Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Taşı gümüşe, gümüşü hayata işliyorlar

Manisa’da herkesin yakından tanıdığı gümüş ustaları Şenay ve Arif Çayan çifti, yıllardır gümüşü oya gibi işleyerek, sanatın o mükemmeliyetçiliğini ortaya koyuyorlar. Adeta taşı gümüşe, gümüşü hayata bir usta inceliğiyle işleyerek yaşamı güzelleştiriyorlar.

Taşı gümüşe, gümüşü hayata işliyorlar

Manisa’da herkesin yakından tanıdığı gümüş ustaları Şenay ve Arif Çayan çifti, yıllardır gümüşü oya gibi işleyerek, sanatın o mükemmeliyetçiliğini ortaya koyuyorlar. Adeta taşı gümüşe, gümüşü hayata bir usta inceliğiyle işleyerek yaşamı güzelleştiriyorlar.

RABİA TEKER

Şenay Çayan, 22 yıldır Manisa’da, ondan önce de Ankara’da eşi Arif Çayan ile beraber tasarımlarıyla taşlara yeni bir boyut kazandırıyor. Kendisi tasarım yapan eşi Arif Çayan’ın ise ustalığını yaptığı gümüş işinde pişmenin önemine dikkat çeken Şenay Çayan “İmalat kısmını bilmeden tasarım yapamazsınız. Ocakta pişmen gerekiyor. Piştikten sonra da tasarımları çalışman gerekiyor. Ama en büyük görev burada Arif Ustaya düşüyor”dedi.

Taşlar için ‘İnsanların olmazsa olmazlarındandır’ diyen Şenay Çayan, “İnsanlar sorulduğunda hep reddediyor; ‘Hurafe, cahillik, saçmalık’ diyorlar taş için. Ama sonra sayısız tılsım örneğinin herhangi birini takı olarak boynuna, koluna takarak ve yaşamına sokuyor. Bunun üzerine insanlar takılarla, taşlarla beraber bütünleşti” ifadelerini kullandı.

TASARIMLAR KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANIYOR

Takıların yapım aşamasından bahseden Çayan, “Buraya gelen müşteri ilk aşamada taşı beğeniyor. Beğenisine göre biz model hazırlıyoruz. Kişiye özel çalıştığımız için bir adet çalışıyoruz. Takıları yaparken hep bir adet çalışırız, ikincisi yoktur. Ondan müşteri önce taşı beğenecek, modelini hazırlayacağız o şekilde beğenisine sunacağız. Müşteri tamam demedikten sonra zaten çalışmıyoruz. Tasarımını yaptığımız taşları, bu işi yapanlardan, taş firmalarından satın alıyoruz. Taş işletmeciliği ayrı bir sektör. Biz taşların bir kısmına şekil vererek bir kısmını da olduğu gibi kullanarak çalışıyoruz. Taşın dışında boynuz, yengeç dişleri gibi farklı objelerle de çalışarak takı yapıyoruz. Takıları çalışırken tarihten de örnek alıyoruz. Mesela Lidyalıların tarihte bastıkları ilk parayı örnek alarak kol düğmeleri, kolyeler, takı seti yaptık. Mitolojiyle beraber bütünleşerek çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BAZI MÜŞTERİ TAŞINI KENDİSİ GETİRİYOR

Bazı müşterilerin taşlarını kendilerinin getirdiklerini anlatan Çayan, “Bazıları taşlarını kendileri getiriyor. Ellerinde farklı objeleri olanlar o parçaları veriyor onlarla da çalışıyoruz. O parçalarla çalışıyoruz ki uzun süre üzerlerinde saklayıp muhafaza edebilsinler. Amerikalı bir İngilizce öğretmeni kendisine hatıra kalan babaannesinin taş düğmelerini getirdi. Kaç yıllık olduğunu bilmiyoruz. Belki 100 yıllık belki de daha fazla. Ellerinde bulunan farklı objeleri de tekrar onları geri kazandırıyoruz. Bu takılar nesilden nesile miras olarak aktarılabiliyor”dedi.

Çayan, işlerini severek yaptıklarını dile getirerek, “Tek sıkıntımız arkamızdan bu işi yapacak bir nesil bırakmamak. Çok çabaladık. Çok uğraştık, çok yerlere gittik. Minik bir atölye açalım, sadece Manisa’ya özgü takılar da yapalım diye ama olmadı” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim