Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

Tehdit değil ceza!

Manisa’da 2018’in Ocak ayında 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine gelen çağrıların yüzde 70’inin asılsız olduğunun altını çizen Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Ali Dedeler, asılsız ihbarlara uygulanacak 250 lira para cezasına dikkat çekerek “Bu tehdit gibi algılanabilir ama maalesef ki acil çağrı hattının meşgul edilmesi çok kötü bir davranış”dedi.

 

Tehdit değil ceza!

Manisa’da 2018’in Ocak ayında 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine gelen çağrıların yüzde 70’inin asılsız olduğunun altını çizen Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Ali Dedeler, asılsız ihbarlara uygulanacak 250 lira para cezasına dikkat çekerek “Bu tehdit gibi algılanabilir ama maalesef ki acil çağrı hattının meşgul edilmesi çok kötü bir davranış”dedi.

MUZAFFER KİRT

Yayımlanan son 703 sayılı KHK'ya göre, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarla meşgul edenlere valiliklerce 250 lira idari ceza uygulanacak. Acil çağrı merkezlerine her gün asılsız ihbarlar yapılıyor. Asılsız ihbarlara artık para cezası kesilecek. Uygulanacak 250 TL idari para cezası ile böylece asılsız ihbarların önü kesilmiş olacak.

Ülkemizde “Tek Acil Çağrı Numarası” oluşturma çalışmaları kapsamında Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi 7 Nisan 2016 faaliyete başladı. İtfaiye (110),Sağlık (112), AFAD (122), Emniyet (155), Jandarma (156) ve Orman (177) birimleri yer alıyor. Bu birimler tek merkezden ortak çalışma yürütüyor.

OCAK AYINDA YÜZDE 70 ASILSIZ İHBAR!

2017 yılı istatistiklerine göre; Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine gelen çağrı sayısı 1 milyon 639 bin 3 olurken, gelen çağrılar içinde sadece 402 bin 646 çağrının kurumlara iletildi.  Asılsız çağrı sayısı ise 1 milyon 236 bin 357 olarak gerçekleşti.  Acil durumlarda kullanılması gereken 112’ye yapılan çağrıların yüzde 75’i asılsız ihbar olarak gerçekleşti. 2018 yılı Ocak ayı istatistiklerine göre; Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine gelen çağrı sayısı 139 bin 926, kurumlara aktarılan çağrı sayısı 41 bin 479 olduğu bildirilirken, asılsız çağrı sayısının ise yüzde 70’e denk gelen 98 bin 447 olduğu vurgulandı. Asılsız çağrıları engelleyebilmek adına 2017 yılında 112 Acil yardım hattını gereksiz yere meşgul eden ve asılsız ihbarda bulunan 17 vatandaşa toplamda 5 bin 117 Türk Lirası idari para cezası verilmişti.

‘YA GERÇEK İHTİYAÇ SAHİBİ SIRA BEKLİYORSA!’

Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Ali Dedeler, bu merkezde emniyet, jandarma, sağlık, itfaiye, orman ve AFAD birimleri olmak üzere toplam 6 birimin ortak çalışma yürüttüğünü söyledi.  Dedeler, “Bizim vatandaşlardan talebimiz burayı gereksiz yere meşgul etmemeleri. Acil çağrı numarası, acil ihbarlar, zor durumda olan vatandaşlarımıza yardım etmek için bulunan bir kurum. Lütfen asılsız ihbarda bulunmayalım. Gereksiz meşguliyette olmasın. Şu anda da yeni sistem değişikliğinden sonra kanun bazında 112’lerin asılsız ihbarıyla ilgili olaraktan 250 Türk lirası cezai işlem uygulanacak. Bu tehdit gibi algılanabilir ama maalesef ki acil çağrı hattının meşgul edilmesi çok kötü bir davranış. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza engel olmaktayız. Bizim şöyle bir sloganımız var. ‘O meşgul ettiğin telefonda ya gerçekten ihtiyaç sahibi bir kişi sıra bekliyorsa.” Diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim