Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

Çetin’den velilere LGS uyarısı

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, LGS sonrasında öğrenci ve velilerin merak ettiği tüm soruları cevaplayarak, okul tercihleri ile ilgili velilerin mutlaka okullarda bulunan tercih danışmanlık komisyon bürolarından yardım ve destek almaları uyarısında bulundu.

Çetin’den velilere LGS uyarısı

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, LGS sonrasında öğrenci ve velilerin merak ettiği tüm soruları cevaplayarak, okul tercihleri ile ilgili velilerin mutlaka okullarda bulunan tercih danışmanlık komisyon bürolarından yardım ve destek almaları uyarısında bulundu.

MUZAFFER KİRT

Adrese dayalı ortaöğretime geçiş sınavı olan Liseye Giriş Sınavı (LGS) sonrasında geçtiğimiz günlerde 2018 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunun yayınlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tercih ve yerleştirme işlemlerine ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi, öğrenci ve velilerimizin doğru tercih yapmalarına imkan sağlanması amacı ile toplantı gerçekleştirildi. Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları katıldı.

Toplantıda bu yıl ilk kez uygulanan LGS sistemi hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, “Sınav 2 Haziran’da yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklandı. Bugünden itibaren önümüzdeki hafta Cuma günü yani 13 Temmuz saat 17.00’a kadar öğrencilerimiz, velilerimiz hangi liselerde okumak istedikleri konusunda sistem üzerinden tercihte bulunacaklar” dedi.

TERCİH VE DANIŞMANLIK BÜROLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Tercih yapacak öğrencilere ve ailelere destek olmak amacıyla il genelinde Tercih Danışmanlığı Komisyonları kurduklarını belirten Çetin, “Gerek liselere kayıt olacaklar için gerekse üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için ilimizde toplam 164 komisyon oluşturuldu ve bu 164 komisyonda da 528 öğretmenimiz görevlendirildi. Amacımız velilerimizin yanlış tercih yapmalarını ve mağduriyetlerin yaşanmasını engellemek. Velilerimize bu konuda bir çağrıda bulunmak istiyorum. Mutlaka okullarımızda bulunan tercih danışmanlık komisyonlarının bürolarından yardım ve destek alsınlar. Ayrıca köylerimize bu komisyonlarımız mobil olarak gidecek. Onlara da danışmanlık hizmeti yapılacak. Bu konuda biz elimizden gelen desteği velilerimize” şeklinde konuştu.

MANİSA BAŞARISI TÜRKİYE GENELİ ÜZERİNDE

Manisa’nın başarı durumunun Türkiye genelinde oldukça yüksek seviyede olduğunun altını çizen Çetin, “Sınava giren bütün öğrencilerin yüzde 10’u sınavla alan okullara yerleştirilecekler. Sınavlı okullara yerleşemeyen öğrencilerimiz ise normal, ‘Yerel yerleştirme’ dediğimiz adrese bağlı yerleştirme şeklinde yeni okullarına kayıt olacaklar. İlimizde 28 tane okulumuz ki bunların içinde fen liselerimizin tamamı, sosyal bilimler lisemiz, bazı imam hatip liselerimiz var. Yine bazı mesleki teknik liselerimiz var.28 lisemiz sınavla öğrenci alacak bu sayı olarak da 2 bin 40 öğrenci yapıyor. Ama bizim 17 binin üzerinde öğrencimiz var. Bu 2 bin 40 öğrencinin dışında bin 500 civarında belki özel okullara kayıtlar olabilir. Bunların dışında kalan yaklaşık 14 bin öğrencimiz adrese dayalı yerel tercih/ kayıt sistemiyle okullarına kayıt olacaklar.

TERCİHTE DİKKAT EDİLECEKLER

Çetin, tercih döneminde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekerek, “İlimizde her ilçe bir kayıt bölgesi olup, 17 kayıt bölgesi olacaktır. Her öğrenci ‘Asıl Kayıt Bölgesi, Komşu Kayıt Bölgesi ve Diğer’ olmak üzere üç kayıt bölgesinden tercih yapabilecektir. Asıl kayıt alanından beş veya üçü asıl kayıt alanından olmak üzere diğer iki alandan iki olmak üzere toplam beş tercih yapılabilecek. 5 tercih yapılmışsa, en çok üçü aynı tür okullardan olabilir. Mesela; üç adet Anadolu lisesi tercih eden öğrencinin diğer iki tercihi meslek lisesi veya İmam Hatip Lisesi olmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

KAYITTA ÖNCELİK

Çetin, okullara kayıtta öncelik sahiplerinin kim olacağıyla ilgili bilgi vererek, “Okullara kayıtta öncelik ikamet adreslerine, öğrencinin okulda bulunuş süresine, kaçıncı sırada tercih ettiğine, okul başarı puanı dilimine, devam-devamsızlık durumuna, öğrencinin yaşına bakılarak verilecektir. Ayrıca sınavla öğrenci alan bir okula yerleşen öğrencinin diğer tercihleri dikkate alınmayacaktır. Yerel yerleştirme ile bir okula yerleşen öğrencinin, pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır. Özel okula kayıt olan bir öğrenci bu kaydını sildirmeden diğer okullara tercih yapamayacaktır” dedi.

SONUÇLAR 30 TEMMUZ’DA

Tercihini yapan öğrencilerin herhangi bir ortaokuldan onaylatıp çıktı alması gerektiğine dikkat çeken Çetin, “Tercihler 2-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih sonuçları 30 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. İlk yerleştirmelerden sonra boş kalan veya boşalan kontenjanlara dört defa nakil işlemleri yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim