Misafir
6,0297
5,3152
227,81
ÜYE GİRİŞİ

Laleli ve Mesir’de karot testi yapılmamış!

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Günay, riskli alan ilan edilen Laleli ve Mesir Mahalleleri’nde, riskli alan ilan edilmeden önce binalarda yapılması gereken karot testinin yapılmadığını öğrendiklerini belirterek, bunun ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti.

 

Laleli ve Mesir’de karot testi yapılmamış!

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Günay, riskli alan ilan edilen Laleli ve Mesir Mahalleleri’nde, riskli alan ilan edilmeden önce binalarda yapılması gereken karot testinin yapılmadığını öğrendiklerini belirterek, bunun ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti.

MUZAFFER KİRT 

Laleli ve Mesir Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Atatürk  Gençlik Merkezi Toplantı Salonu’nda yapılan konferansta Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Günay ve Oda Yönetim Kurulu Üyeleri İlker Çetin ile Zeynep Bıyık vatandaşı bilgilendirdi.

Kentsel dönüşüm ile ilgili sorularına yanıt bulmak üzere toplantıya katılan Laleli ve Mesir Mahallesi sakinleri toplantı salonuna sığmadı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Laleli ve Mesir Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, “Mahallemizde yapılacak olan kentsel dönüşüme ilk etapta bin adet itiraz yapıldı. Yapılan İlk itirazlarımıza 60 günlük süre içerisinde bakanlıktan olumlu veya olumsuz bir cevap gelmedi.  Bu sırada derneğimizi kuralım ve hazırlıklarımızı yapalım diyerek yola çıktık. Niye hazırlık yapıyoruz? Kimseye muhalefet olmak için değil. Kimseye karşı durmak için de değil. Sadece mahalle sakinlerimizin taleplerini doğru iletebilecek bir merkez oluşturmak için çalışmamız.  Tamamıyla ortak payda üzerinden ilerlenecek bir dernek oluşturmak.  Laleli ve Mesir Mahalleleri farklı meslek gruplarının kooperatifleşerek, ailece yapılan tasarruflarla maddi sıkıntılara göğüs gererek, gecekondu önleme bölgesi ilan edilen mevcut alanda ve  konutlarda, en önemlisi kendisine ait mahalle kültürü ile dostlukları komşulukları yaşatmayı başararak, manevi değerlere önem veren, genel olarak işçi ve memur olan büyüklerimizin vatandaşlarımızın oluşturduğu büyük bir başarıya imza attıkları mahallelerdir” dedi.

YOĞUN KATILIM PLANCILARI ETKİLEDİ

Bedriye Pehlivan’ın ardından konuşmasına başlayan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol, “Bu kadar kalabalığın soruları olduğunu farkındayım. 2015 ten beri bir sürecin içerisindesiniz. Mahalleniz riskli alan ilan edildi. Önümüzde bir imar planı var. Endişeleriniz var. Aslında bu konuda size bilgi vermesi gereken kurumlar ne yazık ki gerekli sorumlulukları yerine getirmediği için sizlerle birlikteyiz. Şehir Plancıları İzmir Odası temsiliyetimiz Aydın, Uşak ve Manisa’yı da kapsıyor. Olabildiğince konulara müdahil olmaya çalışıyoruz”dedi.

KAROT TESTİ ÇALIŞMASI YAPILMADI ZEMİNDE BİR SORUN YOK

2012 yılında afet riskli alanların dönüşümüne ilişkin çıkan 6306 sayılı yasa hakkında bilgi veren Özlem Şenyol, “Mesir ve Laleli Mahallelerinde riskli alan ilan edilmeden önce yapılan çalışmalarda, yapılarda bir karot testi çalışmasının yapılmadığını öğrendik. Bu ciddi bir sorun. Burada zeminde bir sorun olmadığını biliyoruz. Zeminde jeolojik raporlar plan içerisinde verilmiş. Yani yapılaşmaya uygun olmayan bir zeminde yaşamıyorsunuz. Dolayısıyla yapı stoğunda bir sıkıntı olması gerek ama yapı stoğuna ilişkin de böyle bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Burada riskli alan edilmesinde gösterilmesi gereken koşulların yerinde olmadığının bir göstergesidir. Bu bir teknik konudur. ‘Bu alan riskli bölge nasıl ilan edildi?’ sorusuna başta ilgili idarenin vermesi gereken cevaptır. Burada sıkıntı var. Bunu en azından görmüş olduk” dedi.

“BİREBİR GÖRÜŞMELER YANLIŞ”

Planın onaylanmış olmasının bu sürecinin bitmiş olduğu anlamına gelmediğini söyleyen Özlem Şenyol, “Kentsel dönüşüm uygulamalarının yürürlüğe geçmesi için, üçte ikilik çoğunluğun onaylaması gerekiyor. Kabul etmesi gerekiyor. Bu çok kritik bir konu. Eğer bu alanın tamamı bir bütünse aslında bir şekilde kaderleriniz birbirine bağlanmış durumda. Bireysel olarak yapılan pazarlıklar kesinlikle yanlış yollara götürür. Kentsel dönüşüm alanlarında yapılması gereken  mevcut yerden nereye taşınacağınızı net bir şekilde  göstermeleri gerekir. Böyle bir durum yok. Kesin bir şekilde söylenmesi gerekir.  Kaç daire olacak kaç metrekare dairelerde yaşayacaksınız? Bunların gösterilmesi gerekir. Plan raporu çok eksik. Hiçbir şey yok. Birebir konuşmalara saklanıyor, bırakılıyor. O yüzden hep birlikte ne olduğunu bütününde görmelisiniz ki hakkaniyetli bir şekilde dağılsın. Bugün sizi verdikleriyle ikna edebilirler. Ama başkasını, kapalı kapılar arkasında tek kişiyi ikna ettiklerinde neyi verdiğini ve neyi vaat ettiğini bilmiyor olacaksınız. Dolayısıyla bunu birlikte yapmalısınız. Ortak çıkarlarınız birlikte hareket etmeniz gerekiyor” diye konuştu.

“KİMSE SİZE ZORLA İMZA ATTIRAMAZ”

Laleli ve Mesir Mahallelerinin kentsel dönüşümün gerekli olduğu riskli alanı içermediğini dile getiren Şenyol, “Haklarınızı da bilmeliyiz bir yandan. Biz plana karşı çıkıyoruz.  Dava açtık evet bu plan mevzuata aykırı. Burada yaşayan dokuyu ortadan kaldırıyor Yani burası aslında riskli alan değil.  Ne yapısal ne de zemin anlamında. Demek ki burada farklı bir amaç ve dönüşüm söz konusu. Belki Manisa’nın içerisinde daha riskli alanlarımız var.  Allah korusun yarın bir deprem olduğunda orada dengesiz bir durum yaşayacağız. Ama öncelikle burası denilmiş. Bunun gerekçesi de demek ki önemli bir rant var ve değer var.  Biz plana karşı çıkıyoruz ama önümüze sözleşme geldiğinde ne haklarımız var? Öncelikle kimse size bir şeyi zorla imzalatamaz. ‘Artık mecbursunuz bunu imzalamanız gerekiyor. İmzalamazsanız yarın size şöyle dava açılır böyle olur’ denilemez. Hayır öyle bir şey yok. Siz birlikte hareket ettiğiniz sürece kimse size istemediğiniz bir şeyi zorla yaptıramaz” dedi.

“MALİYETLER ÇOĞALIR”

Yunusemre Belediyesi tarafından hazırlanan planda alt yapının da sıfırlanmış olduğunu hatırlatan Özlem Şenyol, “Alt yapıyı yaparken altyapıyı sıfırlarsanız inşaat maliyetini artırırsanız bu artan maliyet de yaşayan insanların haklarından kesilir.  Ama böyle bir şeye ihtiyacınız yok. Neden böyle bir şey yaptı? Mevcuttaki ulaşımda bugün siz bu alanda trafik sorunu yaşıyor musunuz? Hayır. Otopark sorunu yaşıyor musunuz? Hayır. Yeşil alan ihtiyacınız fazlasıyla karşılanıyor. Bu mahalle oldukça kaliteli yeşil alanlara sahip. Dolayısıyla yeni bir alt yapıya ihtiyacınız yok. Niye böyle bir plan yapıldı o zaman? Dolayısıyla aslında burada yaşayan halkın yaşam kalitesini önceleyen bir tasarım değil, bu alanın yeni ticari alanların gelmesiyle yeni rantların oluşmasını önceleyen bir plan olduğu ortaya çıkmaktadır” dedi.

Konuşmasının sonunda TMMO İzmir Şehir Plancıları Odası olarak askıya çıkan planla ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtıklarını söyleyen Özlem Şenyol  daha sonra vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim