Misafir
6,1722
5,4152
212,94
ÜYE GİRİŞİ

Çocuk istismarına karşı kadınlar ayakta!

Kayıp çocuklar ve çocuk istismarını durdurmak için eylem yapan Manisa Kadın Meclisleri üyeleri, yasalardaki koruyucu ve önleyici tedbirlerin doğru bir şekilde uygulanmasını istedi.

Çocuk istismarına karşı kadınlar ayakta!

Kayıp çocuklar ve çocuk istismarını durdurmak için eylem yapan Manisa Kadın Meclisleri üyeleri, yasalardaki koruyucu ve önleyici tedbirlerin doğru bir şekilde uygulanmasını istedi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Kadın Meclisleri üyeleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek kayıp çocuklar ve çocuk istismarını durdurmak için eylem yaptı. Grup adına açıklama yapan Kadın Meclisleri üyesi Yeliz Kurt, Türkiye’de 8 yılda 104 bin 531 çocuğun kaybolduğuna dikkat çekerek, “Bu sayı 16 ülkenin nüfusundan daha fazla. Türkiye’de binlerce çocuk kaybolurken, Eylül ve Leyla’nın ardından halen çocuklar kayıpken, harekete geçmek için neyi bekliyorsunuz? Kayıp çocuklar için, çocuk istismarını durdurmak için, çocukların uğradıkları ayrımcılıklar için yıllardır hiçbir adım atmayanlar, ‘Çocuk istismarının araştırılması’ önergesini TBMM’de reddedenler, Eylül, Leyla ve daha nicelerinin ölümünden sorumludur” ifadelerini kullandı.

‘ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN’

Çocukların yaşaması için adım atılması gerektiğini belirten Kurt “Mevcut cezalar uygulanmazken, idam, kimyasal hadım gibi insan haklarına aykırı, adaletten uzak yöntemler kadınlar ve çocukların korunması için çözüm değil, çözümden kaçmaktır. Bu can yakıcı meseleleri çözmekte kararlıysanız; istismarın üstüne örtmek yerine, açığa çıkaranları suçlamak yerine, üzerimize kabus gibi çöken bu sorunun açığa çıkması, önlenmesi ve gerekli cezaların verilmesi için elinizi taşın altına koyun. Şimdi tüm bu yaşananların üzerine ‘Bu konuda hassasiyetimiz biliniyor’ diye açıklama yapıyorlar. Biz sizin hassasiyetlerinizi; istismar yasası için ‘Çocuğun rızasıyla yapılan işler’ demenizden, çocukların istismarcısıyla evlendirilmesini öneren önergeyi utanmadan meclise getirmenizden, çocuk istismarı araştırılsın diye meclise verilen önergeleri reddetmenizden, Ensar Vakfı’ndaki istismarı göz göre göre üstünü örtmenizden, sahip çıkanları tebrik etmek için girdiğiniz tebrik kuyruklarından, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın ‘Bir kereden bir şey olmaz’ açıklamalarından, 115 hamile çocuk skandalının üzerini kapatıp, soruşturma izni vermemenizden, skandalı ortaya çıkaran uzmanı suçlamanızdan hatırlıyoruz.”ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARI KORUMANIN, YAŞATMANIN YOLU…

Çocuk istismarını durdurmanın, çocukları korumanın, yaşatmanın yolunun kapsamlı ve bütünlüklü politikalar geliştirmek olduğunu kaydeden Kurt, “Bize düşen ise tüm kadınlar ve çocuklar için örgütlü ve kararlı bir mücadele sergileyerek bu politikalar için baskı oluşturmaktır”diyerek şöyle devam etti “ Ne Leyla, ne Eylül, ne Ufuk, ne Sami adaletin sağlanması yolunda aileleri, ne de örselenmiş hiçbir çocuk sahipsiz değildir. Ülkenin geleceği çocuklar için güvenli, mutlu, gülüp oynayacakları dans edip eğlenecekleri bir dünyayı inşa etmek hepimizin görevi. Nasıl ki kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti durdurmak için mücadele ediyorsak, çocuklar yaşasın diye de mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim