Misafir
6,0412
5,329
226,83
ÜYE GİRİŞİ

‘Adalet yerini bulana kadar buradayız!’

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu, 51 sanığın yargılandığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına devam edildi. Karar çıkması beklenen duruşma, üye hakimlerden Tuğşat Buğra Kıyak'ın rahatsızlanması üzerine katılamaması nedeniyle ertelendi.

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Davası yine ertelendi

 

‘Adalet yerini bulana kadar buradayız!’

 

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu, 51 sanığın yargılandığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına devam edildi. Karar çıkması beklenen duruşma, üye hakimlerden Tuğşat Buğra Kıyak'ın rahatsızlanması üzerine katılamaması nedeniyle ertelendi.

 


13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesi Eynez Maden Ocağı'nda 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının 13 Nisan 2015’te Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan çoğu 2 haftalık blok oturumlar halinde olmak üzere 22 duruşmayı geride bırakan Soma maden kazası ceza davasında bugün mahkeme heyetinin kararı açıklaması beklenirken mahkeme heyeti hakimlerinden Tuğşad Buğra Kıyak’ın rahatsızlığı nedeniyle duruşmayı 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelemesi hem ailelerin hem de avukatların tepkisine neden oldu. Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu’nun erteleme kararı üzerine duruşma salonunda yükselen tepki sesleri mahkeme salonunun dışında da devam etti. 
"SOMA İÇİN ADALET İSTİYORUZ" 
Avukat Can Atalay, parmaklıkların bugüne kadar hiç bu kadar yüksek yapılmadığına dikkat çekerek, karar açıklanana kadar mahkeme salonu önünde nöbet tutacaklarını ve tüm Türkiye'yi kendilerine destek olmaya davet etti. Atalay, "Bu parmaklıklar yoktu bugün geldi, bizi bu parmaklıkların arkasından çekin. Biz bu davayı bizden kaçıranlara direndik. Bu çocukları Fethullah’ın cinleri yaktı demeye kadar işi vardırdılar. O lafı ağızlarına geri tıktık. Dava karar aşamasındayken hakimleri aldılar, tüm Türkiye’ye seslendik; sesimizi duyun, elimizi tutun beraber yol yürüyelim. Biz bu davayı bu aileler, bir avuç insan buraya kadar tuttu ve getirdi. Türkiye’nin kurtuluşunun ancak emeğiyle geçinen yurttaşlarca olacağının somut kanıtıdır bu insanlar. Bugün güya hakimlerden birisinin rahatsızlığı gerekçe gösterilerek duruşma yine ertelenmeye çalışılıyor. İçeride hep beraber karar verdik biz buradayız arkadaşlar. Biz buradayız, adalet yerini buluncaya kadar buradayız. Gelsinler o kararı yüzümüze okusunlar. Selçuk Kozağaçlı arkadaşımız Silivri zindanında ona Soma Davası'nı niye takip ediyorsun diye sordular ve ondan sonra tutukladılar. Buradaki bütün arkadaşlarımız ve biz de diyoruz ki biz de buradayız. Gözünüz yiyorsa, yüreğiniz varsa bizi de alın. Yarın burada bizden çok daha fazla avukat arkadaş bu ailelerin avukatlıklarını yapmak için hazırlar. Çarşamba sabahı dediler, direniyoruz. Çarşamba sabahına kadar avukatlar ve aileler olarak nöbete başlıyoruz. Buradayız, adalet istiyoruz, Soma için adalet istiyoruz, Türkiye için adalet istiyoruz. Adalet istiyoruz, alacağız” dedi. 

KAZADA OĞLUNU KAYBEDEN ELMAS KAYA İSE ŞUNLARI SÖYLEDİ: 
"Çarşamba Günü Alp Gürkan Soma’ya gelmiş. Adam Çarşamba günü sendikada bir toplantı yapmış ve bu davada kimse tutuklanmayacak demiş. Oğlumu da çıkaracağız demiş. Çok doğru demiş. Benim oğlum mezarlıkta ben tellerin arkasındayım doğru söylemiş, adalet duvarda. Ben bugün bir şey çıkmayacağını biliyordum. Bu hakim buraya geldiğinde bu karar verilmişti zaten. Kim ne derse desin bu dünyada işçilerin insanların hiç değeri yok. Bu adalet de dünyada zenginlerin. Biz boşuna ağlıyoruz boşuna yanıyoruz. En büyük adalete söylüyorum artık ama sabretmem lazım, sabredeceğim. Bugün için hiçbir şey söyleyecek hiçbir şey yok.” 
‘TESADÜF VE ŞÜPHE UYANDIRAN NOKTA’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, "Çok acı çekti anneler, babalar, evlatlar. Bugün adaletin tesis edilmesi beklentisiyle salondaydılar. Beklenmedik bir gelişme yaşandı. Mahkeme Başkanı üye hakimlerden birisinin rahatsızlığını duyurdu. Duruşmaya katılamayacağı için duruşmayı erteleyeceğini söyledi. Son derece insani bir gerekçe. Hastanın beyanı bu tip durumlarda esastır. Öyle bir tesadüf ve şüphe uyandıran bir noktaya geldi ki, aileler üye hakimin rahatsızlandığı ve karar duruşmasına gelemediği gerekçesine inanmıyorlar. Karara yaklaştıkça adaletten uzaklaşılacağı ile ilgili şüphelerin, korkuların patlama noktasıydı. Ailelerin hepsi Akhisar'da oturmuyor. Bu davaya gelebilmek için sabah 05.30'da kalkıyorlar. Birkaç gönüllü sivil toplum örgütünün ve belediyelerin gayretleriyle geliyor. Siz onları gördüğünüzde 4 saattir yorgun, aç bir şekilde buraya gelmiş oluyorlar" diye konuştu. Aileler daha sonra duruşma salonunu önünde oturma eylemi başlattı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'teki maden kazasında, 301 madenci hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Facianın yıl dönümüne iki ay kala 2 Mart 2015 tarihinde iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, tutuklu 8 kişi için, 'olası kastla öldürme' suçundan 301 kez 20-25 yıl, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 162 kez 2-6 yıl hapis cezası istedi. Tutuksuz 38 zanlı için de, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 2-15 yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ancak bu kişilerden, 25'inin cezalarının, kusur durumundan dolayı 3'te 1 oranında artırılması talep edildi. Geçen yıl 25 Aralık'taki duruşmada da tutuklu sanıklardan maden mühendisleri Hilmi Kazık ve Yasin Kurnaz, Mehmet Ali Günay Çelik tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Son birikişi raporundaki suçlamalardan dolayı, Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur, Haluk Sevinç, hakkında 'bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek'ten 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DAVANIN SANIKLARI

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan 5 kişi şöyle: "Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik ve maden mühendisi Ertan Ersoy."

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim