Misafir
6,5691
5,7691
260,57
ÜYE GİRİŞİ

Manisa’nın şair ve yazarları bu çalışmadan çıkacak

Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği “Bir Hikayem Var” çalışmasıyla Manisa’nın gelecekteki şair ve yazarlarının yetişmesine katkı sunulacak.

Manisa’nın şair ve yazarları bu çalışmadan çıkacak

Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği “Bir Hikayem Var” çalışmasıyla Manisa’nın gelecekteki şair ve yazarlarının yetişmesine katkı sunulacak.

MUZAFFER KİRT

Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin kalemlerini kullanarak güzele hikayeler yazmaları için, “Bir Hikayem Var” çalışmasını hayata geçirdi. 2017-2018 eğitim döneminde ilki yapılan çalışmada ilk 20’ye giren öğrencilerin hikayeleri kitap haline getirildi. Yeni dönemde de bu güzel çalışmaya devam edilecek.

‘BİR HİKAYEM VAR’ ÇALIŞMASI NASIL ORTAYA ÇIKTI

‘Bir Hikayem Var’ çalışmasının ortaya çıkış öyküsünden bahseden Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, “Benim Diyarbakır’da yetiştirdiğim bir talebem araştırmacı yazar oldu. Osmanlının 1890 -1910 yılları arasında ki çalışmalarını gazetede düzeyinde inceledi. Bunu incelerken de o dönemin bakanlığı çocuklarımıza hikâye yarışması yapmış. Yapılan bu hikâye yarışmasını da ödüllendirmiş ve gazetede yayınlamış yaklaşık bir 20 yıl boyunca.  Benim talebemde çocukların yazdığı hikâyeleri 100 sayfalık bir kitaba dönüştürmüş. Bana da hediye olarak gönderdi. “Hocam benim böyle bir çalışmam oldu” dedi bende aldım çok beğendim” dedi.

ÇOCUKLAR ŞAİR YAZAR OLSUN DİYE YÖNLENDİRİLMİYOR

Ermiş, çocukların hep matematik, fen alanında geliştirmeye çalışıp doktor olsun mühendis olsun diye çalışıldığını belirterek, ancak kaliteli yazar ve şairlerin yetişmesi için bir gayret gösterilmediğini kaydetti. Ermiş “Bu düşünce ile şube müdürümü çağırdım ve gerekli talimatı verdim ve yapılan çalışmayı da anlattım. Bizde aynı çalışmayı yapalım dedim. Kendi ilçemizde yaklaşık 30 bin öğrencimizle ortaokullar ve liseler arasında bu çalışmayı düzenledik. Ve başarılı olan çocuklara da birinciye tam altın, ikinciye yarım altın,  üçüncüye çeyrek altın, dördüncüye de bir hediye almayı planladık. Aldığımız hediye notebooktu. Hem ortaokul düzeyinde hem lise düzeyindeki ilk 20’ye giren çocuklarımızın yazılarını kitap yapıp yayınlamayı aynı zamanda bu kitabı da yılsonu haziran döneminde güzel bir etkinlik ile çocuklarımızda kitaplarının başına geçerek imzalatmayı planladık. Bu şekilde de uyguladık. Değerli kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu da katıldı. Çokta beğendiler. Biz burada amacımıza ulaştık ve bu çalışmalarımızda devam edecek” diye konuştu.

 

TEMEL AMAÇ USTA KALEMLER YETİŞTİRMEK

Çalışmadaki temel amacın çocukların fen bilimlerinde yetiştirildiği gibi sosyal alanda da ihyacı olan kaliteli şairleri, yazarları, usta kalemleri yetiştirmek olduğunu vurgulayan Ermiş,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Belki bu 20 çocuktan bir tanesi geleceğimizde önemli yer alacak. İlk kitabını biz çıkarmış olduk. Oda bununla gurur duyacak her yıl hikayem çalışmasına devam edeceğiz. Yeni öğrencilerimize ulaşacağız ve bu anlamda da çocuklarımızı heveslendireceğiz. Geçen yıl maliyeti yüksekti ama sivil toplum örgütlerinden ve duyarlı vatandaşlarımızın katkısı ile biz tekrar aynı şekilde ödüllendirmeler yapacağız. Ve seneye de ikinci kitabımızı çıkaracağız. Biz öncelikle edebiyat ve Türkçe öğretmelerinden oluşan bir komisyon kuruyoruz yarışma koşullarını belirliyoruz yazılacak yazı türü belirleyip bunları okullarımıza duyuru olarak gönderiyoruz. Müdürlerimiz ile özel toplantı yapıyoruz. Öğretmenlerimizin öğrencileri teşvik etmesi ile çocuklarımızdan güzel bir katılım oldu seneye daha fazla olacağına inanıyorum velilerimiz bunu ilk anda normal bir yarışma gibi gördü. Böyle bir kitabın çıkacaklarını tahmin etmediler. Onlarda bu çalışmadan çok memnun kaldılar. Çocuklarımız daha özgüven doldu. Ve harika hikâyeler çıktı. Kalemlerini çok güzel kullanarak duygularını çok güzel aktarmışlar bizim hayalimiz bu. Kalemlerini daha iyi kullanan gençler yetiştirip ülkemizi daha da iyi yerlere getirmek. Amacımız bu.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim