Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Bürokrasinin de birliklerin de kafası karışık!

Sulama birlikleri kanununda yapılan değişiklikle Türkiye’deki tüm sulama birlikleri DSİ’ye bağlandı. Ancak Haziran ayı sonuna kadar yapılması gereken genel kurullar yapılmazsa, birlikler hem cezalı duruma düşebilecek, hem de tekrar seçime girememe riskiyle karşı karşıya kalacak.

Bürokrasinin de birliklerin de kafası karışık!

Sulama birlikleri kanununda yapılan değişiklikle Türkiye’deki tüm sulama birlikleri DSİ’ye bağlandı. Ancak Haziran ayı sonuna kadar yapılması gereken genel kurullar yapılmazsa, birlikler hem cezalı duruma düşebilecek, hem de tekrar seçime girememe riskiyle karşı karşıya kalacak.

 

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı A. Halis Uysal Sulama kooperatiflerin çözümü yönünde 6172 sayılı sulama birlikleri kanunundaki değişikliklerin tanzimini beklediklerini belirtti. Uysal, “bu belirsizlik özellikle yönetimleri ceza ile karşı karşıya bırakabilir bir an önce bu belirsizliğin ortadan kaldırılmasını bekliyoruz“ dedi.                                                                                                 

Genel Başkan Halis Uysal, “9 Nisan 2018 Tarihli 7139 Sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Ve Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 6200 sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ve 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanununda bazı değişiklikler yapılmıştır.  Çıkarılan Yeni yasanın Tarımsal Sulama kuruluşlarına ilişkin maddeleri ile Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatiflerine de bazı kurumsal düzenlemeler getirilmiştir.”dedi.

TÜRKİYE’NİN SUYU STRATEJİK ÖNEM KAZANDI

Türkiye’nin temiz su kaynaklarının iklim değişiminin de etkisiyle daha stratejik bir önem kazandığına vurgu yapan Uysal şunları söyledi “ Bu kapsamda yer altı suyu kaynaklarımızın stratejik önemi hızla artmaktadır. Yasal olarak kullanıma açılan yer altı suyu kaynaklarımızın çok büyük bölümü Sulama Kooperatiflerince işletilmektedir. Suyun özellikle miktar olarak en fazla tüketildiği tarımsal sulamada, suyun sürdürülebilir yönetimi konusunda sulama kooperatifleri çok önemli rol oynamaktadır. Bünyesinde 27 Bölge Birliği, 2500 Sulama Kooperatifi ve 1 milyon 800 bin çiftçiyi barındıran Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği ülkemizde suyun sürdürülebilir kullanımında en etkili olabilecek çiftçi organizasyonlarından biridir. Sayıları 2 bin 500 olan sulama kooperatiflerine üye çiftçi sayısı yaklaşık 300 bin, aile nüfusu ile birlikte 1 milyon 500 bin çiftçi nüfusundan oluşmaktadır. Özellikle stratejik bir kaynak olan yer altı suyunun verimli kullanılmasına katkı koyan bu yapılanma, 850 bin ha. alanda sulamayı gerçekleştirmektedir. Bu alanın 500 bin hektarı yer altı suyu sulaması, kalanı gölet sulamaları ile karşılanmaktadır.” 

Yeni yasa ile Sulama Kooperatiflerinin bağlı bulunduğu kamu kurumu konusunda bürokrasideki kafa karışıklığının birlikleri etkilemekte olduğuna dikkat çeken Uysal “Bu nedenle Haziran ayı sonuna kadar yapmamız gereken genel kurullarımızı yapamama durumunda 1163 sayılı yasanın ek 2. Maddesine göre suç duyurusunda bulunulması haline yönetim kurullarının cezai duruma düşmesi ve tekrar seçime girilememesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bunun yaratacağı karmaşanın ortadan kaldırılması için bürokrasiyi bilgilendirmek üzere gerekli yönetmeliğin çıkarılması ve adımların bir an önce atılmasını talep ediyoruz”diye konuştu. HABER MERKEZİ

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim