Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

Madımak, Başbağlar, Çorum ve Maraş ortak acımızdır

25 yıl önce yaşanan Sivas Katliamı ve Başbağlar Katliamını değerlendiren AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türkiye ile bir şekilde hesabı olan egemen güçlerin tarih boyunca çeşitli illegal örgütlenmeleri kullanarak Türkiye'yi kaosa sürüklemek istediğini belirtti.

 

 

Özdağ, katliamları değerlendirdi:

Madımak, Başbağlar, Çorum ve Maraş ortak acımızdır

25 yıl önce yaşanan Sivas Katliamı ve Başbağlar Katliamını değerlendiren AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türkiye ile bir şekilde hesabı olan egemen güçlerin tarih boyunca çeşitli illegal örgütlenmeleri kullanarak Türkiye'yi kaosa sürüklemek istediğini belirtti.

 

AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ 3 Temmuz 1993 günü Sivas'ta meydana gelen Madımak Olayları ve 5 Temmuz 1993'te Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde PKK terör örgütü tarafından 33 vatandaşın öldürülmesiyle yaşanan Başbağlar Katliamı'nın 25. yılı dolayısıyla açıklamada bulundu. Bu tür olayları gündemde tutarak “bir daha yaşanmasın” demek doğrudur. Ama bu olayları gündemde tutarken diğer yandan meseleyi Türkiye'de alevi-sunni, sağcı-solcu, Türk-Kürt çatışmasına çevirmek isteyenlere de fırsat vermemeliyiz. O dönemde yaşanan her iki olay başta olmak üzere Çorum, Kahramanmaraş ve diğer olayların arkasında egemen güçlerin ajanlarının olduğuna inanıyorum. Birbirimize hangi dille hitap edeceğimizi bilmemiz gerekiyor. O dil bellidir ve o dil demokrasidir, Cumhuriyet'tir, insanlık dilidir” diye konuştu.

İLLEGAL ÖRGÜTLER EGEMEN GÜÇLERİN TAŞERONLUĞUNU YAPTI

“Türkiye'de istikrarı bozmak, insanlarımızı kamplaştırmak ve kutuplaştırmak adına sürekli olarak egemen güçler illegal örgütleri kullandılar. Bunun adı zaman zaman PKK zaman zaman da illegal bir örgüt oldu. Bu örgütlerde kurumsal olayları kışkırttılar” diyen Özdağ  “Gerek 3 Temmuz'da Sivas'ta, gerekse 5 Temmuz'da Erzincan Başbağlar'da çok trajik olaylar yaşandı. O dönem siyasi iktidar iradesini gerektiği gibi ortaya koyamadımaalesef. Gerek orada bulunan mahalli idareciler gerekse Türkiye'yi yöneten idareciler bu konulara acil çözüm bulamayınca kitlesel olaylar meydana geldi.Hangi saiklerle meydana gelirse gelsin insanların birbirlerine tahammül etmeleri, fikirlere saygı göstermeleri ve tolerans göstermeleri gerekiyor. İnsanlar birarada yaşama sanatını en iyi şekilde icra ederek bibirlerini ötekileştirmeyecek ve dışlamayacaklar. Ama diğer taraftanda hangi hayat görüşü olursa olsun insanlar bulundukları ülkelerdeki inanç hayatının karşısına çıkıp tahriklerde bulunmayacaklar. Hangi saiklerle olursa olsun bu olayları kabul etmemiz mümkün değil. Bu yaşanan olayların herbiri vahşet ve çirkin hareketlerdir. İnsanlıkla asla bağdaşmaz” dedi.

EN UFAK FIRSATTA KARDEŞ KAVGASI ÇIKARTMAK İSTEDİLER

1993 yılının Türkiye üzerinde büyük oyunların oynandığı ve ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin operasyonlar yaptığı bir yıl olduğunu kaydeden Özdağ, “Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Cem Ersever, Turgut Özal, Bahtiyar Aydın'ın ölümleri, Sivas Madımak Olayları ve Başbağlar katliamı bu olayların başında gelmektedir. Karanlık odaklar Çorum’da, Maraş’ta olduğu gibi bu olaylarda da devrededir. Bugün geriye dönüp baktığımızda tüm bu olayların gizli bir el veya zümre tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştır. Ülkemizi karıştırmak isteyen, 12 Eylül’den önce olduğu gibi yeniden kardeş kavgası çıkartmak isteyen mihraklar tarafından gerçekleştirilen ve meydana getirilen tüm bu olaylardan gereken dersler artık milletimiz tarafından çıkarılmıştır, çıkarılmalıdır” ifadesinde bulundu.

TOPLUMSAL OLAYLARDA ADETA  AKIL TUTULMASI YAŞANIYOR

Toplumsal olaylarda toplumun adeta akıl tutulması yaşadığını belirten Özdağ, “Ben her iki olayda da ciddi bir biçimde egemen güçlerin rolü olduğuna inanıyorum. Ciddi bir şekilde mahalli idarecilerin ve aynı zamanda o dönemki siyasi iktidarın ihmali olduğunu düşünüyorum. Bunlar olmamalı ve yaşamamalıyız. Her can kıymetli. “Yaratılmışı severiz Yaradan'dan ötürü” diyen bir gelenekten geliyoruz. Yunus'un çocuklarıyız. Yunus'un fikirleriyle beslenmiş olan bir milletiz. Mevlana'nın, Hacı Bektaş'ın, Yunus'un, Hacı Bayram'ın fikirleriyle beslendik. Onlar insana her zaman yaratılmışın en şereflisi diye baktılar. O nedenle daha itidalli, daha dikkatli davranmamız gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

TÜRKİYE KAMPLAŞIP KUTUPLAŞMAMALI

Türkiye kamplaşmamalı ve kutuplaşmamalı diyen Özdağ, “Türkiye olarak öncelikle tahammüllü bir toplum olmalıyız. Bunda da siyasilerin büyük rolü vardır. “Söz olan kese savaşı, söz ola kestire başı” diyerek sözlerimize, tutum ve davranışlarımıza dikkat etmek zorundayız. O tarihte yaşanan olaylarla ilgili olarak yargı objektif olmalı. Bir yandan güvenlik güçleri bir yandan siyasi otorite, bir diğer yandan da yargı toplumsal olaylarda objektif ve bağımsız karar verebilmek için kırkı kırk yarmalıdır. Her iki olayda da ölen vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Bir daha böyle olayların yaşanmayacağına inanıyorum. Kimsenin kimseyi hor bakmadığı bir Türkiye'yi inşa etmek hepimizin görevi ama özellikle de siyasilerin, gazetecilerin, sanatçıların ve bürokratların görevi” şeklinde konuştu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim