Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Polislikten emekli olur olmaz kaligrafi ustası oldu

Kısa bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra polis olan Rıza Mahmutoğlu, emekli olur olmaz da yıllarca hayalini kurduğu kaligrafi sanatını icra etmeye başladı. 25 yıldır kaligrafi sanatında ustalaşan Mahmutoğlu, şimdilerde hem öğrenci yetiştiriyor hem de sanatseverler için yazıyor.

Polislikten emekli olur olmaz kaligrafi ustası oldu

Kısa bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra polis olan Rıza Mahmutoğlu, emekli olur olmaz da yıllarca hayalini kurduğu kaligrafi sanatını icra etmeye başladı. 25 yıldır kaligrafi sanatında ustalaşan Mahmutoğlu, şimdilerde hem öğrenci yetiştiriyor hem de sanatseverler için yazıyor.

RABİA TEKER

Polislikten emekli oldu ama emekli gibi yaşamadı. El sanatlarıyla uğraşan Rıza Mahmutoğlu, kaligrafi sanatına yoğunlaşmaya başladı.  Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Molla Şaban Camii’nin bahçesinde kaligrafi sanatını icra eden Emekli Polis Rıza Mahmutoğlu ortaya çıkardığı eserleriyle Manisalıları kendine hayran bırakıyor. Mahmutoğlu severek icra ettiği kaligrafi sanatıyla birbirinden güzel eserler ortaya çıkardı. Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da siparişler alıyor. Bugüne kadar birçok kişiye eğitim verdiğini,  ancak herhangi bir kurs ücreti almadığını ifade eden Mahmutoğlu yeni kursiyer bulamamaktan duyduğu üzüntüyü ifade etti.

ÖĞRETMENLİK DE YAPTI

Mahmutoğlu, “Aslen Kırşehirliyim öğretmen kökenliyim. Fakat kısa bir öğretmenlikten sonra emniyete intikal ettim. Emekli olduktan sonra da böyle yazıyorum. Kaligrafi ve hat sanatına karşı sempatim var, seviyorum. Emekli olduktan sonra başladım önceden de yazıyordum. Devamlı uğraşıyordum emekli olduktan sonrada profesyonel olarak çalışmalara başladım. Yurt içerisinde sergilere, panayırlara katıldım. Burada da birkaç defa sergi açtık. Emekli olduktan sonra aşağı yukarı 25 yıldır oyalanıyoruz” dedi.

ÖĞRENMEK İSTEYENLER SABIRSIZ

“Ben öğrendiğim fiyata öğrettiğim için öğrenci konusunda pek başaralı olamadım” diyen Mahmutoğlu, Çünkü öğrenmek için para vermedim öğretmek için de para almıyorum. Para almayınca da gelen öğrenciler daha çizgi safhasında bırakıyorlar. Pek de başarılı olamadım. Sadece bu hanım kızımızı bu derece yetişti. Allah razı olsun sebat etti. Çok gelen oldu ama geldikleri gibi gittiler” diye konuştu.

ALIN YAZISI HARİÇ HER YAZI YAZILIR!

Alın yazısı hariç her türlü yazı yazının yazıldığını vurgulayan Mahmutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cam, bardak, kağıt, tabak aklınıza ne gelirse.  Hediyelik eşya üzerinde gerek kaligrafi olarak gerek gravürle gerek yağlı boya değişik şeylere yazmayı seviyoruz. Bunları yaparken kaligrafi kalemleri kullanıyoruz. Mürekkepleri zaten ayrı.”

Özel sipariş verenlerin olduğunu kaydeden Mahmutoğlu, “Tura çalışmaları baya ilgi gördü. Hatta öyle oldu ki yurt dışına çalıştık. Tura için yurt dışına çok sipariş oldu. Genellikle Almanya’ya  gidip gelenlerden. Birisi buradan Amerika’ya hediye olarak götürmüştü. Oradan siparişler gelmeye başladı. Turaya baya değer veriyorlar. Özellikle düğünler esnasında gelinle damadın ismini yazıp bir düğün hediyesi olarak da yazdıranlar çok” dedi. 

SANATTA İNTİKAL

Mahmutoğlu severek icra ettiği kaligrafi sanatıyla ortaya çıkardığı eserlerin yapım aşamasıyla ilgili “Önce isim olarak verildiği zaman kafanda canlandırıyorsun o yazıyı proje dahilinde.  Bizim sanatta buna intikal denir. Onu kağıt üzerine döküyorsun. Örneğin Büşra yazısını kafamda canlandırdım şekil olarak.”diye konuştu.

SABIR VE SEVGİ

Rıza Hocanın yanında eğitim alan Sevda Çakmer, bu işin en başta sabır işi olduğunu vurgulayarak, aynı zamanda bu işi sevmek gerektiğini kaydetti.  Çakmer, “Severek yapılacak olan her işte başarılı olunacağına inanıyorum. Rıza Hocayı tanıdıktan sonra bende yazıyı çok seviyorum. Buraya geldim. Burası küçük bir yer ama benim için dünyalar kadar büyük bir yer. Burayı çok seviyorum. Aileme zaman ayırmaktan dolayı biraz ara verdim. Ara verince biraz gerileme oldu. Buna rağmen yazmaya çalışıyorum. Rıza amcam her konuda yardımcı oluyor. Manevi babam oldu” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim