Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Tarım kentinin tarım lisesi bile yok!

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, bir tarım kenti olan Manisa’nın tarım lisesi eksikliğine dikkat çekerek Uygulamalı Tarım Lisesi yapılması için yetkililere talepte bulundu.

Tarım kentinin tarım lisesi bile yok!

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, bir tarım kenti olan Manisa’nın tarım lisesi eksikliğine dikkat çekerek Uygulamalı Tarım Lisesi yapılması için yetkililere talepte bulundu.

MUZAFFER KİRT

Türkiye’nin tarımda en önemli şehirlerinden olan ve yetiştirdiği ürünleri dünyaya ihracat eden Manisa’da tarım alanıyla ilgili uygulamalı eğitim alınacak bir lise yok. Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Manisa’nın sanayi şehri olmasının yanı sıra Türkiye için önemli bir tarım şehri olduğunu belirtip, Manisa’ya Uygulamalı Tarım Lisesi yapılması için yetkililere talepte bulundu.

BİR ZAMANLAR ZİRAAT LİSESİ VARDI

Altındağ, Manisa’ya uygulamalı tarım lisesinin şart olduğunu belirterek “Manisa’ya böyle bir lise yakışır. Bunun için tüm yetkililerden duyarlı olmalarını istiyoruz. Daha önce Beydere çiftçiliğinde ziraat lisesi vardı. Orası yıllar önce kapatıldı. Bunun yerine devletin bir sürü arazileri var. Oralar da uygulamalı tarım lisesi kurulsa çiftçi vatandaşımızın çocuğunun bir kısmının orada okuyacağına biz inanıyoruz” dedi.

BİLİNÇLİ ÇİFTÇİLER YETİŞMELİ

Manisa’da çiftçiye toprağı sevdirmek ve toprağı yetiştirmek için uygulamalı bir tarım lisesinin gerekliliğini vurgulayan Altındağ, “Bilinçli nesiller yetiştirmek için böyle lise gerekli.  Biliyorsunuz Manisa değince en başta tarımda üzüm geliyor. Yıllardır Manisa, üzümün başkenti olarak tanınır.  Bunun yanında kirazı, zeytini, pamuğu, mısırı var. En önemlilerinden bir tanesi de kuru domateste büyük ihracat payına sahibiz.  Her çeşit mahsül Manisa’da yetişmekte.  Hayvancılıkta aynı şekilde. Manisa’yı tarımda daha iyi geliştirmek için bu tür okulların buralarda açılması bizce uygun olacaktır.  Buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na, Milli Eğitim Müdürlüğüne, Başbakana sesleniyorum. Bir an önce sesimizi duyup çalışma yaparlarsa çiftçimiz için iyi olur” diye konuştu.

Şu anda Manisa’da tarımda yaş ortalamasının 55 olduğunu hatırlatan Altındağ son olarak şöyle dedi: “Bir hayli tarımda azalmaktayız. O yüzden gençlerin önünü açmak gerekiyor” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim