Misafir
6,0994
5,3452
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Atıktan geri dönüşen sanat

Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yunusemre Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ortak çalışması olan Sıfır Atık Uygulamaları ve Atıktan Geri Dönüşüm Ürünleri Sergisi’ndeki ürünler, hayranlık uyandırdı.

Atıktan geri dönüşen sanat

Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yunusemre Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ortak çalışması olan Sıfır Atık Uygulamaları ve Atıktan Geri Dönüşüm Ürünleri Sergisi’ndeki ürünler, hayranlık uyandırdı.

GÜNEŞ KILINÇ

Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yunusemre Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ortak çalışması olan Sıfır Atık Uygulamaları ve Atıktan Geri Dönüşüm Ürünleri Sergisi protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.  Açılışa Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, daire müdürleri katıldı.

ATIK MADDELERİ DÖNÜŞTÜRENLERİ KUTLADI

Vali Güvençer, kursa katılanları kutlayarak “Cumhurbaşkanımız ve Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin de himayelerinde Çevre Şehircilik Bakanlığımızca Türkiye genelinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin bir ayağı olmak üzere Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzün özellikle kadın çalışanlarının bu projeye katkı vermek üzere atık malzemelerden oluşturdukları yeni materyallerin sergilendiği sergiyi hep birlikte açıyoruz. Çevre Şehircilik Müdürlüğümüzü ve özellikle çalışanları, bu sergiye emek veren değerli memurelerimizi bu çalışmalara katkı sağlayan halk eğitim merkez müdürlüğümüzü yürekten kutluyorum”diye konuştu.

Aile ve Tüketici Hizmetleri öğretmeni Nazan Ercan ise yaptıkları çalışma ile ilgili şunları söyledi“Biz bu kursta her evde bulunan atık malzemelerin geri dönüşümünü yaparak, Sıfır Atık Projesi’ne de katkı sağlayarak evlerimize hem dekoratif hem de işlevsel ürünler ortaya çıkarmaya çalıştık. Ev hanımlarımıza hem boş zamanlarını değerlendirme hem de çöpe gidecek malzeme sayısını azaltarak evlerimize satın alacağımız dekoratif ürünlerimizi kendimiz üreterek aile bütçesine katkı sağlamayı amaçladık. Kurs “Geri Dönüşüm Kursu”  Yunusemre Halk Eğitim bünyesinde açılan bir kurs. Evlerden çıkan tamamen atıl malzemelerle geri dönüşümü sağlayarak yapıldı.”

GAZETELERDEN DEKORATİF SÜSLEMELER

Özellikle gazetelerden çeşitli eserler ortaya çıkardıklarını kaydeden Ercan, “Gazeteler rulo haline getirilip dekoratif süslemeler yapıyoruz. Kullandığımız, çöpe atılacak cam şişelerimizi dekopajla süsleyerek kullanışlı baharatlıklara çeviriyoruz. Afrikalı bebekler var gazetelerden. Yine en basiti, herkesin bildiği bir ayran şişesinden bir çiçeklik yaptık. Yine iplerden, evde kullandığımız atık iplerden, avizelerimiz bulunuyor.  Kursa 12 kişi katıldı. Hayal gücüyle atık malzemelerin birleşmesi diyebiliriz bu kursa. Bir de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün çalışan bayan elemanlarıyla yaptık” dedi.

HEDEF: GERİ KAZANIM

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, “Gerçekleştirdiğimiz Sıfır Atık Projesiyle, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun azaltılması ve bu sayede geri kazanımın sağlanması hedeflenmektedir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım sürecinde değerlendirilmeden  hem maddesel hem enerji olarak ciddi kayıplara neden olmaktadır. Dünyadaki nüfus artışı, tüketimde de kaçınılmaz bir artışa sebebiyet vermekte, sahip olduğumuz sınırlı kaynaklar artan ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi artmakta, bu nedenle de son yıllarda dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem de kurumsal olarak yaygınlaşmaktadır.  Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri çerçevesinde Bakanlığımız, atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş, yaşanılabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla sıfır atık projesiyle ilgili çalışmaları 2017 Haziran ayında başlatmıştır. Öncelikle Kamu Kurumlarında, sonrasında tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını umduğumuz Sıfır Atık Projesi, sadece bir çevre duyarlılığı çalışması değil, insanlığın geleceğiyle ilgili bir sorumluluk hareketidir. Bize emanet edilen doğayı gelecek nesillere devredebilmek de insanlığın en büyük sorumluluğudur. İl Müdürlüğümüzde de projeyle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerin çalışmalarını tek tek inceleyen Vali Güvençer ve protokol üyeleri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet binasının Sıfır Atık projesine uygun olarak dizayn edilen kısımları ziyaret ettiler. Vali ve protokol üyelerinin yapılan çalışmaları incelemelerinin ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim