Misafir
6,0349
5,3205
229,34
ÜYE GİRİŞİ

Çocukları koruma seferberliği

2018 yılının Çocuk İşçiliğiyle Mücadele yılı olarak kabul edilmesi ile birlikte ortak çalışma yürüten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü kentimizde adeta seferberlik başlattı. Manisa’da 2017-2018’de sokakta çalışan 50 çocuğa ulaşıldı.

Sokakta çalışan 50 çocuk tespit edilerek çalışma başlatıldı 

Çocukları koruma seferberliği

2018 yılının Çocuk İşçiliğiyle Mücadele yılı olarak kabul edilmesi ile birlikte ortak çalışma yürüten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü kentimizde adeta seferberlik başlattı. Manisa’da 2017-2018’de sokakta çalışan 50 çocuğa ulaşıldı.

MUZAFFER KİRT

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, İŞKUR İl Müdürü Vekili Alattin Aslan ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ali Taraman katıldı.

ÇOCUKLAR İÇİN TEDBİRLER ALINIYOR

Konuşmasında “Çocuklar bizim geleceğimiz” diyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, “Bizler de devlet olarak onların olumsuz koşullardan etkilenmemeleri için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. Bu çerçevede oluşturulan 2017-2023 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Eylem Planı Sosyal Güvenlik Bakanlığınca şu anda yürürlükte. Tabi bu birçok bakanlığı ve sivil toplum örgütünü kapsıyor. Biz de Manisa’da bugün farkındalık oluşturmak, çocuk işçiliğine ‘Hayır’ demek için 3 kurum olarak bir araya geldik. Biz aynı zamanda Çocuk Koordinasyon Merkezi’nin de üyesiyiz. Orada aldığımız karar gereği çocukların çalıştırılmaması özellikle uygun olmayan koşullarda çalıştırılması, onları olumsuz etkileyecek ortamdan uzak tutulmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

SOKAKTA ÇALIŞAN 50 ÇOCUĞA ULAŞILDI

Konan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak alanlarının ağırlıklı olarak sokakta çalıştırılan çocuklar olduğunu belirterek, “Biz emniyetten ya da kendi yaptığımız mobil ekiplerle her hafta Perşembe günleri tüm ilçelerimizde sokakta çalışma yapıyoruz. Tespit ettiğimiz çocuklarla ilgili aile görüşmesi, rehberlik, okullarla irtibatlandırma şekline bugüne kadar 2017-2018’de yaklaşık 50 çocuğa ulaştık. Bu konuda farkındalık oluşturmak için sadece kurumlara değil sivil toplum örgütlerine de ciddi görevler düşüyor” dedi.

AİLELERE İŞ KURMA OLANAĞI

İŞKUR İl Müdür Vekili Alattin Aslan, “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün çocuk çalıştıran yoksul ailelerimizi tespit etmesi ve bu aileleri durumunda İŞKUR’a yönlendirmesi durumunda biz de ailelere iş kurma olanağı açısından yardımcı olacağız. Hatta aile içerisinde mesleği olmayanlara gerek iş başı eğitim programlarından gerekse meslek edindirme kurslarından gerekse bilfiil iş bularak biz bunları yönlendireceğiz” şeklinde konuştu.

ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRANA BİN 853 TL CEZA

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ali Taraman ise “2018 yılının Çocuk İşçiliğiyle Mücadele yılı olarak kabul edilmesi vesilesi ile kurumumuz yetkililerince denetimle takip edilmekte, her şeye rağmen çocuk işçi çalıştıranlar tespit edilmesi halinde ağır cezai yaptırım uygulanmaktadır. Ayrıca tespit edilen çalıştırılan çocuklar mevzuatımız gereği kayıt altına alınarak hak kayıplarına göz yumulmamaktadır. Çocukları çalıştırma yaşına ve çalıştırma yasağına aykırı davranmak, yer ve su altında çalıştırma yasağına uymamak ile çocuk ve genç işçileri gece çalıştırmak fiilinden işlenen her bir fiil için 2018 yılında bin 853 TL para cezası uygulanır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından Tarzan Meydanı Sevgi Yolu’nda açılan stantta İl Müdürleri ve personeller vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıttı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim