Misafir
6,641
5,9182
253,95
ÜYE GİRİŞİ

Naylon poşette ücret tartışması!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın poşetin kullanımının azaltılmasına yönelik marketlerde kullanılan naylon poşetlerin ücretli olacağına yönelik kararı ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Manisa Bakkallar Odası, poşetin satılarak değil tamamen kaldırılarak çözüme ulaşılacağını savunuyor.

 

Naylon poşette ücret tartışması!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın poşetin kullanımının azaltılmasına yönelik marketlerde kullanılan naylon poşetlerin ücretli olacağına yönelik kararı ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Manisa Bakkallar Odası, poşetin satılarak değil tamamen kaldırılarak çözüme ulaşılacağını savunuyor.

MUZAFFER KİRT 

Tüketimi günde 50 milyonu bulan poşet için bakanlık kararını verdi. Poşetin yasaklanmayıp 25 ile 50 kuruş civarında ücrete tabi olacak. Manisa Bakkallar Odası Esnaf Başkanı Saffet Taşkıncan, konuyla ilgili değerlendirmede bulunarak, poşetin tamamen kaldırılması gerektiğini vurguladı.

2019’DA NAYLON POŞET ÜCRETLİ

Bu alışverişlerde ücretsiz olan poşetlerin ücretli duruma geçtiğini ifade eden Başkan Taşkıncan, “Daha önce normalde 2018’de başlayacaktı fakat 2019’a ertelendi. Cumhurbaşkanının son açıklamasında büyük ihtimalle ekim ayında başlayacak. Fiyatlamayı bakanlık yapacak. Poşetler belirli bir gramaja kadar ücretsiz olacak. Güzel bir uygulama. Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararlar çok büyük. İçerisindeki hammaddeler kanserojen maddeler üretiyor.  Aslında tamamen yasaklanmalı, yumuşak bir geçiş olacak ama. Büyük firmalar buna geçiş yapabilir fakat küçük esnafta bu uygulama devam ettiğinde vatandaş tepki gösteriyor. İlk etapta geçiş olmaz ama ilerleyen zamanlarda fileye, keseye geçiş gerekli çünkü geleceğimizi kurtarmak için bunları yapmak zorundayız. Ama burada esnaf nasıl korunabilir?  Ücretlendirme konusunda müşterilerimizden bunu isteyemeyiz. İstediğimizde tepki gösteriyorlar. Küçük esnafı nasıl koruyabiliriz? Bunun için ne önlemler alınabilir ya da alındı? Bunlar hakkında açıklanma yapılmadı”dedi.

SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR!

Taşkıncan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok ince poşetlerden ücret alınmayacağı söylendi. İşin kolay tarafına kaçılacak. Poşetçiler buna göre üretim yapacak yine pek önüne geçilemeyecek. Poşetin tamamen kaldırılması kanaatindeyim. İşin açık noktası var. İnce poşetten ücret alınmayacak bu da demek oluyor ki kullanılmaya devam edilecek. Poşetler petrol ürünleri içerdiği için kanserojen madde üretiyor. Renkli poşetler bunlar için daha da cazip. Bunların kaldırılması gerekiyor ve bu konuda vatandaşın bilgilendirilmesi gerekiyor.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim