Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

Üzümde erken hasat dönemi

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve tescillenen Spil Karası ve melez çeşitlerinde üzüm hasadı başladı. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, bu yıl önceki yıllara göre biraz daha erkenci bir sezon yaşandığını belirterek, Aralık ayının ortalarına kadar değişik üzüm çeşitlerinin çıkacağını söyledi.

 

Üzümde erken hasat dönemi

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve tescillenen Spil Karası ve melez çeşitlerinde üzüm hasadı başladı. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, bu yıl önceki yıllara göre biraz daha erkenci bir sezon yaşandığını belirterek, Aralık ayının ortalarına kadar değişik üzüm çeşitlerinin çıkacağını  söyledi.

MUZAFFER KİRT

Manisa'da erkenci üzüm çeşitlerinde hasat başladı. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve tescillenen Spil Karası ve melez çeşitlerinde üzüm hasadı başladı. Ekonomi Bakanlığı ile Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri de Spil Karası adlı erkenci üzüm çeşidi üreten bölgelerden aldıkları örnekleri inceledikten sonra verilecek ihracat izniyle beraber önümüzdeki haftalarda ilk ihracat da başlamış olacak. Geçtiğimiz yıla göre hasadın 10 gün erken başladığını söyleyen Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, "Bu yıl da rengarenk üzüm çeşitleriyle üreticilerimiz tüketicilerin karşısına çıkacak. Bu yıl normal önceki yıllara göre biraz daha erkenci bir sezon yaşıyoruz. Geçen yıl ilk üzüm hasadına bizim şartlarımızda 19 Temmuz'da başlamıştık. Bu yıl Haziranın sonu Temmuz ayının başlarından itibaren üzüm hasadına başlamış bulunuyoruz. Yaklaşık 1 hafta 10 gün çeşide göre değişmekle birlikte bir erkencilik söz konusu. Bundan sonra Manisa özelinde ülkede Aralık ayının  ortalarına kadar peyderpey değişik üzüm çeşitlerimiz çıkacaktır"dedi.

İKLİM HASTALIKLARI TETİKLEDİ

Bu yıl iklim farklılıkları nedeniyle bağlarda bir takım hastalıkların baş gösterdiğini belirten Ünal, "Bu yıl iklim biraz değişikti. Önceki yıllara göre farklılıklar gösterdi. Özellikle Haziranın sonuna kadar yoğun yağışlar aldık. Bunun olumsuz etkileri oldu. Bazı hastalıklarda fungal etkenlerde, milyö gibi bazı hastalıkların zarar oranlarının artmasına sebep oldu. Bunun yanı sıra zararlılarda da artışlar yoğun yaşandı. Bunlara rağmen inşallah iyi bir ürün sezonu olur diye umuyoruz" diye konuştu.

Sezonun başlarında üzümlerde göz verimi düşüklüğü gözlendiğini sözlerine ekleyen Ünal, "Bu yılın başından itibaren ilk başlarda doğuş eksikliği, göz veriminin düşük olmasıyla sezon başladı. Daha sonra don zararı, arkasından dolu zararı hatta baya ürün kaybı olan üreticilerimiz de oldu. Onun dışındaki kısımlarda güzel bir yıl geçiririz diye umuyoruz" ifadelerini kullandı.

"ÜRETİMDE DÜŞÜKLÜK OLABİLİR"

Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl üretimde bir miktar düşüklük beklendiğini belirten Ünal, "Geçtiğimiz yıl üretim normalde 4 milyon 200 bin olarak tahmin edildi. Bu da gerçekleşti. Bu yıl iklim olaylarından dolayı, doğal afetlerden dolayı bir miktar daha düşüklük yaşanabilir diye düşünüyoruz" diye konuştu.

ÜZÜMDE İHRACAT SEZONU

Spil Karası adı verilen tescilli ürünün hasadına başlandığını belirten Ünal, "Spil Karası adlı çeşit kurumumuz tarafından 2 yıl önce tescillendi. Üreticilerimize peyderpey yaymaya başladık. Normal ticari olarak yetiştirilen çeşitlerden biraz daha erken olgunlaşan bir çeşit. Ülkemizin Mersin gibi Adana gibi erkenci bölgelerine hem de Ege Bölgesi, Manisa'nın ilçelerine sofralık yapan üreticilerimize yayımına başladık. Bununla beraber beyaz üzüm çeşitlerinden Superior Seedles'in hasat zamanı geldi. Bugün arkadaşlarımız arazideler. Ekonomi Bakanlığı ile beraber erkenci bölgeleri dolaşıyorlar. Oralardan topladıkları örnekleri kurumumuz arazisinde analiz ediyoruz. Superior Seedles için ihracat izini verilme tarihlerini belirlemeye çalışacağız. Bugün yapılacak arazi çalışmalarından sonra önümüzdeki hafta aldığımız değerlere göre Superior Seedles'in ihracatını yaparak üzümde ihracat sezonu da başlamış olacak" dedi.

SOFRALIK ÜZÜMDE RUSYA, KURU ÜZÜMDE AVRUPA

Sofralık üzümde Türkiye'nin en büyük pazarı Rusya, kuru üzümde ise Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu belirten Ünal, "Sofralık üzümdeki en büyük pazarımız Rusya. Hem erkenci çeşitler hem diğer çeşitler sofralık üzümdeki ağırlıklı pazarımız, yüzde 80'e yakın oranlarda pazarımız Rusya. Kuru üzümde ise ağırlıklı pazarımız Avrupa Birliği. Sofralık üzüm hasadımız ilk Ekonomi Bakanlığı ile beraber ihracat izniyle beraber yaklaşık kasım sonlarına aralık sonlarına kadar örtü altıyla beraber devam edecektir diye düşünüyoruz" diye konuştu.

VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ OLACAK

Ünal, Manisa Sultani çekirdeksiz üzümünde doğal afete maruz kalan bölgelerin olduğunu belirterek, "Sultani çekirdeksizde de doğuş eksikliği ile başladı sezon. Arkasından don oldu. Bir kaç sefer de dolu oldu. Özellikle doğal afete maruz olan parsellerde kesinlikle bir verim düşüklüğü olacaktır. Ama bunun toplam rekolteye oranını şu an için söylemek zor" ifadelerini kullandı.

Manisa'da bu hafta başlayan üzüm hasadı bölgelere göre Aralık ayının ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim