Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Kadınlar mikro kredi ile üretime katılıyor

Manisa genelinde 3 bin 526 kadına mikro kredi vererek kadınlara iş imkanları sunan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı kadınları üretimin içene katıyor. Manisa’nın Akhisar ilçesinde 20 kadın da, sunulan kredi imkanlarını kullanarak, ev ekonomisine gelir getirici işler yapıyor.

Kadınlar mikro kredi ile üretime katılıyor

Manisa genelinde 3 bin 526 kadına mikro kredi vererek kadınlara iş imkanları sunan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı kadınları üretimin içene katıyor. Manisa’nın Akhisar ilçesinde 20 kadın da, sunulan kredi imkanlarını kullanarak, ev ekonomisine gelir getirici işler yapıyor.

RABİA TEKER

Manisa genelinde 3 bin 526 kadına mikro kredi vererek kadınlara iş imkanları sunan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı daha fazla üye ile çok kadına ulaşmayı hedefliyor. Akhisar’da 20 kadın bu kredilerden faydalanıyor.  Akhisar’da kredi alan kadınları ziyaret eden Manisa Şube Yöneticisi Ayşe Çakıcı, “Verdiğimiz krediler ile kadınların hayallerini gerçekleştiriyoruz. Mikrokredi dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkan sağlayan teminat ve kefalet istemeden verilen küçük sermayedir”dedi. 

5 KADIN BİR ARAYA GELİP ÜRETİM YAPIYOR

Aynı mahallede oturan, birinci derecede akraba olmayan, benzer ekonomik şartlarda ve bir iş yapma fikri olan beş kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan grup üyelerinin her birisine ayrı ayrı kredi vererek imkan sağlayan mikrokredi 100 lira ile 1.000 lira arası daha sonra para miktarı artarak kredi verdiğini söyleyen Çakıcı,  “Gelir getirici faaliyet için kredi imkanı sunuyoruz. Alınan para 46 haftada ve haftalık olarak ödeme alıyoruz. Bize haftalık 25 lira ödeme yapıyorlar. Tahsilatı bizzat nerde iseler oraya giderek yapıyoruz” diye konuştu.

KADINLAR KREDİ KULLANMAKTAN ÇEKİNİYOR

Soma’da maden kazasından sonra mikrokredi şubesi açtıklarını belirten Çakıcı, madenci eşlerinin ev ekonomilerine katkı sağlamak istediklerini vurguladı. 

Mikrokredi’den faydalanan kadınların azlığından dert yanan Çakıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi kullanmaktan kadınlar çekiniyor. Biz kadınlara ulaşmak için her yerde olmaya, onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Kadınlara ulaşmak için biz hazırız. Onlarda bize ulaşsın.0549 741 88 99 nolu telefonumuzu arayarak onlara hizmet sunmak için buradayız.”

ÜNLÜ MARKALARA ÜRETİM YAPMAYA BAŞLADILAR

Akhisar’da ilk mikrokredi girişimci olan Serap Karaca Çakaloğlu, Akhisar Belediyesi sayesinde mikrokredi ile tanıştığını ve 5 arkadaşı ile birlikte krediden faydalanarak tekstil işine girdiğini belirtti. Çok ünlü markalara iş yaptığını belirten Çakaloğlu, “Mikrokredi ile bir arkadaşımız ev yemekleri yeri açtı. Pazarlama işine giren var, tekstil atölyesi açan var. Kendi evinizde yapabileceğiniz bir iş olsa kredilerden alın. Kadının kendine güveni için önemli bu olaylar” diye konuştu.

Mikrokredi girişimci kadınlardan Pelin Demircan, aldığı kredi ile ahşap işine girerek ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Ayşe Önce ise terzilik yaparak üretime katkı sağlıyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim