Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

SGK’nın yapılandırma geliri 324 milyonu aştı!

SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt, 2 Haziran tarihinde başlayan yapılandırmalar kapsamında 13 bin 8 kişinin başvuruda bulunduğunu ve yapılandırmanın toplam tutarının 324 milyon 346 bin 515 lira olduğunu bildirdi. Bu rakamın rekor sayılabileceğini kaydeden Kurt, 31 Temmuz’a kadar sürecek yapılandırmada hedefin 850 milyona yaklaşan toplam borcun yüzde 90’ına ulaşmak olduğunu söyledi.

SGK’nın yapılandırma geliri 324 milyonu aştı!

SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt, 2 Haziran tarihinde başlayan yapılandırmalar kapsamında  13 bin 8 kişinin başvuruda bulunduğunu ve yapılandırmanın toplam tutarının 324 milyon 346 bin 515 lira olduğunu bildirdi. Bu rakamın rekor sayılabileceğini kaydeden Kurt, 31 Temmuz’a kadar sürecek yapılandırmada hedefin 850 milyona yaklaşan toplam borcun yüzde 90’ına ulaşmak olduğunu söyledi.

MUZAFFER KİRT

İşverenlerin Sosyal Sigortalar Kurumuna (SGK)  olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezaları ile sigortalıların isteğe bağlı, Ek 5 tarım sigortası, BAĞ-KUR prim borçları ve ihya tutarları uygun koşullarla yeniden yapılandırılıyor. SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla yapılandırmanın detayları ve avantajları hakkında Manisalılara bilgilendirmede bulundu. Yavuz Kurt açıklamasında, yapılandırmanın SGK'nın alacak stokunun eritilmesi, devletle barışarak temiz bir sayfanın açılması, işverenlerin geçmiş dönemlere ait prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları finansman yükünün azaltılması ayrıca prim borçlarını ödemek veya ihya etmek suretiyle emekliliğe hak kazanacaklar için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

31 TEMMUZ SON GÜN

Yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu kaydeden Kurt, "Tüm vatandaşlarımız bu tarihe kadar il ve ilçelerimizde kurulu merkez müdürlüklerimize başvuruda bulunabilirler. İşverenlerimiz ayrıca e-Sigorta yoluyla www.sgk.gov.tr web adresi üzerinden elektronik ortamda da başvuru yapabilirler. İşverenlerimizin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası, damga vergisi, 31 Mart 2018 tarihinden önce bitirilmiş olan ihale ve inşaat işyerlerine ait eksik işçilikten kaynaklı sigorta prim borçları, esnaflarımızın, avukatların, mimar, mühendis, doktor ve şirket sahiplerinin 4/b (Bağ-Kur) sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta prim borçları, isteğe bağlı, Ek-5 (Tarım), Ek-6 (Taksi ve dolmuş şoförleri), sigortalılık statülerinden kaynaklanan prim borçları yapılandırma kapsamına alınıyor. Ayrıca fazla ve yersiz ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin borçlarda yapılandırılabilecek"dedi.

GECİKME CEZALARI SİLİNECEK

İPC'lerin, yüzde 50'si ile gecikme cezaları ve zamlarının silindiğini anlatan Kurt, "Buna göre, 31/3/2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup henüz ödenmemiş olan cezaların yüzde 50'si ile işleyen gecikme cezaları ve zamları silinecek. Bunun yerine, kalan ceza tutarı ile bunun üzerinden Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın peşin ya da taksitle ödenmesi yeterli olacak. Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte de ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödeneceğinden vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı da sağlanmış olacak. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Yapılandırmadan faydalanmaya devam etmek için ilk iki taksit süresinde ödenmeli. Bu sebeple, ağustos ayındaki ilk ve ekim ayındaki ikinci taksitin süresinde ödenmemesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir. Borç asıllarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı silinerek yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak çok daha avantajlı koşullarla yeniden faiz hesaplanacaktır. Hesaplanan tutar peşin ya da taksitler halinde ödenebilecektir" şeklinde konuştu.

PEŞİN ÖDEMEYE YÜZDE 90 İNDİRİM

Borcun peşin ödenmesi halinde yüzde 90 indirim fırsatı olduğunun altını çizen Kurt şunları söyledi: "Borcun 31 Ağustos 2018 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 90 oranında indirim yapılacaktır. Borcun ikinci taksitin ödenmesi esnasında yani 31 Ekim 2018 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde de, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 oranında indirim yapılacaktır. Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan tescilleri yapıldığı halde prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş ve 18 Mayıs 2018 itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik İl/ Merkez Müdürlüklerine müracaat ederek, durdurulan sigortalılık sürelerini, durdurulan dönemdeki şartlar üzerinden ihya edebileceklerdir. Burada en önemli fırsat durdurulan sürelerin primlerinin ait oldukları günün şartları üzerinden ödenecek olmasıdır. İhya bedelleri 31 Ağustos 2018 tarihine kadar bir seferde yani peşin olarak ödenecektir. Vatandaşlarımızı ihya tutarlarını neredeyse yarı yarıya indiren bu imkandan faydalanmaya davet ediyoruz."

GSS PRİM BORÇLARI SİLİNECEK

2018 Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçlarının da 31 Aralık 2018 tarihine kadar gecikme zamsız ve faizsiz ödenebileceğini anlatan Kurt, "Ayrıca, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup ta gelir testine hiç başvurmayanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurduklarında, yapılacak gelir testiyle ikamet ettikleri hanede kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden yani 676,50 TL az olduğunun tespit edilmesi halinde GSS prim borçları silinecektir" dedi.

61 TL’YE SAĞLIK HİZMETİ

Genel Sağlık Sigortalısı olup Manisa'da yararlanan kişi sayısının 129 bin 860 kişi olduğunu kaydeden Kurt, "129 bin 860 kişiden sadece 28 bin kişi kendi primini ödüyor 101 binden fazlasının primini ise devlet kendi karşılıyor. Burada bir yetersiz durum var. Bizim Genel Sağlık Sigortalısı tescilini artırıp bunu ödeme imkanı olan vatandaşlarımızı bu şemsiyenin altına alıp 61 TL'ye sağlık hizmetini sunabilmemiz lazım" diye konuştu.

Kurt, işçi, esnaf ya da memur emeklilerinin, emekli olduktan sonra BAĞ-KUR kapsamında sigortalı sayılmayı gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle, bir başka deyişle işyeri açmış olmaları sebebiyle birikmiş olan SGDP borçları sigortalıların müracaatına gerek olmadan silineceğini de açıkladı.

REKOR BAŞVURU

31 Temmuz'da sona erecek olan yapılandırma rakamları hakkında da açıklamalarda bulunan Kurt şunları söyledi: "3 Temmuz itibariyle Manisa İl Müdürlüğüne yapılan başvuru sayısı 13 bin 8. Manisa İl Müdürlüğü olarak 13 bin 8 yapılandırma başvurusu aldık. Yapılandırılan toplam tutar tam rakam olarak 324 milyon 346 bin 515 TL. Yani 324 milyon liranın üzerinde aşan bir parayı eski rakamla 324 trilyon lirayı şuanda yapılandırmış durumdayız. Bu hemen hemen bir rekor sayılır neden, çünkü bu tarih henüz 3 Temmuz. Malumunuz yapılandırma için vatandaşlarımız özellikle son haftalarda bir yığılma gösteriyor. Son haftalarda biz çok ciddi bir artış bekliyoruz. Şuanda mevcut borç alacağımızın yüzde 60'a yakın bir kısmını yapılandırmış durumdayız Manisa İl Müdürlüğü olarak. Allah nasip ederse bizim tahminimiz 31 Temmuz tarihine kadar yani son başvuruya kadar toplam alacaklarımızın yüzde 90'ını yapılandırmak. Bu bizim hedefimiz. Çünkü 850 milyona yaklaşan icraya intikal etmiş alacağımız var. Bu 850 milyona yakın alacağımızın yüzde 90'ını yapılandırmak istiyoruz. Tabi yapılandırmada mühim olan şu; başvuruyu alırsınız ama mühim olan bu paranın ödenmesi. Biz bunu da çok sıkı bir şekilde hem denetliyor hem kontrol ediyoruz. İşverenlerimize yol göstererek rehberlik ederek bu yapılandırmaların pozitif sonuçlarını takip ediyoruz ve almaya çalışıyoruz."

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim