Misafir
6,6383
5,946
246,44
ÜYE GİRİŞİ

Fatih Kulesi’ni valilik kiraladı!

Şehzadeler İlçesi 1. Anafartalar Mahallesi’ndeki tarihi Fatih Kulesi’nin restorasyon çalışması için Manisa Valiliği makamında protokol imzalandı. Restore edilecek. Fatih Kulesi’ni 10 yıllığına kiralayan Valilik, 3 yıllık restorasyonun ardından binayı halkın hizmetine sunacak.

Fatih Kulesi’ni valilik kiraladı!

Şehzadeler İlçesi 1. Anafartalar Mahallesi’ndeki tarihi Fatih Kulesi’nin restorasyon çalışması için Manisa Valiliği makamında protokol imzalandı. Restore edilecek. Fatih Kulesi’ni 10 yıllığına kiralayan Valilik,  3 yıllık restorasyonun ardından binayı halkın hizmetine sunacak.

MUZAFFER KİRT 

Osmanlı zamanında padişahların yetiştirildiği Saray-ı Amire’nin tek ayakta duran tarihi yapıtı durumundaki ve yaptırılan 14 misafir kulesinden biri olan Şehzadeler İlçesi 1. Anafartalar Mahallesi’ndeki tarihi Fatih Kulesi’nin restorasyon çalışması için Manisa Valiliği makamında protokol imzalandı. Protokol imza törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Türk Kızılay Manisa Şube Başkanı Cemal Kahraman ve başkan yardımcısı Selman Keresteci katıldı.

Protokol imza töreni öncesi açıklamada bulunan Vali Güvençer, Fatih Kulesi’nin Osmanlı zamanında şehzadelerin ve padişahların yetiştiği Manisa’daki Saray-ı Amire’den kalan tek tarihi yapıt olduğunu dile getirerek, amaçlarının imzalanan protokol ile tarihi Fatih Kulesi’ni günümüze tekrar kazandırmak olduğunu söyledi.

10 YILLIĞINA VALİLİK KİRALADI

Manisa Valiliği tarafından Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Kızılay Manisa Şubesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile imzalanacak protokol çerçevesinde önce restoren için proje çalışması yapacaklarını dile getiren Vali Güvençer, “Bu yapıtın kullanım hakkında 1955 yılında Türk Kızılayı’na verilmiş. Tapusu Kızılayımızda. Protokol çerçevesinde hemen proje çalışmasına başlayacağız. Ardından çevre düzenlemesi çalışmalarına başlayacağız. Protokol çerçevesinde bu tarihi yapının kullanım hakkı 10 yıllığına Manisa Valiliği’ne devredilecek. İlk 3 yılında restorasyon çalışması yapılıp, 3 yılın ardından tarihi yapıyı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız’’ dedi. Tarihi yapının 3 kattan oluştuğunu ifade eden Vali Güvençer, restorasyon çalışması bittikten sonra birinci katında Türk Kızılay’ın tarihi geçmişini, ikinci ve üçüncü katında ise Manisa ile Saray-ı Amire’nin tarihi anlatan fotoğraf müzesinin olacağını dile getirdi. Açıklamanın ardından başta Vali Güvençer olmak üzere, ilgili kurumlar ortak protokole imza attı.

MANİSA FATİH KULESİ

Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Süleyman Çelebi’nin (I390) tarihinde başlayan şehzadelerin Manisa’ya gelişleri lll. Mehmet’in l595’te tahta çıkmasına kadar devam etti. 175 yıl şehzade sancağı konumunda olan Manisa’da şehzadelerin kaldığı bir saray zaman içinde kısım kısım inşa edildi. Şehzadelerin sancaklarda eğitim alınası geleneğinin kalkmasının ardından Manisa Sarayı Saray-ı Amire yavaş yavaş tahliye edilmeye ve kaybolmaya başladı. Son olarak yunan işgalinde geriye kalan parçaları da yanarak yok oldu. Geriye sadece Fatih Kulesi Köşkü dediğimiz yapı kaldı.  Yapı farklı zamanlarda onarımlar ve birçok fonksiyonla kullanıldıktan sonra l 1 Kasım 1955 Tarihinde Maliye Hazinesi tarafından Türkiye Kızılay Cemiyeti Tüzel Kişiliğine verildi. Kızılay sayesinde yıkılmaktan kurtulan yapı uzun yıllar Kızılay şubesi olarak hizmet verdi. Manisa Sarayından sağlam ve kullanılabilir durumda kalan tek yapı olarak günümüze kalan yapıda çeşitli değişiklikler olmasına rağmen ana gövdesi sağlam bir şekilde günümüze ulaşmıştır.  Yapılan protokolle kulenin Manisa Valiliği tarafından Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Kızılay Manisa Şubesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile restore edilip Saray-ı Amire tanıtım müzesi olarak hizmete açılması hedefleniyor. Yapıtın içinde ayrıca Kızılay’ında tarihi sürecenin anlatıldığı bir bölüm olması planlanıyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim