Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

Emlak komisyonuna sınır geldi!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak komisyonlarına sınır getirildi. Buna göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı KDV hariç toplam yüzde 4, alıcıdan ve satıcıdan en fazla yüzde 2 komisyondan fazlası alınamayacak. Yine kiralamalarda ise emlakçı bir aylık kira bedelinden fazla komisyon alamayacak.

Emlak komisyonuna sınır geldi!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak komisyonlarına sınır getirildi. Buna göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı KDV hariç toplam yüzde 4, alıcıdan ve satıcıdan en fazla yüzde  2 komisyondan fazlası alınamayacak. Yine kiralamalarda ise emlakçı bir aylık kira bedelinden fazla komisyon alamayacak.

 

Emlakçılık yapan on binlerce gayrimenkul danışmanı için beklenen Taşınmaz Ticareti hakkındaki kanun yönetmeliği, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihi ile Resmi Gazete'de yayımlandı. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile alım satım yapanlara ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.  Emlakçılığın kurallarını yeniden belirleyen yönetmelik ile emlakçılık komisyonda “yüzde 2” sınırlama getirildi. Buna göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı KDV hariç toplam yüzde 4, alıcıdan ve satıcıdan en fazla % 2 komisyondan fazlası alınamayacak. Yine kiralamalarda ise emlakçı bir aylık kira bedelinden fazla komisyon alamayacak. Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, Emlakçılığın kurallarını yeniden belirtilen yönetmelik ile emlakçılık komisyonuna da sınırlamanın resmen getirilmiş olduğunu belirtti.

HERKES EMLAKÇIIK YAPAMAYACAK!

Akyüz, “Yeni düzenleme ile emlak ofislerine de bazı şartlar getirildi. Bu şartlar arasında ofislerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre belirlenen bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması gibi noktalar yer alıyor. Ofis içinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel ve teknik donatılara sahip olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması şartı da aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.  Emlakçılık yetki belgesi verilirken bazı kriterler aranacak” dedi.

EMLAKÇILIK İŞSİZ GÜÇSÜZ MESLEĞİ DEĞİL

Başkan Akyüz, “Bundan sonra kayıt dışı kimse emlakçılık yapamayacak. Korsan ve kaçak emlakçılık bu yasa ile tarihe karışmıştır. Yapanlara yaptırımlar çok ağır olacaktır.”dedi. Akyüz,  yasal düzenlemelerin, sektöre yeni düzen getireceğini dikkat çekerek; herkesin emlak ofisi açamayacağını, cezai sorumluluklar getirileceğini ve emlakçıların denetim altına alınacağını ifade etti.  Emlakçılığın önüne gelenin yapacağı işsiz güçsüz mesleği olmadığını belirten Akyüz, sektörün hukuk, pazarlama ve kanun bilgisi gibi birçok alanda bilgi istediğini hatırlattı. Akyüz, “Yasanın yürürlüğü girmeden önce odaya kayıtlı ve Emlak sertifikası olan tüm Emlak Müşavirlerimizin hakları saklı kalacak. Bu işi yaptığını esnaf  ya da ticaret siciliyle ortaya koyan ve eğitim aldığını ortaya koyanlar ise mesleğini sürdürmeye devam edecek. Kayıtlı olmayana ise bu hak tanınmayacak” görüşlerine yer verdi. HABER MERKEZİ

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim