Misafir
6,1392
5,3844
212,3
ÜYE GİRİŞİ

Ekmek parası için 10 kilometre yürüyor

Manisa sokaklarında simit satarak yaşamını sağlayan 67 yaşındaki Mehmet Yıldırım, soğuk sıcak demeden her gün kafasındaki simit tepsisi ile yaklaşık 10 kilometre yürüyerek ekmek parasını çıkarıyor.

Ekmek parası için 10 kilometre yürüyor

Manisa sokaklarında simit satarak yaşamını sağlayan 67 yaşındaki Mehmet Yıldırım, soğuk sıcak demeden her gün kafasındaki simit tepsisi  ile  yaklaşık 10 kilometre yürüyerek ekmek parasını çıkarıyor.

RABİA TEKER

 

Manisa Merkez’de 67 yaşındaki Mehmet Yıldırım, 15 yıldır cadde cadde, sokak sokak gezerek simit satıyor.  SSK emeklisi Mehmet Amca, sıcakların 40 dereceyi bulduğu bugünlerde, 200 derecelik fırından çıkan ortalama 200 simidi, kafasındaki simit tepsisinde taşıyarak kilometrelerce yol yürüyerek satmaya çalışıyor. 

SİMİTİN DE ESKİ TATI YOK!

15 senedir bu mesleği yaptığını belirten Mehmet Yıldırım, “Günde ortalama 200 tane simit satıyorum. Öğlen saatlerinde simit satmaya çıkıyorum. Hava sıcak, bir de simidin sıcaklığı olunca biraz zorlanıyorum. 67 yaşındayım nefes alamıyorum. Bazı zamanlar neredeyse bayılacak duruma geliyorum. Önceleri günde 200 tane simit satarken, şimdilerde ise 175’e düştüm. Şimdi eskisi gibi satılmıyor. Eskiden çok simit satılıyordu. Bir hafta öncesine kadar da 200 tane simit satıyordum. Geçen gün kaldı yaklaşık 20 tane simidim. Geriye verdim” dedi. 

HER GÜN 10 KİLOMETRE YÜRÜNECEK…

100 gram simidin tanesini 1,25 liradan sattığını, bir simidin 50 kuruş kar bıraktığını ifade eden Yıldırım, “Allah bin bereket versin yevmiye her gün çıkıyor. Hanımla beraber oturuyorum. 1 kızım var 5 çocuğu var. Simit satmaya başlamadan önce Konak İş Hanı’nda çalışıyordum, bekçilik yapıyordum. Bu sıcaklarda kafamda simitlerle beraber her gün kilometrelerce yürüyorum. Neredeyse günde en az 10 kilometre yürüyorum simitleri satmak için” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim