Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

İktidarın önceliği ekonomi olmalı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, kur da yaşanan gelişmelerin iş dünyasında sıkıntı yarattığını belirterek, seçimlerin ardından bir an önce ekonomiye odaklanmanın gerektiğini belirterek “seçimden sonra iktidarın önceliği ekonomi olmalı”dedi.

 

Türkiye’nin dış ticaret açığı iş dünyasını endişelendiriyor

İktidarın önceliği ekonomi olmalı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, kur da yaşanan gelişmelerin iş dünyasında sıkıntı yarattığını belirterek, seçimlerin ardından bir an önce ekonomiye odaklanmanın gerektiğini  belirterek “seçimden sonra iktidarın önceliği ekonomi olmalı”dedi.

 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerden sonra ilk meclis toplantısını Spilos Otel’de gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Ümit Türek’in yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündem de yer alan maddeler görüşülüp oy birliği ile kabul edildi.

Meclis Başkanı Ümit Türek, toplantı açılışında yaptığı konuşmasında “Değerli arkadaşlar Ramazan ayınızı kutluyorum. 7 Nisan’da başlayan seçim sürecini 13 Nisan’da tamamladık. Hepimize hayırlısı olsun. Meclisimizin yeni dönemde başarı çalışmalara imza atacağına inanıyorum. Bunun içinde sizden üç şey rica ediyorum. Birincisi Meslek Komitelerimizin çalıştırılması, ikincisi meclis toplantılarımıza katılmanız, üçüncüsü ise sevgi, hoşgörü ve saygı içerisinde birbirimiz kırmadan konuşmamız tartışmamız. Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Yılmaz, TOBB 74. Genel Kurulunda Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyinde görev aldı. Kendilerini kutluyor, görevinde başarılar diliyorum. Bu arada Meclis üyemiz Gürkan Atılkan’ın istifasıyla meclisimize gelen Sayın Ali Erken’e hoş geldin diyor, başarılar diliyorum. Yeni meclisimizin Manisa’mıza ve ülkemize hayırlı hizmetler yapacağına inanıyorum”dedi.

“BEN DEĞİL BİZ OLMA ZAMANI”

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, toplantıda söz alarak yaptığı konuşmasında, oda çalışmalarına değinerek daha çok ekonomi üzerinde durdu. 7 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen meslek komiteleri ve meclis üyeleri seçimi ile 13 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen yönetim Kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri, disiplin kurulu ve TOBB delegeleri seçimlerinin ardından yeni bir döneme başlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirten Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı “Artık bir olma, ben değil biz olma zamanı. Bu yüzden seçim döneminde yaşanan heyecanı, bu heyecandan doğmuş olabilecek kırgınlıkları arkamızda bırakmalıyız. Manisa için hep birlikte çalışarak, üyelerimizin sorunlarını çözmek, sektörlerimizin rekabet gücünü arttırmak, hedeflerimiz olması gerektiği düşüncesi içersindeyim. Tüm Türkiye’de yapılan oda ve borsalarımızın organ seçimlerinin hemen akabinde,  delegelerimiz ile birlikte katıldığımız ve Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yeniden birlik başkanlığa seçildiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 74. Genel Kurulunda da, rahmetli Bülent Koşmaz’ın ardından,  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak TOBB organlarında görev alarak, TOBB’un Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyinde yer almanın onur ve gururunu yaşadık” dedi.

EKONOMİNİN ALTINI ÇİZDİ

Başkan Yılmaz, Kasım 2019’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin 24 Haziran’da yapılmasına yönelik erken seçim kararı alındığına değinerek şöyle devam etti “ 24 Haziran günü tüm halkımız sandık başına gidecek. Seçim sonuçlarının şimdiden ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Siyasi belirsizliğin ekonomi üzerinde yaratmış olduğu dengesizlik, enflasyonun hedeflenen seviyenin üzerinde seyretmesi, finansal piyasalardaki dalgalanmalar, döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle 24 Haziran seçimlerinden sonra iktidarın önceliği ekonomi olmalı. Ekonomik istikrarımızı sağlayacak önlemler ivedilikle alınarak, ihtiyacımız olan yapısal reformların derhal hayata geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyim.”

‘DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ ENDİŞE VERİCİ’

Konuşmasında ihracat ve ithalat rakamlarına da değinen Başkan Yılmaz, ‘Dış ticaret verilerine baktığımızda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın en son açıklamış olduğu verilere göre,  2018 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat yüzde  8,59 artarak 13 milyar 879 milyon dolar, ithalat, yüzde  15,42 artarak 20 milyar 531 milyon dolar, dış ticaret açığı, yüzde  32,83 artarak 6 milyar 652 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatımızın sürekli artış göstermesi sevindirici olsa da,  dış ticaret açığımızın yüksek seyretmesi endişe verici. İthal girdilere dayalı üretim yapısını bir kenara bırakarak, yerli üretime önem vermeliyiz’ dedi.

‘ÜYELERİMİZ NEFES ALDI’

TOBB’un öncülüğünde gerçekleşen ‘Nefes Kredisi’nden Manisa’nın en fazla yararlanan İller arasında yer aldığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Üyelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere, TOBB Nefes Kredisi projesi kapsamında, toplam 1 milyon 175 bin TL nakit aktarımında bulunarak, yatırmış olduğumuz bu mevduatın 15 katına kadar yani 17 milyon 625 bin TL üyelerimize, kredi hacmi yaratmış olduk. Bunun yanı sıra; TOBB tarafından da odamıza sırasıyla iki kez 15.000.000 TL limit tanımlandı. Böylece, üyelerimiz için toplam 47.625.000 TL kredi hacmine ulaşıldı. Ekonomideki dalgalanmaların ve sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, birçok üyemizin içinde bulunduğu darboğaz nedeniyle işlerini geliştiremediği, yaşamış oldukları finansal sorunlar ve sermaye yetersizliği nedeniyle  finansman ihtiyacının her zamankinden daha büyük önem kazandığı günümüzde, bahse konu kampanyanın, üyelerimizin sorunlarını çözme noktasında faydalı olduğunu düşünüyorum”diye konuştu.

‘AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR’

31 Mart 2018 tarihine kadar olan ödenmemiş aidat borçları ile gecikme faizlerinin yeniden yapılandırılacağını açıklayan Başkan Yılmaz, ‘18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı resmi gazete’de, 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun yayımlandı. Bahse konu kanun üyelerimizi de yakinen ilgilendiriyor. Çünkü kanun kapsamında, üyelerimiz, 31 mart 2018 tarihi (bu tarih dâhil) itibarıyla ödenmesi gerektiği halde  bu tarih ve önceki dönemlere ait odamıza ödenmemiş olan aidat borçları ile gecikme zamlarını yapılandırabilecek. Yapılandırmadan faydalanmak için üyelerimizin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar odamıza başvuruda bulunmaları gerekiyor. Konu ile ilgili tarafımıza yazı ulaştığında, daha detaylı bilgilendirme yapılacaktır. Tüm üyelerimizi bu imkandan yararlanmaya davet ediyorum. Mübarek ramazan ayının da, Ülkemize ve İslam Dünyasına hayırlara vesile olmasını,barış, kardeşlik ve huzur getirmesini temenni ediyor, Ramazan Bayramınızı şimdiden en içten dileklerimle kutluyorum’ diye konuştu.HABER MERKEZİ

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim