bu rakam %185’lik bir artışla 4 milyar TL’ye ulaşmıştır.”dedi.

PAMUK ÜRETİMİ YÜZDE 70 ARTTI

Öztürk, Manisa’da 2017 yılında 58 bin 525 dekar olarak gerçekleşen pamuk ekiliş alanlarının, 2018 yılında 100 bin dekarı aşacağı ve kütlü pamuk üretiminin de 60 bin tonu geçeceğinin tahmin edildiğini belirterek,  bu artışın pamuk ekiliş alanları ve üretiminin bir önceki yıla nazaran yüzde 70 oranında arttığını ifade etti. Artışın en büyük nedenlerinin başında pamuğun havza bazlı destekleme kapsamına alınması geldiğini kaydeden Öztürk “Kütlü pamuğa 2018 yılında ürün bazlı olarak kilogramına 80 kuruş ürün prim desteği verilmektedir. Ayrıca alan bazlı olarak dekara 40 TL mazot ve 4 TL gübre desteği verilmektedir. Geldiğimiz noktada Beyaz Altın olarak tabir edilen pamuğun Manisa Ovasına geri döndüğünü ifade etmek mümkündür.”dedi.

SALÇALIK DOMATESTE 2. SIRADAYIZ

Manisa’nın, salçalık domates üretiminde ülkemizde 2. Sırada olduğuna işaret eden Öztürk şu bilgileri verdi “İlimizde sofralık, salçalık ve kurutmalık domates üretiminin her biri yapılmaktadır. 2017 yılında 132.016 dekar alanda gerçekleştirilen üretimin, 2018 yılında ise yaklaşık 125 bin dekar alanda gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir. Alan bazındaki düşüşün önemli bir nedeni pamuk alanlarındaki artış olarak gösterilebilir. Bugün itibari ile İlimizde kurutmalık, sofralık ve salçalık domatesin hasadı halen devam etmektedir.”

BAĞ ALANI 800 BİN DEKARI GEÇTİ

Bağ alanlarının 800 bin dekarı geçmiş durumda olduğunu ifade eden Öztürk, “Bağcılık açısından en önemli çeşit elbette ki Sultani Çekirdeksiz Üzüm çeşididir. Manisa, ülkemiz çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin yüzde 85-90’lık kısmını gerçekleşmektedir. Ayrıca Sultani üzüm, sofralık olarak da üretime ve ticarete konu olmaktadır. 2018 yılı üretim sezonunda üzüm alanlarında hasatta 15 güne varan erkencilik göze çarpmaktadır. Sultani üzümün sofralık olarak hasadı ve ihracı Ticaret Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan bir komisyonun iznine tabidir. Komisyonun 2018 yılı kesim izin tarihi 22 Temmuz, ihracat izin tarihi ise 23 Temmuz olarak belirlenmiştir. İlimizde Ağustos ayı ile beraber kurutmalık üzüm hasadı da başlamıştır. Manisa’mız ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla da göz doldurmaktadır. 2017 yılı içerisinde İlimizden başta kuru üzüm ve taze üzüm olmak üzere toplam 519.869 ton tarım ürünü ihracı gerçekleşmiştir. İlimizden gerçekleşen tarımsal ihracatın parasal değeri 537.167.000 dolar olmuştur”diye konuştu. HABER MERKEZİ  

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim