Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Baklavacılardan ‘fıstık’ boykotu

Antep fıstığı fiyatlarının 250 liraya kadar çıkması karşısında maliyetleri artan baklava üreticileri, fiyatlar düşene kadar baklavalarda fıstık kullanmama kararı aldı. Manisalı baklavacılar, fiyatlar düşene kadar boykota destek verecek.

Baklavacılardan ‘fıstık’ boykotu

Antep fıstığı fiyatlarının 250 liraya kadar çıkması karşısında maliyetleri artan baklava üreticileri, fiyatlar düşene kadar baklavalarda fıstık kullanmama kararı aldı. Manisalı baklavacılar, fiyatlar düşene kadar boykota destek verecek.

MUZAFFER KİRT

Ramazan ayında Antep fıstığının kilosunun 220-250  liraya kadar çıkması baklava üreticilerini ayaklandırdı ve Manisa’daki baklava üreticilerinin bazıları da 17-20 Mayıs tarihleri arasında Antep fıstıklı baklava yapmama kararı aldı. Dükkanlarının önüne ‘bugün fıstık yok, boykot var’ pankartı asan baklava üreticileri boykotun bitmesine rağmen cevizli baklava yapmaya devam etti ve tatlıcılardan bazıları boykot afişlerini işyerlerinden indirmedi.  Tatlıcılar,  Antep fıstığını, ellerindeki stoklardan kullanacak. Bu durum ise fıstık kendi fiyatını bulana kadar devam edecek.

SUNNİ GÜNDEM YARATILDI

Fıstık fiyatlarının 110 lira ile 130 lira arasında değişirken aniden 250 liraya kadar çıktığını belirten Memett Çoban,  bu artışın sebebinin Ramazana hazırlık olduğunu söyledi. Çoban,“Bu olmaması gereken bir şeydi ramazana hazırlık yapılmıştı. Birileri fıstıkları parayla topladı, bekletip ramazanda piyasaya sürdüler. Nasılsa alacaklar fikriyle böyle bir suni gündem yarattılar” dedi.

Çoban, Antep fıstığının fiyatının hak ettiği fiyata yavaş yavaş düşmeye başladığını belirterek, kara borsacılığın iyi bir yöntem olmadığını savundu. Şu andaki fıstık fiyatının 130 ile 150 lira arasında değiştiğini kaydeden Çoban,  bu fiyatların daha da düşeceğinin altını çizdi.

ANTEP FISTIKLI BAKLAVA 85 TL

Antep fıstığındaki olması gereken fiyatın ceviz fiyatından iki kat daha fazla olması gerektiğini kaydeden Çoban, “ Ceviz 45 lira ise Antep fıstığının da 90 en fazla 100 lira olması gerekir.  Ama maalesef ki insanlar aç gözlü” diye konuştu. Şu andaki Antep fıstıklı baklavanın kilo fiyatının 65 lira olduğunu söyleyen Çoban,  Antep fıstıklı baklavanın piyasasının 80-85 lira aralığında değiştiğini belirtti.

“Eğer tekrardan suni bir gündem oluşursa biz de aynı tepkiyi ve hatta daha fazlasını vereceğiz”diyen Çoban şöyle devam etti “Fıstık bir ara stoklandı şu anda fıstık var ama alan yok. Çünkü aldığınız zaman o fiyatı kabul edersiniz. Kabul ettiğiniz zaman da o fiyat sabitlenir. Bu yüzden fıstık almama kararı aldık. Sadece elimizdeki fıstığı kullanacağız. Fiyat kendi fiyatını bulana kadar. Boykotun bitmesine rağmen.  Çünkü fıstık kendi fiyatını bulmalı. Yoksa bu kadar emek boşuna gider.” Diğer tatlı üreticileri de boykotun bitmesine rağmen cevizli baklavaya ağırlık verdiklerini ve eskiden 10  çeşit fıstıklı baklava yaparken şimdi sadece 2-3 çeşit fıstıklı baklava çıkardıklarını söyledi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim