Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Dünyanın ilk çevreci insanı Tarzan anıldı

Dünyanın ilk bilinen çevre insanı Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, vefatının 55. Yılında Şehzadeler ilçesindeki Çatal Asri Mezarlığında bulunan mezarı başında anıldı.

Dünyanın ilk çevreci insanı Tarzan anıldı

Dünyanın ilk bilinen çevre insanı Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, vefatının 55. Yılında Şehzadeler ilçesindeki Çatal Asri Mezarlığında bulunan mezarı başında anıldı.

MUZAFFER KİRT

Türkiye’nin ilk çevrecisi doğa aşığı Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, vefatının 55. Yılında Şehzadeler ilçesindeki Çatal Asri Mezarlığında bulunan mezarı başında anıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 13. Manisa Tarzanı Çevre Günleri kapsamında düzenlenen programa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, MHP Yunusemre Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu,  TEMA, AKUT, Yeşilay, dağcılar, bisiklet ve Tarzan’ın yakın arkadaşları katıldı. Hatuniye Camii İmam Hatibi Hayrettin Çoban’ın okuduğu duanın ardından katılımcılar Manisa Tarzanı’nın mezarına karanfil bıraktı.

TARZAN DÜNYAYA TANITILMALI

Anma programına katılan Emekli Diplomat Metin Erdoğan, Tarzan’ın dünyanın bilinen ilk çevreci insanı olduğunu belirterek, “Belki vardır, biz bilmiyoruz. Ama ben aşağı yukarı 4 yıldır bu konuda araştırma yapıyorum. Tarzan’dan daha ileride bir çevreciyi dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Tarzan’ın Manisa’da, Türkiye’de ve dünyada tanıtılması lazım. Manisa’dan başlıyorum, Türkiye ile devam ediyorum, dünya ile tamamlıyorum. Bunun için bizim çok sık toplantılar, sempozyumlar, etkinlikler düzenlememiz lazım. Bizim BM nezdinde Tarzan’ı tanıtmamız lazım. Onların Tarzan’ın değerini bilmelerini sağlamamız lazım. Benim bu konuda girişimlerim olacak” diye konuştu.

DÜNYANIN EN İYİ 4 ÇEVRECİSİ BİZDEN

Manisa Tarzanı’nı UNESCO nezdinde, BM nezdinde tanıtmaya çalışacaklarını ifade eden Erdoğan, Tarzan’ın doğaya, dünyaya çok büyük katkılarının olduğunu dile getirdi. Manisa Tarzanı konusunda çalışmalar yaptığını kaydeden Erdoğan, bununla ilgili önümüzdeki aylarda 4 Efsane Çevreci kitabını çıkaracağını söyledi. Erdoğan, “Dünya çapındaki bütün çevrecileri inceledim. Ve gururla tespit ettim ki dünyanın en kıymetli 4 çevrecisi bu topraklardan çıkmış. Birincisi dünyanın ilk çevreci devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’tür. İkincisi Bodrum’u dünyaya tanıtan Halikarnas Balıkçısıdır. Üçüncüsü Allah uzun ömür versin 96 yaşındaki Hayrettin Karaca. Biz ona toprak dede diyoruz. Ama en önemlisi şu topraklardan çıkmış burada yaşamış, 40 yıl boyunca en az 60 bin ağaç dikmiş Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’dir. Biz onu rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim