Misafir
6,0869
5,3612
215,01
ÜYE GİRİŞİ

Ulu Camii’nin kapısına kilit vuruldu!

İzinsiz yapılan çeşitli eklentiler ve yanlış uygulamalar nedeniyle orijinalliğini yitiren 652 yıllık tarihi Ulu Cami’nin, başlatılan restorasyon çalışması kapsamında kapısına kilit vurularak ibadete kapatıldığı duyuruldu.

 

Ulu Camii’nin kapısına kilit vuruldu!

İzinsiz yapılan çeşitli eklentiler ve yanlış uygulamalar nedeniyle orijinalliğini yitiren  652 yıllık tarihi Ulu Cami’nin, başlatılan restorasyon çalışması kapsamında kapısına kilit vurularak ibadete kapatıldığı duyuruldu.

MUZAFFER KİRT

Manisa’da Saruhan Bey'in torunu İshak Çelebi tarafından 1366 yılında Mimar Emet Bin Osman'a yaptırılan ve Bursa Ulu Camii ile birçok mimari benzerlikleri bulunan Ulu Camii aslına uygun hale getirilecek.  Şehzadeler ilçesi İshakçelebi Mahallesinde bulunan Ulucami çevresi iki yıl önce Büyükşehir tarafından açılmaya başlandı, çevresindeki evlerin yerleşim alanlarının kaldırılmasının ardından gün yüzüne tamamen çıkarılan Ulucami aslına uygunu hale getirilecek. Restorasyon çalışmaları başlatılan 652 yıllık tarihi Ulucami giriş kapısına bir yazı asıldı ve kapısına kilit vurularak ibadete kapatıldığı duyuruldu. Çalışmalar yaklaşık 3 yıl sürecek. Ulu Camii, izinsiz yapılan çeşitli eklentiler ve yanlış uygulamalar nedeniyle orijinalliğini yitirmişti.

İMARETHANESİ GÜNÜMÜZE KADAR GELEMEDİ

Osmanlı döneminde külliye olarak kullanılan caminin Manisa'da önemli hafızların yetiştirildiği bir medrese olduğunu aktaran Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Fethi Koç, "Caminin hemen yanında İshak Çelebi'nin türbesi ve onun hemen yanında da medresesi olan bir külliye şeklindedir. Sağ tarafında hamamı var. İmarethanesi de var ancak o günümüze kadar gelememiştir." dedi.

İZİNSİZ UYGULAMALARLA TAHRİP OLMUŞ

Koç, caminin, Bursa Ulu Caminin minberiyle aynı özelliği taşıdığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Bu tür eserlerin taşı toprağı her şeyi kıymetlidir. En son 1970'li yıllarda restorasyondan geçirilmiş. Şu anda çeşitli yerde çatlamalar var. İzinsiz birkaç uygulamadan dolayı eser orijinalliğini yitirmiş. Cami içerisindeki daha önce izinsiz olan uygulamalar var. Bu uygulamaların tamamı kaldırılacak. Cami minber, mihrap ve minaresine kadar tamamen yenilenecek. Eserdeki restorasyon çalışması, öncesi ve sonrası fotoğraflanıyor. Eser aslına uygun şekilde uzun süre milletimize hizmet edecek."

CAMİİ FİRMAYA TESLİM EDİLDİ

Vakıflar Genel Müdürlüğünün açtığı restorasyon ihalesini kazanan firmaya caminin teslim edildiği bilgisini veren Koç, "Yer teslimi ile yaklaşık 3 yıl gibi bir süre içerisinde özgün hali ile en güzel şekilde Manisa halkına ve Manisa dışından gelen ziyaretçilere açmak için gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Çalışmalar ve ayrıca ön görülemeyen konularda bir şey çıktığı zaman İzmir'deki ekibimizin desteği ile onarımı gerçekleştireceğiz." diye konuştu. Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü, camiyi yenilerken, çevre düzenlemesini ise Manisa Büyükşehir Belediyesi yapacak.

ULU CAMİİ

Üç ana binadan oluşan Manisa Ulu Camii, Spil Dağı'nın kuzey yamacında bulunuyor. Şehre hakim bir konumda yer alan camii, muhteşem bir eserdir. Caminin binalarından biri türbesidir. Hamam diğer binada bulunur. Öteki binada ise medresesi bulunuyor. Saruhan Bey'in torunu olan İshak Çelebi tarafından 1366 senesinde Mimar Emet Bin Osman'a Camii ve külliye yaptırılmış. Antik mimari tasarımın yapıldığı yapıda, tuğla ve taş kullanıldığı göze çarpıyor. Manisa Ulu Camii enine dikdörtgen bir planla yapılmış. Sekizgen ayak sistemi üzerine oturtulmuş büyük kubbe camiye harika bir ihtişam katıyor. Bu muhteşem eserin minaresi ise bir tane. Beylikler dönemi Türk ahşap oymacılığının harika örneklerinden biri olan minberi hakiki kündekari yöntemi ile yapılmış. Sırf bu minberi görmek için bile bu eser ziyaret edilir. Minberin orjinal kapısı ise Manisa Müzesi'nde sergileniyor. Fethiye Medresesi olarak anılan medresesi ise cami yapıldıktan on yıl sonra yine camiyi yapan mimar tarafından yapılmış. Caminin batı tarafında bulunan bitişik bina tek eyvanlı ve iki katlıdır. Manisa'nın en eski medresesi olduğu söyleniyor. Taç kapısı denen yerin iki tarafında da çeşme bulunuyor. Türbede ise dört adet sanduka bulunuyor. İshak Çelebi ve ailesine ait olduğu sanılıyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim