Misafir
6,5691
5,7691
260,57
ÜYE GİRİŞİ

Üzüm tüketimine alternatif çözüm

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, üzüm üretiminde lider olan ülkemizin, tüketimde ihraç ettiği ülkelerin gerisinde olduğuna dikkat çekerek, üzümden alternatif ürünler elde ederek hem yurt içine hem de yurt dışına gönderme çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Üzüm tüketimine alternatif çözüm

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, üzüm üretiminde lider olan ülkemizin, tüketimde ihraç ettiği ülkelerin gerisinde olduğuna dikkat çekerek, üzümden alternatif ürünler elde ederek hem yurt içine hem de yurt dışına gönderme çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, bu yıl yaşanan ekolojik ve iklim olaylarından dolayı bağlarda üzümlerin erken hasat edilmeye başlandığını söyledi. Yıllık ortalama 500 milyon dolarlık bir ihracata sahip sultani çekirdeksiz üzümde yaş üzümden sonra kuru üzümde de önümüzdeki günlerde hasadın başlayacağını söyledi.

Sultani çekirdeksiz üzümün çok amaçlı bir üzüm olduğunu belirten Ünal, hem kurutmalık amaçlı, hem yaş amaçlı, hem şaraplık amaçlı yetiştiriciliği yapılan bir çeşit olduğunu vurguladı. Ünal, “22 Temmuz’da yaş olarak hasadına başladık ama farklı uygulamalarla Aralık ortasına kadar da sarkabiliyoruz” dedi.

ÜZÜM GELİRİ 500 MİLYON DOLAR

Kuru üzümün neredeyse tamamının bu bölgede üretildiğini kaydeden Ünal, “Kuru üzümde Manisa demek Türkiye demek. Kuru üzüm ihracatında açık ara lideriz. Dünya üretiminin yüzde 25’ini ülke olarak biz yapıyoruz. Ülkeden kastım yine Manisa, İzmir, Denizli oluyor. Ürettiğimiz kuru üzümün yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. Kuru üzümden yılda ortalama 250 bin ton ihracatımızla 500 milyon dolarlık bir gelirimiz var. Aynı şekilde yaş üzümde ihracatımız var. Biz Manisa olarak tamamen ihracata yönelik bir iliz. İthalatımız sıfır. İthal etmediğimiz bir ürün. Ülkemiz içinde stratejik bir ürün. Bunun da ev sahipliğini Manisa yapıyor” dedi.

ALTERNATİF ÜRÜNLER ÜZERİNE ÇALIŞIYORLAR

Üzümden elde edilen ürünlerin olduğunu belirten Ünal, “Çok faydası olmasına rağmen ülke olarak tüketimimiz çok düşük. Bizim kuru üzümü ihraç ettiğimiz ülkelerin yüzde 80-85’ini Avrupa ülkeleri oluşturuyor. İhraç ettiğimiz ülkeler bizden daha fazla üzümü tüketiyor.  Üretimimiz fazla olmasına rağmen tüketimimiz çok düşük. Onun için bizim amaçlarımızdan biri de üzümün katma değerini artırabilmek.  Üzümden alternatif ürünler elde ederek hem yurt içine hem de yurt dışına gönderme çalışmalarımız var” diye konuştu.

ÖRTÜ ALTINDA KIŞIN TAZE ÜZÜM

 

Manisa’da yaklaşık 1 milyon dekar arazide bağcılığın yapıldığına dikkat çeken Ünal, ürünü sürükleyen birçok sektörün olduğunu dile getirdi. 2017 yılında 80 bin dekarın üzerinde bir alanın örtülü olduğunu belirten Ünal, bunun amacının yağışlardan ve dış faktörlerden koruyarak hasadı geciktirdiğini söyledi. Örtü sayesinde hasadın Aralık ayı ortalarına kadar devam ettiğini, ürünün pazarının, katma değerinin daha yükseklere çıkmasının sağlandığını ifade etti.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim