Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Tünel’den geçiş 2,5 dolar

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım İzmir Milletvekilleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda Temmuz ayında açılması planlanan Sabuncubeli Tüneli’nin 10 Haziran’da açılacağını müjdeledi. Tünelin tamamlanmasının ardından geçiş ücretlerinin 2,5 dolar olması öngörülüyor.

Sabuncubeli Tüneli 10 Haziran’da açılıyor

Tünel’den geçiş 2,5 dolar

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım İzmir Milletvekilleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda Temmuz ayında açılması planlanan Sabuncubeli Tüneli’nin 10 Haziran’da açılacağını müjdeledi. Tünelin tamamlanmasının ardından geçiş ücretlerinin 2,5 dolar olması öngörülüyor.

 

İzmir Milletvekilleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul otoyolunun gelecek sene bitmesiyle iki şehir arasındaki mesafenin 2 saat 50 dakikaya ineceğini dile getirerek yapımı biten Sabuncubeli Tüneli'nin de tamamlanacağını ve Manisa ile İzmir'in birleşeceğini kaydetti. Son 15 yılda 400 kilometre bölünmüş yolun üzerine 425 kilometre bölünmüş yol daha yaptıklarını belirten Yıldırım,  Temmuz ayında açılması planlanan Sabuncubeli için "Sabuncubeli Tünelini de inşallah Haziran'ın 10'unda açmış olacağız." dedi.  İzmir-Ankara arasındaki yüksek hızlı tren inşaatında Uşak'a kadar gelindiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, İzmir'le Ankara arasındaki tren mesafesinin 14 saatten 3,5 saate düşeceğini ifade etti.

SABUNCUBELİ TÜNELİNDEN GEÇİŞ 2,5 DOLAR

Günde ortalama 40 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunu 15 dakikaya düşürmesi planlanan Sabuncubeli Tüneli’nin 10 Haziran 2018’de açılması planlanıyor. İki şehir arasında bulunan 14 virajı ortadan kaldıracak olan tünelin tamamlanmasının ardından geçiş ücretlerinin 2,5 dolar olması öngörülüyor. 9 Eylül 2011 tarihinde yapımına başlanan ancak yüklenici firmanın 4 Kasım 2014 tarihinde iflas etmesi sebebiyle inşaatı duran ve yaklaşık 10 ay sonra yeniden ihaleye çıkılarak, çalışmaların kaldığı yerden devam ettiği Sabuncubeli Tüneli'nde son aşamaya gelindi. Sürekli yaşanan trafik kazalarıyla gündemden düşmeyen Sabuncubeli’nde yapılan tünel sayesinde artık güvenli yolculuğun yanı sıra İzmir-Manisa arası ulaşımda 15 dakikaya düşecek.

Yüklenici firmalar ile yapılan anlaşmada, geçiş ücretlerinin 2,5 dolar olması öngörülmüştü. Geçiş ücretinde herhangi bir değişiklik olmaması halinde tünelden geçiş bedeli (şu anki parayla) 11-12 TL olarak hesaplanacak.

40 BİN ARAÇ GEÇİYOR

Günde ortalama 40 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunun 580 rakımından geçen ve yüzde 9 eğimli, 14 virajlı Sabuncubeli bölümünde çalışmalar son aşamaya geldi. Çift tüp tüneli 4 bin 70 metre, bağlantı yolları 2 bin 530 metre olan, toplam uzunluğu 6 bin 600 metreyi bulan projeyle yolun eğimi de düşürülecek. Projenin tamamlanması ile tünel içinde yüzde 1,5 yol eğimi olacak ve bu kesimde yüzde 9'luk yüksek eğim ve 14 viraj ortadan kaldırılacak. HABER MERKEZİ

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim