Misafir
6,0349
5,3205
229,34
ÜYE GİRİŞİ

Üzüm-Sen’den üzüm raporuna tepki

Üzüm-Sen Genel Başkanı Çobanoğlu, TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu'nca hazırlanan raporda üzüm üreticileri sorunlarının görmezden gelindiğini belirerek, raporun takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Başkan Çobanoğlu ‘Bizi yok sayanları biz de yok sayacağız!’

Üzüm-Sen’den üzüm raporuna tepki

Üzüm-Sen Genel Başkanı Çobanoğlu, TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu'nca hazırlanan raporda üzüm üreticileri sorunlarının görmezden gelindiğini belirerek, raporun takipçisi olacaklarının altını çizdi.

 

Üzüm-Sen Genel Başkanı Çobanoğlu, ocak ayında kurulan TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu'nca hazırlanan raporla ilgili yazılı açıklama yaptı. Komisyonun, araştırma sürecinde işini kolaylaştırmak, üreticilerle bir araya getirmek için 4 ayrı üzüm bölgesinde 'Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları' düzenlediğini kaydeden Çobanoğlu, "Komisyon üyesi milletvekillerini de bu forumlara davet ettik. Sadece komisyon üyesi olan 3 CHP'li milletvekili Sarıgöl'deki foruma katılıp üreticileri dinledi. Ancak AKP milletvekillerinin çoğunluğunu oluşturduğu TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu, İhracatçılar Birliği, ticaret borsaları, TARİŞ, ziraat odaları, şarap fabrikaları temsilcileri, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) temsilcileri ile toplantı düzenleyip, bir araya geldi, onları dinledi. Ancak üzüm üreticileriyle bir araya gelmekten, toplantı yapmaktan kaçındı. Forumlardaki konuşmalardan oluşturduğumuz üzüm üreticilerinin raporunu gerek TBMM'de grubu bulunan partilerin grup başkan vekillerine gerekse de komisyon üyesi milletvekillerine ilettik. TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Raporu'nu okuduğumuzda gördük ki AKP'li üyeler komisyon raporunu yazarken komisyon üyesi diğer milletvekillerinin uyarılarını da dikkate almamış, üzüm üreticilerini ve üzüm üreticilerinin sorunlarını görmezden gelmiş, üzüm üreticilerinin önerilerini ve hükümetlerin bu sorunlardaki payını yok saymışlar" dedi.

‘RUHSAT VE ÇED RAPORU İTİRAFI’

Çobanoğlu, raporda görmezden gelindiğini savunduğu noktaları şöyle sıraladı: "Raporda, 'Giderek artan küresel iklim değişikliği nedeniyle sürdürülebilir bağcılık için uygun stratejiler geliştirilmeli ve üreticilerin eğitilerek bilgilenmesi sağlanmalıdır' veya 'Güney bölgelerimizde ve jeotermal enerjisi bulunan bölgelerimizde örtü altı sofralık üzüm yetiştiriciliği desteklenmelidir' denilmekte. Fakat yeraltı  ve üstü su kaynaklarını kirleten ve içindeki bor gibi ağır metaller su ve toprağa bulaştığında bitkisel üretimi yok eden, atmosfere saldığı nem ve kükürt dioksit yüzünden insan ve bitki sağlığına zarar veren, iklimi değiştiren, üzüm kurutma olanağını da olumsuz etkileyen üzüm kalitemizi düşüren Jeotermal Elektrik Santralleri'nin (JES) bağ alanlarında kurulmasının iznini hükümetin verdiğinden dolayısıyla JES'lerin havaya, suya, toprağa, iklime vereceği zararın sorumlusunun da hükümetin olacağından hiç bahsetmemişlerdir. Sadece 'Arama ruhsatı, ÇED raporu, detaylı olarak yerinde inceleme sonrası verilebilir' diyerek, arama ruhsatlarının ve ÇED raporlarının detaylı olarak incelenmeden verildiğini itiraf etmişlerdir. Gene yazdıkları raporda, 'Türkiye sofralık üzüm dış satımının yüzde 62'sini Rusya Federasyonu'na yapmaktadır. 2015 yılında Rusya  Federasyonu ile yaşanan siyasal kriz nedeniyle Rusya tarafından dış alımına ambargo konulan tarım ürünleri içerisinde sofralık üzüm de yer almaktadır' diye tespitte bulunmuşlar ama AKP hükümetinin uygulamış olduğu dış politikaların, komşu ülkelerle yaşanan her gerilimin tarımsal ürün ihracatımıza zarar verdiğinden ve faturasını da üreticilerin ödemek zorunda kaldığından hiç bahsetmemişler, hükümetin bu konuda ki sorumluluğunu da görmezden gelmişlerdir."

‘RAPOR TARIM VE ENERJİ POLİTİKALARINI AKLAMAYA ÇALIŞIYOR’

Çobanoğlu, açıklamasında sıraladığı gerekçeler nedeniyle TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Raporu'nun, üzüm üreticilerinin sorunlarını ve gerçekçi çözümleri öneren bir rapor olmadığını ileri sürdü. Raporu, 'Üzüm üreticilerinin sorunlarını çözmeye dönük değil uygulanan  tarım ve enerji politikalarını aklamaya çalışan bir rapor' olarak niteleyen Çobanoğlu, "Üzüm-Sen olarak bu raporu kabul etmiyoruz. Üzüm Üreticilerinin Raporu'nun takipçisi olacağız. 24 Haziran'da bizi yok sayanları biz de yok sayacağız" dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim