Misafir
6,0694
5,3378
219,73
ÜYE GİRİŞİ

Eczacılardan aşı karşıtlığı uyarısı!

Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, Eczacılık Günü’nde yaptığı açıklamada aşıyı reddeden aile sayısının 6 yılda 183’ten 23 binlere ulaştığına dikkat çekerek, bu vahim tablo karşısında acil önlem alınması uyarısında bulundu.

Eczacılardan aşı karşıtlığı uyarısı!

Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, Eczacılık Günü’nde yaptığı açıklamada aşıyı reddeden aile sayısının 6 yılda 183’ten 23 binlere ulaştığına dikkat çekerek, bu vahim tablo karşısında acil önlem alınması uyarısında bulundu.

29’uncu Bölge Manisa Eczacı Odası, 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik Anıtı’nın önünde çelenk sunma töreni düzenledi. Çelenk sunma törenine CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, 29’uncu Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, oda üyeleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

‘VAHİM VE ACİL ÖNLEM ALINMASI GEREK’

29’uncu Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, törende yaptığı konuşmasında özellikle son yıllarda aşı yaptırmayı reddeden ailelerin sayısının yükselmesine dikkat çekerek, acil önlem alınması uyarısında bulundu. 2011 yılında Türkiye’de aşıyı reddeden aile sayısının 183 olduğunu, bu rakamın 2017 yılında 23 binlere ulaştığına dikkat çeken Balı “Vahim ve acil önlem alınması gereken bir tabloyla karşı karşıyayız. Geldiğimiz noktada aşı reddinin bu denli fazla olmasının en önemli nedeni ekranlarda yer alan bazı bilim insanlarının insanlara yönelik aşı karşıtı açıklamalarıdır. Ailelerimizi bu konuda uyarıyoruz. Bilimsellikten uzak aşı karşıtı propagandalar yüzünden çocuğunuz hayatını riske atmayın. Aşı yaptırmanın hafif ateş, kol ağrısı gibi hızla iyileşecek yan etkileri dışında çocuğunuza zarar vermeyeceğini unutmayın. Aşıyla önlenebilecek hastalıkların çocuğunuzun, ailenizin ve toplumun geleceğini karartmasına müsaade etmeyin”şeklinde konuştu.

YASA KORUYUCULARINA ÇAĞRI

Medyada bilimsellikle bağdaşmayan, ‘Önce zarar verme’ ilkesini ihlal eden bilim insanlarını açıklamalarına izin verilmemesi gerektiği görüşünü savunan Balı, yasa koruyucuları bu konuda yaptırım uygulamaya davet ederek şöyle devam etti “RTÜK’ü, toplum sağlığına ilişkin yanlış açıklamalar yapan kişilere karşı hassas olmaya davet ediyoruz. Kısa bir sürede sonra gerçekleşecek seçimlerin ülkemiz ve ülkemizin geleceği adına güzel sonuçlanması; cumhuriyet, laiklik, demokrasi, evrensel insan hakları, sosyal hukuk devleti gibi bizi birleştiren değerlerin altını çizmesini diliyor, tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü bir kez daha kutluyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.HABER MERKEZİ

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim