Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Müftü: Dilencilere prim vermeyin!

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanların tespit edilerek desteklenmeleri gerektiğini belirtirken, bir de toplu kullanım alanlarında dilenmeyi meslek haline getiren insanlara prİm verilmemesi uyarısında bulundu.

Müftü: Dilencilere prim vermeyin!

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, gerçekten ihtiyaç sahibi  olan insanların tespit edilerek desteklenmeleri gerektiğini belirtirken, bir de toplu kullanım alanlarında dilenmeyi meslek haline getiren insanlara prİm verilmemesi uyarısında bulundu.

ZÜLFİ BELLİCİ

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, dilenciler konusunda önemli uyarılarda bulunarak vatandaşların bunlara prim vermemesini istedi. Dilenmenin, istemenin gerçekten zor bir iş olduğunu kaydeden Müftü Cihan, “İhtiyaç sahibi olup bu ihtiyaçlarını gideremeyenler, bir türlü bu ihtiyaçlarını karşılamak için talepte bulunur hale geliyorlar. Birinci nokta şöyle ifade edilebilir. Gerçekten bir ihtiyaç sahibi var ve bu ihtiyaç sahibi bu ihtiyacını gideremiyor. Ancak istemek suretiyle bu talebini karşılamaya çalışıyor. Bunu kısaca değerlendirmemiz gerekirse bir defa bizim toplum olarak, komşular olarak, akrabalar olarak bu durumda olan insanları tespit edip bizim bu insanlara mutlaka katkı vermemiz gerekiyor. İstemek zorunda bırakmamamız gerekir. Fitre ve zekat verilirken, ihtiyaç sabi olana en yakınlardan başlanarak verilir. İkinci nokta ise ihtiyaç sahibi olup olmadığını bilmediğimiz belki ihtiyacına bağlı belki de bunu meslek edinerek alışkanlık haline getirerek cami önlerinde, vatandaşların toplu olarak bulunduğu yerlerde efendim bir takım dilenme faaliyetlerine şahit oluyoruz. Aslında bunları hep beraber el birliğiyle engellemeliyiz” dedi.

‘İSTİSMARA AÇIK BİR ALAN’

Cihan, sözlerini şöyle sürdürdü: Geldiğimiz noktada ne olduğunu bilemediğimiz birey olarak ta bir takım çekincelerle bunları bulunduğumuz bölgeden uzaklaştıramıyoruz. Aslında istismara açık bir alandır. Suiistimal ediliyor. İhtiyaç sahibi olup olmadığını bilmediğimiz bir takım kişiler bugün bunu uygulamaya çalışıyor. Biz mümkün mertebe bunlara itibar etmemeliyiz.  Onları da bulundukları noktalardan dilenir vaziyetten o halden uzaklaştırmalıyız. Ancak çevremizden, akrabalarımızdan, yakınlarımızdan veya sığınmacılardan ihtiyaç sahibi olanları da en azından kendi muhitimiz itibariyle araştırıp bunların ihtiyaçlarını karşılamalıyız.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim