Misafir
6,1002
5,3731
215,49
ÜYE GİRİŞİ

Biber üreticileri düşük fiyattan dertli

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde sivri biber üretimi yapan çiftçiler, tezgahta kilosu 4-5 liraya satılan biberin, tarlada 1 liraya satıldığına dikkat çekerek fiyatların yıllardır düşük olmasından dert yandı.

Biber üreticileri düşük fiyattan dertli

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde sivri biber üretimi yapan çiftçiler, tezgahta kilosu 4-5  liraya satılan biberin, tarlada 1 liraya satıldığına dikkat çekerek fiyatların yıllardır düşük olmasından dert yandı.

MUZAFFER KİRT

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde erken ekilip erken hasat edilen Sarı Sivri biber cinsi hasadı başladı. Mevsim şartlarına göre yılda 5 defaya kadar hasat elde edilebiliyor. Aynı zamanda çiftçi diğer biberlere göre bunda parasını erken alabiliyor.

YILLARDIR KİLOSU 85 KURUŞ İLE 1 LİRA ARASI

Sarı sivri biber üreticilerinden Mehmet Çetin, “Sıcakta biber topluyoruz. Zor ama ne yapacağız yapacak bir şey yok. Birkaç gün önce ilk hasadı yaptık, şimdi ikinci hasadını yapıyoruz. Bayramda da bir kez daha toplanır. 20-25 gün toplanıyor. Dönümünde 1 ton topluyoruz. 3 dönüm arazimizde sarı sivri biber ektik. İlk hasatta 3 ton topladık. Hava şartlarına bağlı olarak 5 defaya kadar hasat edebiliyoruz. Toplanan biberler turşu fabrikalarına gönderiliyor. Turgutlu’ya gidiyor, İzmir’e gidiyor. Kilosunu 1 liradan satıyoruz. Mahsul var ama fiyat her yıl neredeyse aynı.  35 yaşındayım her yıl 85 kuruş ila 1 lira arasında gidip geliyor”dedi.

PARA KAZANAMAYAN ÇİFTÇİ MECBURİYETTEN EKİYOR

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, üzümün başkenti Saruhanlı’da sarı sivri cins biber hasadına başlandığını kaydetti.  Eskiden bu tarlalarda tütün ekildiğini ifade eden Okur, son 5-6 yıldır tütüne alternatif olarak ekilmeye başlandığını söyledi. Biberin en büyük avantajının erken ekilip erken hasat edildiğini belirten Okur, aynı zamanda çiftçinin diğer biberlere göre bu biberde parasını erken aldığını vurgulayarak, bundan dolayı tercih edilen bir ürün olduğunu dile getirdi. Ürün fiyatlarının her yıl aynı olduğunu belirtken Başkan Okur, “Girdi maliyetleri fazla olduğu için çiftçilerimiz bundan fazla kazanç elde edemiyor. Zorlanıyor ama mecburen ekmek zorundayız. Biz arazileri boş bırakıp da kazanç elde etme peşinde değiliz. Kendi el emeğimizi kazansak bize yeter. Turşu fabrikalarına gönderilip yurt dışına gönderiliyor. 2018 yılı üreticilerimiz için hayırlı olsun” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim