Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

CHP’den yazarkasa eylemi!

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve parti üyeleri Manisa valiliği önünde yazarkasa parçalayarak doların yükselmesiyle keskinleşen ekonomik krize tepki gösterdi.

CHP’den yazarkasa eylemi!

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve parti üyeleri Manisa valiliği önünde yazarkasa parçalayarak doların yükselmesiyle keskinleşen ekonomik krize tepki gösterdi.

MUZAFFER KİRT

CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı, Türkiye’deki ekonomik duruma tepki göstermek için Manisa  Valiliği önünde eylem yaptı. Eyleme, ilçe Başkanı Serdar Bozyaka’nın yanı sıra, Şehzadeler ilçe Başkanı Zerrin İşnel,  ilçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Yurdakul Cebeci  ve partililer katıldı.

‘TÜRKİYE’DE HİÇBİR ŞEY YOLUNDA GİTMİYOR’

İlçe Başkanı Bozyaka, Valilik önünde yaptığı açıklamada dolardaki istikrarsız yükselişe dikkati çekerek şunları söyledi“ Bugün buraya gelirken dolar 4 lira 80 kuruştu. Şimdi 4 lira 90 kuruşa çıktı. Her dakika artıyor. Euro 5 lira 60 kuruş.  Mazot 5 lira 70 kuruş. Ama gerçek fiyatı  6 lira 30 kuruşa yakın.  Seçim öncesinde ÖTV indirimi yapıldı.  Benzin şu anda 6 lira 20 kuruş. Ve bütün vatandaşlarımız bu durumdan şikayetçi. Türkiye’de hiçbir şey yolunda gitmiyor” dedi.

TÜRK LİRASI YÜZDE 30 DEĞER KAYBETTİ

Bozyaka, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak  “Bu devalüasyonda Türk lirası yüzde 30 değer kaybetti. 20 Temmuz saray darbesinden bu yana yani OHAL döneminde Türk lirası yüzde 60 değer kaybetti.  Türkiye’de hukuku yok ederlerse özgürlükler engellenirse demokrasi askıya alınırsa ekonominin çökeceğinin kendilerine yıllardır söylüyoruz. Tek adam rejimi kurarsan merkez bankası da benim faiz de ben belirlerim dersen ekonomi dibe vurur diye uyarıyoruz. Ancak lafımızı dinletemiyoruz” diye konuştu.

‘YÖNETİM KRİZİ VAR!’

Şu an yaşanan krizin bir yönetim krizi olduğunu ifade eden Bozyaka, “Dolar krizi tamamen tek adam krizidir.  Tek adam gitmeden Türkiye’de normalleşme beklemememiz de mümkün değildir.  Bu tek adam krizinin faturaları var. Faturaları kim ödüyor. Dolarla borçlanan şirketler 250 milyar lira zararda.  Askeri ücretlileri rahatlatacak kaynak yani bizim önerdiğimiz 2 bin 200 lira olacak diyoruz ya o kaynak heba edildi. Kaynak Türkiye’nin iyi yönetilmesiyle gelecek emekliye 30 Nisan da bin lira ikramiye vadettiler. 30 Nisan tarihinde bin lira ikramiye 4 lira 4 kuruşken dolar 247 dolara tekabül ediyordu. Bugün geldiğimiz nokta da aynı para 207 dolar. Emekli 40 dolar zararda. Yani emeklinin cebinde 192 lira çalındı. Aynı emekli alım gücü 1000 lira karşılığında 808 liraya düşmüş durumda. Görüyorsunuz tek adam krizinin faturaları emekliye işçiye ve işverene ödettiriliyor” ifadelerini kullandı.

‘YAĞMACI BİR EKONOMİ TARAFINDAN YÖNETİLİYORUZ’

Hükümetin faiz lobisine yakayı kaptırdığını kaydeden Bozyaka, “15 yıl da 150 milyar dolar İngiltere’deki bir takım tefecilere para ödüyor bu iktidar. Daha 17 ay görev süresi varken ve erken seçimi istemek vatana ihanettir derlerken neden erken seçim istendiğinin 2 ay sonraya neden baskın seçim kurulduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Dış güçlerin oyunu tutturmuşlar gidiyor. Peki soruyorum dış güçlerin oyunu var. Siz bir trenin içerisindesiniz yavaş çekimle izliyorsunuz. Tren kaza yapacak. Siz de içerisindesiniz. Sormazlar mı niye izliyorsunuz. Yıllardan beridir söylüyoruz. Türkiye’yi iyi yönetirseniz üreten bir ekonomiye geçerseniz sizin ekonominizde hiçbir dış güç uğraşamaz diye uyarıyoruz. Şimdi çıkmışlar sanki muhalefet partisi gibi manifesto yayınlıyorlar. Diyorlar ki üreten ekonomiye geçeceğiz. 16 yıldır yağmacı bir ekonomi tarafından yönetiliyoruz. Bizde 16 yıldır bunu sizlere söylüyoruz. Ülke yangın yerine düşmüş durumda” dedi.

YAZARKASAYI VALİLİK MERDİVENLERİNE FIRLATTI

Dolarla borçlanan şirketlerin zarar ettiğini, emekliye verilecek bayram ikramiyesinden yaklaşık 200 lira kaybolduğunu öne süren Bozyaka, 2001'de dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e yazar kasa fırlatılması olayını hatırlatarak, yanlarında getirdiği yazarkasayı Manisa Valiliği’nin merdivenlerine fırlattı. Bozyaka, “Onbinlerce esnafın sesi olmak için Manisa Valiliği önünde o protestoyu biz yapıyoruz. Türkiye 2001 krizinden daha kötü durumdadır. Kimse ekonomik krizi gizleyemez” dedi. Valilik merdivenlerine fırlatılan ve kırılan yazar kasa polislerin toplamaması için bir partili tarafından merdivenlerden kaldırıldı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim