Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Domatesteki hastalık ihracatı vurdu!

Domateste yeni sezon hasadı başladı ancak, üretici kaygılı. Bu yıl domateste görülen hastalık nedeniyle üretimdeki düşüşün, kurutmalık domates ihracatında önemli kayıplara neden olacağı öngörülüyor.

 

Domatesteki hastalık ihracatı vurdu!

Domateste yeni sezon hasadı başladı ancak, üretici kaygılı. Bu yıl domateste görülen hastalık nedeniyle üretimdeki düşüşün, kurutmalık domates ihracatında önemli kayıplara neden olacağı öngörülüyor.

MUZAFFER KİRT

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile TÜİK Bitkisel Üretim İstatistikleri 2017 verilerine göre Manisa’da 975 bin 142 ton domates üretildi.  7 bin 859,5 ton taze domates, 3 bin 354 ton kurutmalık domates ihraç edildi.

Manisa ilinin en önemli bitkisel ürünleri arasında yer alan domateste yeni sezon hasadı başladı. Önümüzdeki günlerde de kurutmalık domates hasadı başlayacak. Domateslerin bu sene hastalıklı olması, bu durum verim kaybına ve fiyatların artmasına neden olurken, ihracatta önemli bir paya sahip olan kurutmalık domateste ise büyük bir düşüş bekleniyor.

DOMATESTE KAYIP YIL!

Domateslerin bu yıl hastalıklı olduğunu ve bu durumunda domates kaybına neden olduğunu ifade eden Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, yeterli miktarda domatesin çıkmadığının altını çizdi. Altındağ, kurutmalık domates sezonunun yaklaşık 2 hafta sonra başlaması gerektiğini fakat gerek fiyatlardan gerekse de domatesin olmayışından dolayı kurutmalığın bu yıl yapılamayabileceğini söyledi. Altındağ, “Fiyatlar yüksek olduğu için bu sene kurutma işi de zor gibi görünüyor.  Ayrıca domateslerde çok büyük hastalık var.  Akhisar’dan tutun da Torbalı’ya kadar. Zaten 8-10 bin dekarlık alan, hastalıktan dolayı sürüldü.  Bunun etkisi çok büyük.  Şimdi yetişen domateslerde yağmurlardan dolayı çok büyük hastalık var. Domateslerin yapraklarını koruyamıyoruz.  Her gün ilaç atıyoruz ama yine de koruyamıyoruz” dedi.

TARIM ÜRÜNLERİNDE HER ZAMAN ARACI KAZANIYOR

Çiftçinin eline geçen domates fiyatıyla pazardaki fiyatların aynı olmadığını vurgulayan Altındağ,  üreticiden tüketicinin eline geçene kadar domateslerin 3-4 elden geçtiğini savundu. Altındağ,  kademeli fiyatları azaltmak için mutlaka bakanlığın çalışma yapması önerisinde bulunarak şöyle dedi:“ Domates 3-4 elden geçtiği zaman bu durumdan hem üretici hem de tüketici zarar görüyor. Şimdi pazarda 3,5 liradan 5 liraya kadar domates var.   Domates yok değip de getirim elde etmesinler. Çiftçiden aldığı paranın bir miktar üzerinden karını koyup satmıyorlar. Ürünün olmadığı anlaşıldığı zaman da fiyatlar tavan yapıyor”dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim