Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

üzümde yüzde 50 zarar!

Manisa’da dün etkili olan şiddetli yağmur, erken hasat edilerek kurutulmak üzere sergi alanlarına serilen üzümlere zarar verdi. Üreticiler, bağlarına yaptırdıkları sigorta kapsamına yağmur riskinin de eklenmesini talep ettiler.

Manisa'da şiddetli yağmur üzümleri vurdu 

üzümde yüzde 50 zarar!

Manisa’da dün etkili olan şiddetli yağmur, erken hasat edilerek kurutulmak üzere sergi alanlarına serilen üzümlere zarar verdi. Üreticiler, bağlarına yaptırdıkları sigorta kapsamına yağmur riskinin de eklenmesini talep ettiler. 


Manisa’da dün aniden bastıran şiddetli yağmur tarım arazilerinde zarara neden oldu. Son günlerdeki yağmurlardan dolayı üzümlerde oluşan tane çatlamaları nedeniyle bağlarında erken hasada yönelen bazı üzüm üreticilerini yağmur bu kez sergide yakaladı. Bir yandan bağlarda artan salkım güvesine karşı üzümlerini korumaya çalışan üreticiler, diğer yandan doğa şartlarına karşı mücadele veriyor. Sergi zamanı yaşanan yağmurun üzüme büyük zarar verdiğini kaydeden üreticiler, kendilerine sahip çıkılmasını istedi. Salkım güvesinin verdiği zarardan dolayı bu sene hasada 2 hafta önce başladıklarını belirten üretici Mehmet Ersoy, “Dün hasada başladık. Üzümü keseli 3-4 saat olmuştu. Yağmur başladı ve çok etkili oldu. Sergi alanımız tamamen 20 santimetre suyun altında kaldı. İşçilerimize hasadı bıraktırmak zorunda kaldık. Ağustos’un 20’sinden önce hasada başlamıyorduk. Hasat olarak bu sene erken başladık. Bu sene salkım güvesinden dolayı hasada erken başlamak zorunda kaldık. Dün de yağmur olunca sergimiz bu hale geldi. Salkım güvesi kaliteyi yüzde 50 etkilemişti. Sağlam salkım yok. Salkımlar hasarlı. Yağmurlarla birlikte sergide yüzde 10 üzüm kalacak. Zararımız büyük” diye konuştu. 

‘ÜZÜMLERİ SEREMEDEN BAĞLARI YAĞMUR VURDU’

Bir diğer üzüm üreticisi Resul Çeltik de son günlerdeki yağmurlardan büyük zarar gördüğünü ifade ederek, "Üzümlerimiz yağmur yağana kadar güzeldi. Yağmur yağdıktan sonra üzümlerimizde patlama meydana geldi. Herkes salkım güvesi diye gördü. Mühendislerimizi bağlara getirdik, söyledikleri ilaçları attık. Beş defa ilaçlama yaptık. İlaçlama sonunda mühendis üzümü en son bıçağın kurtaracağını söyledi. 2-3 bin lira fazladan ilaç yatırımı yaptık. Bıçak kurtarır dedikleri için biz de dün hasada başladık. Üzümleri sergiye yatırdık. Daha seremeden bağlarımız su içinde kaldı. Bağlarımızı sigorta yaptırdık. Bu sene 19 bin lira sigorta parası ödeyeceğim. Bu üzümün yüzde 30’u çürüdü, sergide de çürüdü. En az yüzde 50 zarar var. Devletimizin bu sigorta şirketlerine bu yağmur olayını da içeriye katması lazım. Yağmur Allah’tan gelen bir şey ama sonuçta bu mal sigortalanıyor. Ben çocuklarımın emeğini yiyemedim. 'Al sen ye' der gibi son üç senedir hep sigorta parası veriyorum. Son 15 gün yağmur yağdı. Sigorta poliçesi dolu yağışını ve donu karşılıyor ama önemli olan yağmurun da katılarak çiftçinin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” dedi. İHA
 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim