Misafir
6,0349
5,3205
229,34
ÜYE GİRİŞİ

Türkiye’nin ilk insansız fabrikası Manisa’ya kurulacak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin (MCBÜ) bünyesindeki Teknokent'te kurulacak merkezde, Türkiye'nin ilk insansız akıllı mini fabrikası hayata geçiriliyor. Merkezde, Türkiye'de üretilmeyen yüksek hızlı turbo blower, mikrokanal buharlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı, organik rankine çevrimi ve faz dizinli radar soğutma sistemlerinin prototipleri üretilecek.

Türkiye’nin ilk insansız fabrikası Manisa’ya kurulacak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin (MCBÜ) bünyesindeki Teknokent'te kurulacak merkezde, Türkiye'nin ilk insansız akıllı mini fabrikası hayata geçiriliyor. Merkezde, Türkiye'de üretilmeyen yüksek hızlı turbo blower, mikrokanal buharlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı, organik rankine çevrimi ve faz dizinli radar soğutma sistemlerinin prototipleri üretilecek.

MUZAFFER KİRT

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin(MCBÜ) bünyesindeki Teknokent içerisinde kurulacak ‘Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin(MCBÜ-AKÜM)’ projesinin ve merkezin kurulmasına destek olacak Vestel Elektronik A.Ş.’nin protokolü törenle imzalandı. Üniversitenin Dumanlıdağ Restoran’ta düzenlenen iki ayrı imza protokol törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi Hüseyin Ulubey, Zafer Kalkınma Ajansı Program Birimi Başkanı Erce Şengül, MCBÜ Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr.Hüseyin Akbaş, Vestel Elektronik A.Ş. Genel Müdürü Murat Sarpel, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, oda başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

TÜRKİYE’NİN İLK MERKEZİ OLACAK

Protokol imza töreninde ilk konuşmayı yapan Zafer Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi Başkanı Erce Şengül, Zafer Kalkınma Ajansı ve Vestel Elektronik A.Ş.’nin destekleriyle hayata geçecek olan MCBÜ-AKÜM Merkezi’nin Türkiye’nin ilk uygulamalı ve eğitim boyutları açısından Türkiye’nin ilk merkezi olacağını dile getirdi. Birim Başkanı Şengül yaptığı açıklamada, “Projemizin iki önemli hususu var. Birincisi Türkiye’de tasarım aşamasından başlayarak uygulama ve eğitim boyutlarını da içerisine alan bütünleşik Türkiye’nin ilk merkezini kuruyoruz. Türkiye’de bunun bir örneği yok. İkinci nokta ise güdümlü proje konsepti açısından aşamalı bir şekilde tasarlamış olduğumuz daha büyük ölçekteki bir savunma sanayisi projemizin özellikle tasarım ve prototip aşamasını da içeren bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu güdümlü proje konsepti asınla bizim 23 milyon Liralık bütçeden oluşan bir proje. Bunun ilk boyutu olan tasarım ve prototipleşme boyutu yani MCBÜ-AKÜM olarak adlandırılan tesisin uygulama aşamasına geçiyoruz. İkinci aşamada ise 2-3 ay sonra asıl büyük projemiz olan MASTEK’inde imza törenini gerçekleştireceğiz’’dedi.

İNSANSIZ MİNİ FABRİKA KURULACAK

MCBÜ-AKÜM Merkezi ile sanayicinin Endüstri 4.0 artık kitaplarda okumayacağını dile getiren Birim Başkanı Şengül yaptığı konuşmada, “MCBÜ-AKÜM Projesi ile ilk önce Manisa sanayimizin artık yenilikçi ve ileri teknoloji açısından kapasitesini geliştiriyor olacağız. Ülkemizin ileri teknoloji illerinden biri haline getireceğiz. İkinci etapta ise dışa bağımlı olduğumuz ürünlerin yerli ve milli bir üretilebilmesini sağlayacağız. Gerekli teknik ve beşeri yani insan alt yapısını oluşturmuş olacağız. Bir çok ülkeyi geriden gelişen sanayi açısından geriden takip eden bir konumdaydık. Ama artık son 10 yıl içerisinde kendi teknolojimizi yerli ve milli imkanları kullanarak en iyi şekilde üretebilir hale gelme çalışmaları yapıyoruz. Şuanda dünyanın gündeminde Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 var. Türkiye’deki ilk ve tek akıllı mini fabrikayı, yani kendi kendine işleyebilen insansız mini bir fabrikayı Manisa’ya kuracağız. Manisalı sanayicimiz artık Endüstri 4.0 kitaplardan, internetten okumayacak. Bizzat CBÜ’ye gelecek Endüstri 4.0’ın uygulamaları, faydaları nelerdir kendi gözüyle görecek ve kendi alt yapısını da buna uygun bir şekilde dönüştürebilecek. Özellikle ileri teknolojilerle rekabet şansımızı da oldukça artıracak’’ dedi. 

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Merkez bünyesinde kurulacak insansız akıllı mini fabrika ile Türkiye’de üretilmeyen 4 ayrı prototipleri üreteceklerini söyleyen Birim Başkanı Şengül, “24 ay içerisinde bu proje sonuçlandığında biz neleri başarmış olacağız. Birincisi merkeze çok gelişmiş, ileri teknoloji yazılım ve donanım alt yapısını oluşturmuş olacağız. İkincisi, merkezimizi herhangi bir Ar-ge Merkezinden ayıran unsur olan husus doğrudan en az 4 adet sanayicilerimiz ile birlikte prototip ürünler gerçekleştireceğiz. Yüksek Hızlı Turba Blower, Mikrokanal Buharlaştırıcı ve Yoğunlaştırıcı, Organik Rankine Çevirimi ve Faz Dizili Radar Soğutma Sistemleri prototipleri geliştireceğiz. Bu ürünler şuan bizim ülkemizde üretemediğimiz dışa bağımlı olduğumuz ürünler. Oldukça katma değerli, üretebilirsek dışa bağımlılığımız azaltacak ve hatta ihraç edebileceğimiz potansiyel ürünler olduğu için ticarileştirilebilir prototiplerini proje kapsamında üreteceğiz. Böylece klasik araştırma merkezlerinden ayıran en önemli unsur olacak’’ dedi.

MERKEZİN BÜTÇESİ 6 MİLYON

Merkezin bütçesinin 6 milyon Lira olduğunu dile getiren Birim Başkanı Şengül, bunun 4 milyon 875 bin Lirası’nı Zafer Kalkınma Ajansı’nın, 1 milyon 625 bin Lirası’nı ise MCBÜ’ü Teknokentin karşılayacağını dile getirerek, Teknokentin karşılayacağı maddi desteğin ise 1 milyon Lirası’nın ise Vestel Elektronik A.Ş. tarafından karşılanacağının ifade etti. 

Merkezin kurulmasına 1 Milyon Lira maddi destek ve daha sonra teknik destek sağlayacak olan Vestel Elektronik A.Ş.’nin Genel Müdürü Murat Sarpel ise yaptığı konuşmada, Ar-ge çalışmalarına Vestel olarak büyük önem verdiklerine değindi. Genel Müdür Sarpel yaptığı konuşmada, “Vestel şirketler grubu olaraktan araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yaklaşık 30 senedir sürekli önemsiyor ve uyguluyoruz. Şuanda 8 tane Ar-Ge merkezimizle yaklaşık 1600’ün üzerindeki Ar-Ge çalışanımızla sürekli araştırma ve geliştirme faaliyetleri içerisindeyiz. Dünya ölçeğinde var olabilmenin de başka bir seçeneği yok. Bunun önemli çıktılarını da alıyoruz. 2017 yılında 1100’ün üzerinde patent başvurusuyla Türkiye’nin açık ara patent şampiyonu olduk. Hatta bu başvurular ile Avrupa’nın en büyük ilk 50 patent başvurusu yapan firmasından bir tanesi olduk’’dedi.

HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞECEK

Araştırma ve geliştirmede yeni teknolojik fikirleri olan firmalara destek sağladıklarını dile getiren Genel Müdür Sarpel, “Geçen sene itibariyle MCBÜ’nün Teknokent’in içerisinde büyük bir istekle yer aldık. Bundan da gurur duyuyoruz. Yeni projenin içerisinde yer almaktan da büyük mutluluk duyduk. Bu proje ile biz neyi elde etmek istiyoruz. Bilindiği gibi Vestel Elektronik yaptığı çalışmalarla belli konularda belli bir bilgi birikimine erişmiş durumda. Sadece ürünler üzerinde yapılan araştırma faaliyetleri üzerinde değil Endüstri 4.0 faaliyetleri üzerindeyiz. Artık bu yaptıklarımızı bir ağabeylik bakış açısıyla yeni fikir sahiplerini de mentollük ederekten aşılamak istiyoruz. Vestel yeni fikir sahibi olan ve Start-Up olma yolundaki arkadaşlarımızı sadece maddi olarak değil mentollük olaraktan da yol göstermek amacıyla destekleyen çalışmalarımız var. Şuana kadar 14-15 firmaya da yaptığımız yatırımımız var. Bu çalışmalarımızda gördüğümüz en büyük eksiklik, bu arkadaşlarımızın çok değerli fikirlere sahipler, ama bunu nasıl hayata geçireceklerini bilmiyorlar. İşte kurulan olan bu merkez ile bu arkadaşlarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürme imkanı yakalayacağız’’dedi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI YOK EDİLECEK!

MCBÜ Rektörü Prof. Dr.  Kemal Çelebi ise yaptığı konuşmada, proje’nin hem Türkiye için hem Manisa için önemli bir değer olduğunu belirterek, “Özellikle Türkiye’nin en büyük bağımlılık konusu olan teknolojideki bağımlılığının yok edilmesi ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde duran küresel arenada kendisine yöneltilen kuşatmaları, tehditleri kırabilmesi için aynı zamanda önemli bir proje’’ diye konuştu.

PROTOKOL İMZALANDI

Konuşmaların ardından Manisa Valisi Güvençer, MÜBE Rektörü Prof.Dr. Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz ve Teknokent Genel Müdürü Aktaş tarafından ‘Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi(MCBÜ-AKÜM)’ projesinin protokolü imzalandı. Ardından MCBÜ Rektörü Prof.Dr. Çelebi ve Vestel Elektrnik A.Ş. Genel Müdürü Sarpel arasında ise merkezin kurulmasında destek protokolüne imza atıldı. İki ayrı imza törenin ardından katılanlara üniversite tarafından iftar yemeği verildi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim