Misafir
6,0376
5,3006
209,3
ÜYE GİRİŞİ

‘Üzümü tüccarın eline düşürmeyin!’

Üzüm rekoltesinin yakında açıklanacağına dikkat çeken Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzümün tüccarın elinde düşmeden fiyatların açıklanması gerektiğini belirterek “Üzüm kesmeye başlamadan önce müdahale alım fiyatı açıklanacak ki vatandaş ona göre tedbir alacak. Bizim istediğimiz kuru üzüm hasadı başlamadan bu fiyatın açıklanması”dedi.

 

Üreticinin gözü açıklanacak rekoltede

‘Üzümü tüccarın eline düşürmeyin!’

Üzüm rekoltesinin yakında açıklanacağına dikkat çeken Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzümün tüccarın elinde düşmeden fiyatların açıklanması gerektiğini belirterek “Üzüm kesmeye başlamadan önce müdahale alım fiyatı açıklanacak ki vatandaş  ona göre tedbir alacak. Bizim istediğimiz kuru üzüm hasadı başlamadan bu fiyatın açıklanması”dedi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, üzüme yönelik açıklama yaptı. Altındağ yaptığı açıklamada, 2018 yılının çiftçi açısından zor geçtiğini söyledi. Başkan Altındağ,  dolu yağışlarının Manisa merkez başta olmak üzere Alaşehir, Saruhanlı, Sarıgöl’ de etkili olmasının üzümde rekolteyi düşürdüğünü ifade etti.

Yaş üzüm ihracatının bugünlerde başlamak üzere olduğunu belirten Altındağ, “İnşallah tüm çiftçilerimiz için hayırlı bir yıl olmasını diliyoruz.  Şu andaki aldığımız bilgilere göre,  üzüm fiyatları iyi.  Tabi bu her sene oluyor. İlk başta bir folyo çıkıyor, tavan yapıyor. Sonra iniyor.  Bu sene böyle bir durumun yaşanmamasını diliyoruz”dedi.

Alaşehir’de üzüm hasadının başladığını kaydeden Altındağ, “ Alaşehir’in Ardından Sarıgöl’de üzüm hasadı başlıyor. Daha sonrasında da Merkezde üzüm hasadımız başlıyor” ifadelerini kullandı.

‘KURU ÜZÜMÜN FİYATI 7 TL’

“Bugüne kadar doların yüksek olmasını hep zarar olarak gördük ama bu sene inşallah doların yüksek olması çiftçiye iyi yönde yansıyacak” diyen Altındağ, “ Geçen yıl üzümde sıkıntı yaşadık. İhracatta sıkıntılar yaşandı. Tabi yaş üzümün kilo fiyatı tarlada oldukça düşüktü. Ama bu sene iyi rakamlardan başladı. Şu zamanda kuru üzümün fiyatı 7 lira civarında. Bu fiyatların düşmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

ÜRETİCİYE AÇIĞA ÜZÜM DÖKMEME ÇAĞRISI

Altındağ, çiftçilere açığa üzüm dökmemeleri konusunda uyarılarda bulunup, “Burada çiftçimize şu düşüyor.  Bugün hepsi birden bir anda açığa üzüm dökmesinler. İhtiyaçları olduğu kadar üzüm satarlarsa üzüm fiyatları düşmez.  Bir anda çiftçimiz, açığa tüccara yüklenince tüccar da bundan kar elde edip fiyatları düşürmek zorunda kalıyor” diye konuştu.

Üreticinin bu yıl girdi fiyatlarının çok yüksek olduğu maliyetle üretim yaptığımı vurgulayan Altındağ,   fiyatların gerilemediği takdirde çiftçinin bu yıl rahat bir nefes alacağını kaydetti.

‘ÜZÜMÜ TÜCCARIN ELİNE BIRAKMAYIN’

Taban fiyatlarının belirlenmesi noktasına da değinen Altındağ, “Bu sene rekolte yakından açıklanacak. Çalışmalar devam ediyor. Üzüm tüccarın elinde düşmeden bu fiyatlar açıklanmalı. Üzüm, tüccarın eline düştükten sonra taban fiyatını açıklamanın bir anlamı kalmıyor. Yani üzüm kesmeye başlamadan önce müdahale alım fiyatı açıklanacak ki vatandaş  ona göre tedbir alacak. Bizim istediğimiz kuru üzüm hasadı başlamadan bu fiyatın açıklanması”diye konuştu.

‘İLAÇLA İLGİLİ SORUN YOK’

kalıntılı ilaç konusuna da değinen Altındağ, ilaçla ilgili bir sorunun kalmadığına dikkati çekerek şöyle dedi: “İlaçla ilgili üzümde dalga yaratmak için ‘kalıntı vardı’ gibi söylemler atılıyor. Çiftçimiz artık bilinçlendi. Bu tür ilaçlar kullanmıyor.   Kalıntı üzümlerimizde yok.  Çiftçi, artık organik tarımda da üst seviyede.  Bizim Manisa olarak 500 kişilik organik tarım çalışmamız var.  Bunların hepsi organik tarım yapıyor.  Bizim çiftçimiz de eski çiftçi değil.  O yönden herkes rahat olsun.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim