Misafir
6,0694
5,3378
219,73
ÜYE GİRİŞİ

5 bin çiftçi tarımı terk etti!

Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, artan maliyetler karşısında para kazanamayan çiftçinin üretimden vazgeçip fabrikalarda işçi olmaya başladığını belirterek Manisa’da son 10 yılda 5 bin çiftçinin tarımı terk ettiğini söyledi.

5 bin çiftçi tarımı terk etti!

Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, artan maliyetler karşısında para kazanamayan çiftçinin üretimden vazgeçip fabrikalarda işçi olmaya başladığını belirterek Manisa’da son 10 yılda 5 bin çiftçinin tarımı terk ettiğini söyledi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Oda binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Altındağ, çiftçinin sorunlarına değindi. Çiftçilerin gününü daha güzel bir şekilde kutlamak istediklerini fakat son yıllarda çiftçilerin zor dönemlerden geçmesinden dolayı onların günlerini kutlayamadıklarını belirten Altındağ, Manisa’da her geçen gün çiftçilerin azaldığını söyledi.  

Son 10 yılda 5 bin çiftçinin, tarımı terk ettiğinin vurgulayan Altındağ, köylü vatandaşın çiftçilikten uzak, sanayilerde askeri ücretle çalışır hale geldiğini ifade etti. Altındağ, “Çiftçilikte ve hayvancılıkta aynı şekilde gündemde. Et ithalatı, canlı veya cansız, karkas et ithalatı durmadan yapılıyor. Bu durumda çiftçinin azalmasına neden oluyor. Çiftçilere değer verilmiyor.  Bugünün şartlarında çiftçilere daha fazla sahip çıkılması gerekirken çıkılmıyor. Bugün köylünün köyünde kalması, evinde evinin altında 3-5 tane hayvan bakan çiftçimiz kalmamıştır.  Bunun yanında büyük çiftliklerin kurulması tavsiye edilmiştir.  Fakat bunlarda yeterli olmamıştır. Bunun için köylü vatandaşın evinde hayvan bakan insanların çoğalması, köylerde hayvancılığın desteklenmesi gerekiyor” dedi.

ÇİFTÇİ YOK SAYILIYOR!

Altındağ, çiftçiliğin azalmasının toprak kaybına da neden olduğunu belirterek, artık büyük bir ithalatçı konumuna gelindiğini kaydetti. “Çiftçimiz artık daha geniş çaplı desteklenmeli” diyen Altındağ, önerilerini şu şekilde sıraladı:  “Vatandaşın kendine, kendi ülkesine yetecek şekilde üretim yapmasına yardımcı olunmalı. Bunun yanında çiftçimize değer verilmesi gerekiyor. Çiftçimiz yok sayılıyor.  Birileri giderse birileri gelir mantığıyla bu olmaz. Anadan babadan çiftçilik yapan vatandaşımız her zaman desteklenmeli. En zor yıllarda en zor şartlarda dahi çiftçilik yapmış vatandaşımız yok sayılamaz. Onun üzerine devletimizden destekler, projeler bekliyoruz.  Sadece devlet değil, milletimizin de çiftçimizin kıymetini bilmesi lazım.”

BU SENE ÜRÜNLERDE REKOLTE DÜŞÜK!

Son günlerde yaşanan dolu felaketine de değinen Altındağ, ilçelerde zararların olduğunu söyledi.  Bu sene bağcılıkta ürün kaybının da olduğuna dikkati çeken Altındağ,  “Bu sene ürünlerde rekolte düşüklüğü var.  Doğuş az ürünlerimizde. Bağcılıkta bu yıl verimsiz bir yıl geçireceğiz. Geçen senenin üzümü bu yıl yok. Rekolte düşüklüğü baya da olacak” diye konuştu.

TARIMDA İTHALAT ARTTI!

Eskiden tarım da kendi kendine yeten bir ülkeyken şimdi tarımda ithalata yönelimin söz konusu olduğunu anlatan Altındağ, “ Bu ülkenin bu hale gelmesinin tek sebebi tohumda dışarı bağımlı olmamız. Yeterince kendimiz AR-Ge çalışmaları yapıp Türkiye’mizde gerekli önlemlerin alınmaması. Bir de çiftçimizin malını değerinde satamaması. Fakat borçla çalışan bir insan ne kadar çalışabilir, ne kadar üretebilir? Üretimi en üst seviyesine çıkamaz.  Burada çiftçimizin cebinde parası olsa tarlasına da iyi bakacak, ilacını zamanında atacak”dedi.

ÇİFTÇİ MALİYETLERİN ALTINDA EZİLİYOR

Geçen sene kullanılan bazı ilaçlara bu yıl yüzde yüz zam yapıldığını kaydeden Altındağ, “Bu şekilde tarımın içinden vatandaş nasıl kalkacak.  Mazotun fiyatı da  zaten yüksek.  Çiftçimiz dar boğazda. Mahsule bakarsanız olur.  Çiftçimiz zor şartlarda ayakta durmaya çalışıyor. İnsan da bakınca verimli olur tarlada bakınca. Hayat şartları pahalı olduğu için her şey yeri yerine arazide yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

TARSİM FİYATLARI YÜKSEK

Manisa’da insanların TARSİM konusunda yeterince bilgili olduğunu aktaran Altındağ,  son olarak şöyle konuştu: “TARSİM’de fiyatlar yüksek. Geçen sene don olayı olmadı ondan önceki sene oldu.  Olmadığı sene vatandaş yüklü miktarda TARSİM’e para yatırdı.  Geçen sene don olmayınca bu sefer, millette boşuna para veriyorum diye bundan vazgeçmek zorunda kaldı.  TARSİM’de yapılması gerekiyor ama TARSİM’in bir sürü şartları var. Her şey onların elinde. Benim yerime yüzde yüz hasar dahi olsa Tarsim geldiği zaman o eksperin iki dudağının altındasınız.  Senin burada yüzde 40 hasar var dediği zaman yüzde 40’ını anca alabiliyorsun. Geçen sene vatandaş 3 liradan 3,5 liradan üzüm sattı. Nasıl bu adam TARSİM yaptırsın?”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim