Misafir
6,0728
5,3686
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Korsan bıçak bileyicilere dikkat!

Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, Kurban Bayramı öncesi artan kayıt dışı bıçak bileyicilerine dikkat çekerek, vatandaşa kurban bıçaklarını seyyarlara biletmemeleri uyarısında bulundu.

Başkan Kırlı uyardı:

Korsan bıçak bileyicilere dikkat!

Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, Kurban Bayramı öncesi artan kayıt dışı bıçak bileyicilerine dikkat çekerek, vatandaşa kurban bıçaklarını seyyarlara biletmemeleri uyarısında bulundu.

MUZAFFER KİRT

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kayıt dışı çalışan bıçak bileyiciler sokak aralarında, kaldırımlarda artış göstermeye başladı.

Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, Kurban Bayramının yaklaşmasıyla artan kayıt dışı bıçak bileyicileri konusunda vatandaşı ve yetkilileri uyardı.  Kırlı, “Kurban bayramı öncesi birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörde de kayıtdışı çalışanlar, kaldırımda çalışanlar, işyerlerinin önünde geçici olarak iş yapanlar adeta mantar gibi türemektedirler. Bizim şu an kayıtlı mevcut üyemiz 11 fakat kurban bayramı yaklaştıkça bunlar 100’e yaklaşıyor. Her yerden taşını, motorunu alan koşuyor. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Benim Manisalı hemşerilerimden ricam, bu gibi hususlarda nasıl kurban alırken vaciplerine dikkat ediyorsak kurban kesim bıçakları için de dikkat etmeliyiz. Seyyarlardan alışveriş yapmamanızı, seyyarlara bıçaklarınızı biletmemenizi özellikle tavsiye ediyoruz”dedi.

‘HAYVANA EZİYET ETMEYİN!’

Kurban kesilecek bıçağın keskinliğinin hayvana eziyet etmemesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Kırlı, Manisalılardan bu konuda duyarlı olmalarını istedi. Kırlı, “Manisalı hemşerilerimden duyarlı olmalarını, özellikle işyerlerinden alışveriş yapmalarını ve bilinen markaları tercih etmelerini rica ediyoruz. Şimdiden Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum, keseceğimiz kurbanlarımıza da Allah kabul etsin diyorum. Kazasız belasız bir Kurban Bayramı geçirmemizi Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

KAYITDIŞI ÇALIŞANLAR BİLDİRİLDİ

Yetkili mercilere kayıtdışı çalışanlar hakkında gerekli bildirimlerde bulunduklarını dile getiren Kırlı, bu konuda bir yaptırım güçleri olmadığını söyledi. Kırlı, “Ne yazık ki 2-3 yıldır beklediğimiz mücadeleyi göremiyoruz. Yetkililere bunu sorduğumuzda yetişemiyoruz, göremiyoruz, gidince kaçıyorlar gibi demeçler alıyoruz fakat işin gerçeği 2-3 yıldır bu konunun üzerine fazla gidilmiyor. Kayıt dışı çalışanlar böylece teşvik edilmiş olunuyor.” diye konuştu.

 

Kırlı, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Manisa çok çok büyük bir şehir değil ama Manisa’da seyyar çeşmecisinden bıçakçısına, seyyar demircisinden pencerecisine kadar ne ararsan var. Bizim canımızı yakan adam resmi kurumda çalışıp çok güzel maaşlar alıyor, sosyal güvencesi var. Yaz aylarında mesaisi bitince beş buçuktan sonra baca temizlemeye, kapı açmaya, demircilik yapmaya gidiyor. Bunlar da çok büyük handikap. Anahtarcılık çok hassas bir meslek. Adam diyor burası benim evim aç,ne malum senin evin olduğu? Ama anahtarcılarda bir belge var, sen kapıyı açtığında kimliğine göre ben burayı açtım deyip dosyasına koyuyor. Ama seyyarda ne var?”

‘KORSAN BİLEYİCİLERE YAPTIRIM UYGULANSIN’

Bıçak bileyiciliği yapan Mehmet Fidan, yetkililere kayıtdışı çalışanlara yaptırım uygulamaları için seslendi. Fidan, “2 tane belediye başkanımız var. Biz belediye başkanlarımızdan çok rica ediyoruz. Korsan bileyicilere öyle bir ceza yazsın ki oturduğu, kalktığı yeri bilsin. Bedavadan para kazanıyorlar. Bu vatandaş burada vergisini veriyor, sigortasını ödüyor, işçisine yemek veriyor. Diğer tarafta onlar 2-3 liraya bıçak bileyip bıçakları mahvediyorlar. Çelik olan bıçağı demir yapıyorlar. Vatandaş bize getiriyor, görüyoruz. Vergi Dairesi’ne de söylüyorum bunu, bu vergi kaçağıdır. Bu devlete karşı da bir suistimaldir. Bedavadan para kazanmak olsun. Herkes işini, vazifesini bilsin. Korsan bileyicilere ellerinden geldiği kadar ceza yazmalarını rica ediyoruz, takip etmelerini istiyoruz. Zabıtalar sokakları gezsinler görsünler. Herkes sanatını bilsin, sanatını yapsın. Kurban Bayramı’nın milletimize, vatanımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim