Misafir
6,5661
5,8367
240,12
ÜYE GİRİŞİ

Emlakçılar kampanyanın devamını istiyor

Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, 30 Haziran tarihiyle sona eren konut kampanyanın, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 daha devam etmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Emlakçılar kampanyanın devamını istiyor

Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, 30 Haziran tarihiyle sona eren konut kampanyanın, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 daha devam etmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

ZÜLFİ BELLİCİ

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (MESO) ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, 30 Haziran tarihiyle sona eren konut kampanyasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Akyüz, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 daha devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Konut sektöründe aşırı derece bir stoklamanın bulunduğu ve bu stoklamayla ilgili gerek inşaat firmaları, gerekse bankaların faiz indirimiyle sektörde biraz hareketlilik sağladığını kaydeden Akyüz “ Tabi bu hareketlilikte piyasayı canlandırdı. Dolaysıyla inşaat sektörünün lokomotif bir sektör olduğunu her zaman söyleriz. Her sektörü hareketlendiren bir sektör olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu da hem stok halindeki inşaat sektöründeki erimeler söz konusu. Tabi burada ekonomiyi canlandırma adına devlete de faydası var. Diğer sektörlere de faydası var. Bankalar 1’in altında faiz uygulamalarına gitti. İnşaat firmaları da yüzde 20-25 indirime gitmesi, indirimler yapıldı. Bu kampanyalarda güzel verimlerin elde edildiğini söyleyebiliriz. Fakat Mayıs’tan sonra bu kampanya bitti. Faizlerde yükseldi. Bunlar birbirine bağlantılı. Burada enflasyonda yükseldi. Bu kampanyanın hiç olmazsa önümüzdeki dönemde yine bankalar elini taşın altına koyarak, inşaat firmaları elini taşın altına koyarak, onlarda yine kampanyaya katkı sağlayarak, indirim yaparak, bankaların faizlerini yüzde 1’in altına çekerek yeni piyasada bir canlılık olacağını düşünüyorum. Hiç olmazsa bu kampanyanın bir 3 ay daha olmasında yarar var. 3 aylık sürede piyasanın, ekonominin yeniden canlanacağını düşünüyoruz. Bu kampanyanın 3  daha devam etmesinden yanayız”dedi.

‘MANİSA’DA KONUT STOKU YOK’

Her ilin kendine göre bir konut stoku olduğunu ve bu konut stokunun Manisa’da çok fazla olmadığını belirten Akyüz şöyle devam etti “Çünkü neden Manisa’mızda yeteri kadar konut yapılacak alan yok. Manisa’mız farklı, İstanbul, Ankara illerimiz farklı bu konuda. Manisa’da imar sorunu olduğu için, 30 yıllık bir imarla, 89 yılında yapılan bir imarla hayat sürdürdüğü için Manisa’mızda fazla bir stokun olmadığını düşünebiliriz. Ama yine de konutta bir hayli kabarık liste söz konusu Manisa’mızda da var, kendine göre, kendi çapına göre Manisa’da da var. Dolaysıyla bu bir Manisa için değil, Türkiye için geçerli, Türkiye için daha önemli.  İşte bazı kampanyalar hem piyasayı canlandırır, piyasa canlandığı zaman esnaf canlanır ve sektörün önü açılmış olur. Şuanda faizlerin yükselmesiyle, bu tür kampanyaların bitmesiyle piyasa tabiri caizse kan ağlıyor deyimiyle piyasanın durgunluğu söz konusu. Hani diyoruz ya bu inşaat sektörü 440 civarında meslek alanını ilgilendiriyor her alanda. Bunun hareketlenmesi demek esnafın, o şehrin hareketlenmesi demek, piyasanın hareketlenmesi demek, sıcak para döngüsünün olması demek. Esnafın hareketlenmesi ve esnafın dar boğazdan kurtulması demek. Çünkü 4402 civarı meslek dalını ilgilendiriyor. Netice itibariyle bunun tekrar gözden geçirilip, yine bankalar elini taşın altına koyup faizleri 1’in altına düşürmek kaydıyla. Gerçi bunları kamu bankaları yaptı, diğer özel bankalar buna girmedi. Şuan en düşük faiz oranı 1,27’dir. 1,27 faiz oranıyla bunu tüketici ev alma ve ödeme zorluğu çeker.  Alması da mümkün değildir. Az bir nakit parası olan, yani yüzde 25-30 gibi bir nakit parası olan bir kişi banka kredisi kullanarak ev sorununu halledebiliyor. Ama faizlerle kimsenin bu yükün altından kalkacağına inanmıyorum.  1,27 ile konut almak çok sıkıntı diye düşünebiliriz.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim