Misafir
6,0728
5,3686
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Kurbanlıklar görücüye çıktı

Kurban Bayramı’na 15 gün kala açılan Manisa Canlı Hayvan Borsası’nda kurbanlıklar görücüye çıktı. Hayvan üreticileri, bayrama15 gün kala hayvan pazarının açılmasının çok geç olduğunu eleştirerek, bu durumun üreticileri başka illere yönelttiğini söyledi.

Kurbanlıklar görücüye çıktı

Kurban Bayramı’na 15 gün kala açılan Manisa Canlı Hayvan Borsası’nda kurbanlıklar görücüye çıktı. Hayvan üreticileri, bayrama15 gün kala hayvan pazarının açılmasının çok geç olduğunu eleştirerek, bu durumun üreticileri başka illere yönelttiğini söyledi.

MUZAFFER KİRT

Manisa’da yaklaşan kurban bayramı öncesi kurbanlıklar gelmeye başladı. Muş, Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı gibi illerden gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar Manisa Canlı Hayvan Borsası’ndaki padoklardaki yerlerini aldı. Bayrama yaklaştıkça hayvan sayısı da artacak. Büyükbaşların fiyatı kilosuna göre 10 bin lira ile 16 bin lira arasında değişirken, küçükbaşlar ise 800 lira ile 1600 lira arasında değişiyor.

60 HAYVANDAN ELİNDE 12’Sİ KALDI

Ardahan’ın Göle ilçesinden 80 adet büyükbaş kurbanlık getiren Aytaç Karagülle, 12 yıldır Manisa’ya kurbanlık getirdiğini belirtti.  1800 kilometreye yakın bir yoldan geldiğini ifade eden Karagülle, “Hayvanlarımızı 2 bin 700-2 bin 800 metre yükseklikteki organik yaylalarda besliyoruz. 60 tane hayvan getirdim. Elimde 12 tane dana kaldı. Büyükşehirlerde canlı hayvan borsalarına hayvanlar 15 gün kala getirilmesi gerekiyor. Böyle olunca ben bir çiftlik kiraladım. 20 gündür buradayım. Çiftlikte bu süre zarfında hayvanlarımın yüzde 80’ini sattım. Önceleri buraları 25 gün önceden açılıyordu.   Biz direk hayvanımızı buraya indiriyorduk. Çiftlik tutmak zorunda kalmıyorduk. Burada zamanı yüksek tutmaları lazım. Çünkü bu hayvanlar 30 saat yol geliyor. Bu hayvanların kendilerini toplaması için en az 1 haftaya ihtiyaç var. Hayvan çok. Ama süre kısa olunca Doğu’daki üretici Manisa yerine İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirleri tercih eder”dedi.

HAYVAN FİYATI  1 YILDA 12 BİNDEN 16 BİNE YÜKSELDİ

Et Balık Kurumu’nun canlı et fiyatlarına göre kilosunu 25 liradan satmayı planladıklarını kaydeden Karagülle, “Geçen sene ise kilosu 21 liraya sattık. Bir hayvan canlı olarak en az 500-600 kilo geliyor. Maliyetler artınca doğal olarak fiyatlarda arttı. Geçen sene 12 bin lira olan hayvan bugün 16 bin liraya çıktı. Manisa Valimize, Borsa Başkanımıza ve burada çalışan personelimize teşekkür ediyoruz”diye konuştu.

Ağrı Eleşkirt’ten 250 adet küçükbaş hayvan getiren geçen sene fiyatların 600’den başlayarak 1200 liraya kadar çıktığını belirterek, bu sene 800 liradan başladığını 1600 liraya kadar yükseldiğini kaydetti.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim