Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Büyükşehir de 2 kez ceza yazmış!

Dünkü ‘Çevreci tesise çevre cezası’ başlığıyla verdiğimiz manşet haberimize açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi, Uzunburun Katı Atık Bertaraf tesisini özel bir firmanın işlettiğine vurgu yaparak, bakanlığın kestiği cezanın muhatabı olmadıklarını belirtti. Aynı açıklamada, firmaya Büyükşehir’in de 2 kez ceza yazdığı ortaya çıktı.

Büyükşehir de 2 kez ceza yazmış!

Dünkü ‘Çevreci tesise çevre cezası’ başlığıyla verdiğimiz manşet haberimize açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi, Uzunburun Katı Atık Bertaraf tesisini özel bir firmanın işlettiğine vurgu yaparak, bakanlığın kestiği cezanın muhatabı olmadıklarını belirtti. Aynı açıklamada, firmaya Büyükşehir’in de 2 kez ceza yazdığı ortaya çıktı.

 

 

Gazetemizin dünkü manşetinde ‘Çevreci tesise çevre cezası’ başlığı ile kullandığımız haberimizle ilgili Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklamada bulunuldu. Açıklamada tesisin ‘Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş.’ tarafından işletildiğine vurgu yapılarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kesilen cezanın muhatabının Büyükşehir olmadığı ifade edildi.

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ 4 Ekim 2017 tarihinde açılışı yapılan tesisin işletme hakkının 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edildiğini ve 14 Temmuz 2016 tarihinden itibaren ‘Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş.’ tarafından işletilmeye devam edildiğini belirten Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, “Habere konu edilen Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın idari yaptırım uygulamasına yönelik kararının muhatabı Büyükşehir Belediyemiz değil, tesisi hali hazırda işletmekte olan Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş.’dir.”dedi.

BÜYÜKŞEHİR BAKANLIKTAN ÖNCE 2 KEZ CEZA YAZMIŞ!

Yıldırım “Ancak ihale kapsamında işletilen tesisin sağlıklı bir şekilde işletimini teminen idaremiz denetim ve kontrollerini rutin olarak gerçekleştirmekte, gördüğümüz aksaklık ve aykırılıklardan ötürü zaman zaman firmaya idaremizce de idari yaptırımlar uygulanmaktadır” dedi. Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, arıtma tesisinden çıkan sudan değil, aşırı yağışlardan dolayı arıtma havuzlarından taşan sudan alınan numuneden bu sonucun çıktığını belirtti. Yıldırım, Tesisin 30 Büyükşehir arasında çıkış parametreleri en iyi tesislerden bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Bakanlıktan önce Büyükşehir Belediyemizce de işletmeciye iki adet cezai yaptırım uygulandı. Son resmi yazımızda, arıtma tesisi ile ilgili olarak 15 gün içerisinde herhangi bir revizyon programının tarafımıza sunulmaması halinde sözleşmeyi fesh yoluna gidebileceğimizi dahi ilgili firmaya bildirdik. Şu anda işletmeci tarafından ilgili arıtma tesisinin revizyonuna başlandı” dedi.


ÇEVRE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE SİTEM

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı olarak haftanın 7 günü tesiste olduklarını dile getiren Yıldırım, “İşletmeciyi sürekli biz de denetliyoruz. Bu revizyonun yapılma kararı bizim denetimimizden sonra alındı.  Bahsedilen ceza daha dün tebliğ edilirken, bizim bu sürece kadar yaptığımız denetimler sonucunda 4’üncü ve 5’inci ayda yazdığımız cezalar da mevcut. Takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Gönül isterdi ki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yaptığı denetim ve kontrollerden Büyükşehir Belediyemizi de bilgilendirmiş olsun. Denetimlerimizi birlikte yürütelim. Ancak bırakın bilgilendirmeyi, kesilen ceza henüz ilgili firmaya dahi tebliğ edilmeden, Büyükşehir olarak bize bildirilmeden bazı yerel basın organları tarafından habere konu ediliyor. Üstelik de haber, ceza Büyükşehir Belediyesi’ne kesilmişçesine kaleme alınıyor. Bu durum ister istemez, kamuoyu nezdinde Büyükşehir Belediyesi aleyhine algı oluşturmak maksadıyla hareket edildiği düşüncesini akla getiriyor. Halkımızın bu tür algı yönlendirmelerine itibar etmeyeceğini umuyorum”dedi.BASIN MERKEZİ

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim