Misafir
6,1002
5,3731
215,49
ÜYE GİRİŞİ

Köylerde üzüm seferberliği

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üzümlerin kurutulması sırasında oluşan kanserojen etkisi nedeniyle insan sağlığına zarar veren ve ihracatı olumsuz etkileyen Okratoksin-A konusunda seferberlik başlattı.

 

Köylerde üzüm seferberliği

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üzümlerin kurutulması sırasında oluşan kanserojen etkisi nedeniyle insan sağlığına zarar veren ve ihracatı olumsuz etkileyen  Okratoksin-A konusunda seferberlik başlattı.

 

 

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çürük ve hasarlı üzümlerin kurutulması sırasında oluşan, kanserojen etkisi nedeniyle insan sağlığı için zararlı olan ve kuru üzüm ihracatını da olumsuz etkileyen Okratoksin-A için seferberlik başlattı.

 

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, üzümün kurutulması sırasında meydana gelen hastalığa karşı sezon başından beri çiftçileri bilgilendirmek, temiz ve kalıntısız üzüm elde etmek için bağcılık yapılan tüm köylerde eğitim çalışmaları yapılmakta olduğunu söyledi. Özellikle hasatın yaklaştığı, ilaç kalıntısı ve Okratoksin-A açısından kritik olan bugünlerde eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına hız verildiğini kaydeden Öztürk “Çiftçilerin dikkatini çekmek için bağcılığın yoğun olduğu 10 ilçede, bilgilendirme pankartları asılmış, afiş ve broşürler dağıtılmıştır”dedi.  

 

KURUTMA DÖNEMİNDE ZEHİR OLUŞUYOR

Üzümler olgunlaşmaya (tatlı su yürümeye) başladığı dönemden itibaren hasarlı tanelerde küfler tarafından Okratoksin-A’nın oluştuğunu belirten Öztürk, önlem alınmadığı takdirde hasat, kurutma ve depolama dönemlerinde de toksin (zehir) oluşumu devam ettiğini vurgulayarak şu bilgileri verdi “Okratoksin-A ile mücadelede en önemli aşama sağlam, hasarsız tane elde etmektir. Bunun için Külleme, Salkım Güvesi, Unlu Bit mücadelesi doğru bir şekilde yapılmış olmalıdır. Okratoksin-A’yı oluşturan küflerin ana kaynağı toprak olması nedeniyle, topraktaki küflerin üzüm tanelerine bulaşmasını azaltmak temel gerekliliktir. Hasatın yaklaşması nedeniyle bu dönemde toprak işlemesi yapılmamalıdır.”

 

 “OKRATOKSİN-A” OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR?

 

Öztürk, Okratoksin A oluşumuna karşı alınabilecek önlemleri ise şöyle sıraladı “Kaliteli kuru üzüm elde edebilmek için olduğu kadar, Okratoksin-A oluşumunun önlenmesi için de iyi tarım uygulamaları esastır. Bağda üretimden itibaren Okratoksin A’nın oluşumuna fırsat vermemek en önemli çözümdür. Bağ topraklarında bulunan bu küfler, üzüm tanesinde yerleşip gelişebilmek için tanenin üzerinde delik veya çatlak şeklinde açık yara yerlerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle tanenin delinmesi ve çatlamasını en aza indirecek, Okratoksin-A oluşma riskini azaltacak yetiştiricilik uygulamaları benimsenmelidir. Bağ tesisi, budama, toprak işleme, gübreleme, sulama, hormon uygulamasının uygun şekilde yapılması ve hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi ile Okratoksin-A oluşumu ve bulaşması engellenebilir. Uygun şartlarda hasat ve kurutma yapılmalıdır. Çürük, küflü salkımlar hasat sırasında ayrılmalı, öncelikle sağlıklı salkımların hasadı tamamlanmalıdır. Sağlam tanelerle küflü, çürük taneler birlikte kurutulmamalıdır. Çürüklü küflü salkımlar sağlıklı salkımlarla birlikte bandırılmamalı, sergide birlikte serilmemelidir. Bozuk salkımlar daha önceden ayrılmalıdır, ayrılmamış ise böyle salkımlar görüldüğü her yerde uzaklaştırılmalıdır. Hasattan sonra; kuru üzümler serin ve kuru ortamlarda depolanmalıdır. Kuru üzümler plastik kasa veya temiz, sağlam ve küçük çuvallar içinde depolanmalı, çuvallar yer veya duvar ile temas etmemeli, çuvalda 5 sıradan fazla üst üste istifleme yapılmamalıdır. Depolama yerinin sıcaklığı 5-10 derece ve yüzde  65 nem koşullarını içermelidir. Depoda bulunan kuru üzümler kesinlikle ıslatılmamalıdır.”HABER MERKEZİ

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim