Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

Tünelin devlete zararı 350 milyon!

CHP’li Bozyaka, Başbakanın önceki gün açtığı Sabuncubeli Tüneli’nin sadece açılışının yapıldığını, ancak trafiğe açılmadığına dikkat çekerek, bunun bir seçim çalışması olduğunu kaydetti. Bozyaka, 3 yılda bitirilmesi gereken tünelin 8 yılda tamamlanarak, devletin 350 milyon zarara uğratıldığını ifade etti.

Törenle açılan tünel trafiğe kapandı 

Tünelin devlete zararı 350 milyon! 

CHP’li Bozyaka, Başbakanın önceki gün açtığı Sabuncubeli Tüneli’nin sadece açılışının yapıldığını, ancak trafiğe açılmadığına dikkat çekerek, bunun bir seçim çalışması olduğunu kaydetti. Bozyaka, 3 yılda bitirilmesi gereken tünelin 8 yılda tamamlanarak, devletin 350 milyon zarara uğratıldığını ifade etti.

MUZAFFER KİRT

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka, Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Sabuncubeli Tüneli’ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanlığı binasında partililerle bir araya gelen Bozyaka, hükümeti topa tuttu.

Manisa- İzmir yolu arasında yapılan Sabuncubeli Tüneli’nin sadece sözde açıldığın söyleyen Bozyaka, “ Sabuncubeli’nde yapılan sözde açılış töreninde sadece açılış yapıldı ancak tünel trafiğe açılmamış. Vatandaşlarla alay etmekten başka bir şey değil bu. Yalnızca seçim çalışması olduğu belli. Vatandaşları kandırarak, gözlerinin içine bakarak aptal yerine koyarak seçim çalışması yapılmaz” dedi.

‘3 YILLIK PROJE 8 YILDA BİTİRİLEBİLDİ’

Sabuncubeli Tüneli’nin vatandaş için değil, rantiye sınıfını zengin etmek için yapıldığını ileri süren Bozyaka, ücretsiz olarak açılışı yapılan tünelin, seçim sonrasında ücretli hale getirileceğine dikkati çekti. Bozyaka ayrıca, seçim dolayısıyla tünelin ücretsiz olarak açıldığını belirtti. CHP olarak Sabuncubeli Tüneli’ne karşı olmadıklarını belirten Bozyaka, usulsüzlüğe, yolsuzluğa, haksızlığa ve beceriksizliğe karşı olduklarını söyledi. Sabuncubeli Tüneli’yle ilgili jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin gönderdiği raporu paylaşan Bozyaka, “Sabuncubeli Tüneli Projesi 3 yıl olarak belirlendi. Ancak 8 yılda bitirilebildi.

MALİYETİ 150 MİLYONDAN 500 MİLYONA ÇIKTI

Proje keşif bedeli maliyeti 150 milyon lira olarak öngörüldü. 2018 yılı itibariyle gerçekleşen maliyeti ise 500 milyon lira. Proje, kamu kaynaklarıyla öngörülen maliyetlerin yaklaşık 3,5 katına mal oldu. Vatandaşın 350 milyon lirası bu projeyle birlikte heba edildi. Peki, neden? Böyle olması bazı kişilerin işine geldi” dedi. Tünel güzergâhına yönelik yeterli mühendislik proje etütlerinin yapılmadan işe başlandığını ifade eden Bozyaka, “ Eksik yapılan araştırmalar, yanış tünel güzergâhı seçilmesine neden olmuş ve sorunlu bir proje ortaya çıkmıştır. Yeterli jeolojik inceleme yapılmamasından dolayı tünelin Manisa’ya çıkışı eski heyelan bölgesine denk gelmiştir. Bu sebeple yapılan hazırlık kazıları sırasında kaymalar meydana gelmiştir. Tünel kazı destekleme çalışmaları sırasında karşılaşılan yer altı suyu taşıyan kum, çakıl mercekleri tünel kazı maliyetlerinin artmasına imalat süresinin de uzamasına neden olmuştur. Yüklenici hızı artırıp maliyeti düşürmek için imalat kalitesinden taviz vermiştir. Bu yüzden de tünelde bazı deformasyonlar ortaya çıkmıştır. Deformasyonların durdurulması için de ciddi zaman ve para harcanmak zorunda kalınmıştır” dedi.

4 YILLIK KAYIP EK MALİYETLER

“İlk projeler yetersiz kaldığı için yeniden projelendirme ihtiyacı ortaya çıkmıştır” diyen Bozyaka, “Yaklaşık 4 yıllık bir zaman kaybıyla ciddi ek maliyetlerle projeye başlanılabilmiştir. Yap, işlet, devret modeliyle ihale edilen işin hele bir başlayalım mantığıyla yetersiz projeler sonucu bu işin yüklenicisi de iflas etmiş ve işi tamamlayamamıştır. Yeni bir yükleniciyle kamu kaynaklarıyla iş ancak 2018 yılında bitirilebilmiştir” diye konuştu.

‘CHP İBRET OLSUN DİYE TÜNELİ KORUYACAK’

Bozyaka, halkın vergilerinin boşa harcandığını belirtip, “Yine birileri zengin edildi. Ulaştırma Bakanı Başbakan için şöyle diyor. Ferhat nasıl aşkı için dağları deldiyse sayın başbakan da vatandaşı için dağları deldi. O iş öyle değil Sayın Bakan. Ferhat aşkı için dağları deldi, doların yeşili için dağları delmedi. Bu projede, rant, beceriksizlik, rantiye sınıfının zenginleşmesi, tüyü bitmemiş yetimin hakkının heba edilmesi var. Bu projede aşk falan yok. Bu projede sadece doların yeşiline olan duygusallık var” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları göz önüne alındığında, bilimden uzak popülist politikalarla hazırlanmış projelerin ülkeye getirdiği yüklerin ortada olduğunu söyleyen Bozyaka son olarak şunları söyledi: “Başbakan diyor ki; AK Parti ne yaptıysa CHP yıkacakmış. Yalan. CHP maliyetinin 3-5 katına yapılan Sabuncu Beli Tüneli’ni gelecek nesillere ibret olsun diye yüzyıllarca koruyacak. Gösterecek, burada 3,5 katı maliyetle böyle bir yol yapıldı diye.”

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim