Misafir
6,4044
5,707
257,32
ÜYE GİRİŞİ

Vali Güvençer’den tarıma ‘kurumsal’ öneri

Ticaret Borsası’nın Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Stratejik Ürünlere sahip olunmasının günümüzde artık tek başına yeterli olmadığı ve bu nedenle de tarımda kurumsal yapının güçlendirilmesi gerektiği görüşünde bulunarak, borsanın bu konuda en etkili kuruluşlar arasında olduğunu söyledi.

 

Vali Güvençer’den tarıma ‘kurumsal’ öneri

 

Ticaret Borsası’nın Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Stratejik Ürünlere sahip olunmasının günümüzde artık tek başına yeterli olmadığı ve bu nedenle de tarımda kurumsal yapının güçlendirilmesi gerektiği görüşünde bulunarak, borsanın  bu konuda en etkili kuruluşlar arasında olduğunu söyledi.

 

 

 

 

Manisa Valisi Mustafa Hakan  Güvençer Manisa Ticaret Borsası’nın Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılarak hem sohbet etti, hem de kentimiz tarımı ile ilgili fikir alış verişinde bulundu.

 

Manisa Ticaret Borsası’nın Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Meclis Başkanı Cahit Yayman ve yönetim kurulu üyeleri ile  sektörel konular, Manisa Ticaret Borsası’nın Kurumsal Faaliyetleri ve Borsa’nın Manisa’ya Verdiği Hizmetler’e ilişkin gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda Vali Gütvençer de fikirlerini dile getirdi.

Borsa yönetimi, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e bilgilendirmeler yaparak görüşmenin yanı sıra ayrıca, üretim ve ticarette karşılaşılan sorunlar, iyileştirici uygulamalar, katma değer üretme fırsatları gibi sektörel konularda istişarelerde bulundu.

‘TARIMDA KURUMSAL YAPI GÜÇLENMELİ’

Manisa Valisi Mustafa  Hakan Güvençer, gündem maddelerinin görüşülmesi öncesindeki, Nisan ayı içerisinde gerçekleşen Meclis Seçimleri neticesinde görev alan Tüm Meclis Üyelerini tebrik ederek başarılar diledi. Toplantıda yaptığı konuşmasında Manisa’nın, ulaştığı gelişmişlik seviyesinde, artık sadece Tarım Şehri hüviyeti esas alınarak sanayi ve hizmet sektörlerinden vazgeçilemeyeceğinin altını çizen Vali Güvençer şunları söyledi “Sahip çıkılması gereken Manisalılık üst kimliği ile oluşmuş dinamizm ve enerjiyle; Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin tümünde çok daha iyi seviyelere ulaşılabillir. Fakat bunun toprak, su ve ekolojik varlıklar gibi kaynakların korunması şarttır. Manisa’da sektörler birbiri aleyhine hareket etmeden uyum içerisinde. Sektörlerin birbirine pozitif girdi sağlayan bir entegrasyon oluşturuyor ve ayrıca kent insan kaynakları, tarihi ve kültürel birikim değerleri dahil temel üretim faktörlerinin korunduğu ve daha nitelikli hale getirildiği bir çok yönlü gelişim potansiyeline sahip. Manisa köklü bir üretim geleneğine sahip. Bereketli topraklara sahip olunmasının ve kaynaklara ulaşımdaki avantajların üretimde rehavete neden olmadığını görüyorum. Tarımda stratejik ürünlere sahip olunması günümüzde artık tek başına yeterli  değil ve bu nedenle de tarımda kurumsal yapının güçlendirilmesi gerekiyor. Manisa  Ticaret Borsası da bu hususta Türkiye genelinde gözlemlediğim en etkili kuruluşlar arasında bulunuyor.”

‘KATMA DEĞERİ YÜKSEK MARKA ÜRETMELİYİZ’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür eden Meclis Başkanı Cahit Yayman da, toplantı gündeminin yönetimine geçmeden önce yaptığı ve 24 Haziran Seçimi Sonuçlarının Ülkemiz için hayırlı olması temennilerini de içeren açılış konuşmasında; Manisa ve Ülkemizde kaliteli ürünler üretildiğini, ancak ucuza satan bir Ülke olmak yerine  katma değer ve marka üreten bir ülke olmak için gerekli stratejik dönüşüme ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti. Ekonomide kısıtlı ya da birkaç sektörle kalkınma diye bir olgunun bulunmadığını ifade eden Yayman, ana prensibin üretim olduğunu, tasarım, inovasyon ve Ar-Ge kavramları çevresinde şekillenen geleceğin mesleklerinin öne çıkartılmasının ve bu mesleklerin tarım sektörü ile de mutlaka ilişkilendirilmesinin gerektiğini söyledi. Mal ve hizmet üretmenin maliyetleri ile alt yapı ve kapasite arttırma yatırımlarının finansman zorluğuna dikkat çeken Yayman, devlet ve özel sektörün karşılıklı görev ve  sorumlulukları bilincinin muhafazası ve pekiştirilmesiyle çok daha iyi sonuçlara varılacağını dile getirdi.

İŞ DÜNYASI NE BEKLİYOR?

Manisa Ticaret Borsası’nın hedeflerine ve faaliyet sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin çeşitli sunumlarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap ise, toplantıya ayrı bir anlam ve nitelik kazandırdıkları için Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e teşekkürlerini sunduktan sonra, konuşmasında şunları söyledi “Zaman hızla ilerlerken bizler de hem kendi sektörel faaliyetlerimizde hem de borsamızın kurumsal çalışmalarında mümkün olan en iyi şekilde Manisa ve ülkemiz için faydalı sonuçlar üretmeye çalışıyoruz. Malum; Haziran ayını özel yapan bir husus da 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleriydi. Türkiye, demokrasiye olan inancını ve güçlü bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Seçim sonuçlarının Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Ekonomi konularımızı da biraz özetleyecek olursak; Büyüme oranlarından, istihdam verilerine kadar, ülkemizin ekonomik göstergelerini her türlü zorluğa rağmen koruma, yükseltme ve daha iyiye taşıma görevinde en büyük rollerden  biri  yine özel sektörümüzün  olacaktır. Bu nedenle de ülkemizin makro ölçekteki ihtiyaçlarından hareketle, İş dünyasının beklentisi; 1-Yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata yönelik tedbir ve reformların, 2-Ekonomide belirsizlikleri artıracak değil, dengeli bir seviyede stabilizasyonu sağlayacak uygulamaların, 3-Döviz kuru - enflasyon – faiz ilişkisinin iyi yönetilmesi ile yatırım ve işletmede finansmana ulaşımın rahatlatılması için gerekli önlemlerin alınmasının, yeniden gündemimizde ağırlık kazanmasıdır.”

Konuşmaların ardından geçilen meclis toplantısında gündem maddeleri görüşüldü.

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim