Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

Vergi borcu olanlara bir fırsat daha!

Manisa Vergi Dairesi Başkan Vekili Ramazan Yaşar, "7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" kapsamında vatandaşların vergi borçlarını avantajlı bir şekilde taksitler halinde ödeyebileceğini belirterek, sunulan imkanları anlattı.

Vergi borcu olanlara bir fırsat daha!

Manisa Vergi Dairesi Başkan Vekili Ramazan Yaşar, "7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" kapsamında vatandaşların vergi borçlarını avantajlı bir şekilde taksitler halinde ödeyebileceğini belirterek, sunulan imkanları anlattı.

 

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar, 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanunun 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, borcu olan mükelleflere yapılandırma çağrısında bulundu.

Yapılandırma kanunuyla vatandaşların vergi borçlarını  avantajlı bir şekilde taksitler halinde ödeyebileceğini, borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde de ayrıca indirimler yapılacağını  kaydeden Yaşar, “Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, Kanundan azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı olarak tüm personelimizle birlikte hazırız. Kapsama girip de “Ben bu kanunu duymadım” diyen bir vatandaşımızın kalmasını istemiyoruz”dedi.

KESİNLEŞMİŞ BORÇLARA ÖDEME KOLAYLIĞI GETİRİLDİ

7143 Sayılı yapılandırma Kanunuyla kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirildiğini belirten Yaşar, “Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi  Yİ-ÜFE tutarından da %90 oranında indirim  yapılıyor”dedi.

VATANDAŞIN KAMUYA BORCU YAPILANDIRILIYOR

“Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını Kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek” diyerek sözlerine devam eden Yaşar, “Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek.  Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecektir” şeklinde konuştu.

İHTİLAFLAR SULH YOLUYLA ÇÖZÜMLENİYOR

Yapılandırma kanunu ile ihtilaflı alacakların yeniden yapılandırılması ve sulh yoluyla çözüme kavuşturulması imkânının da getirildiğini vurgulayan Yaşar, ayrıca eksik beyan verenlerin de eksikliklerini tamamlayarak taksit imkanından yararlanabileceklerini bildirdi.

 

PEŞİN ÖDEMEYE BÜYÜK İMKAN

Vatandaşların yapılandırılan borçlarını peşin veya taksitle ödeyebileceklerini kaydeden Yaşar, son başvuru tarihinin ise 31 Temmuz 2018 tarihi olduğunu hatırlatarak “Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekmektedir. İlk 2 taksiti süresinde ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak. Vatandaşlarımız konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, AVM ve vatandaşlarımızın yoğun şekilde uğradığı bazı alanlarda açılacak bilgilendirme stantlarımızdan ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER)’den bilgi alabilecektir”şeklinde konuştu.HABER MERKEZİ 

 

  

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim