Misafir
6,1222
5,3679
223,56
ÜYE GİRİŞİ

Hastane yemeklerinde zeytinyağı zorunlu olsun!

Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün zirvesine ev sahipliği yapan 8. Olivtech Fuarı, ilk günden Akhisar’ın gövde gösterisine sahne oldu. Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, içeriği devlet tarafından onaylanan hastane yemeklerinde sağlık için zeytinyağı kullanımının zorunlu hale getirilmesi görüşünde bulundu.

Hastane yemeklerinde zeytinyağı zorunlu olsun!

Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün zirvesine ev sahipliği yapan 8. Olivtech Fuarı, ilk günden Akhisar’ın gövde gösterisine sahne oldu.  Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, içeriği devlet tarafından onaylanan hastane yemeklerinde sağlık için zeytinyağı kullanımının zorunlu hale getirilmesi görüşünde bulundu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez “Gurme İzmir” başlığıyla düzenlenen 8. Olivtech ile 9. Ekoloji İzmir fuarlarında, tüm gözler Akhisar standına çevrildi. Akhisar Ticaret Borsası ile Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından açılan dev stant, ilçenin önde gelen markalarına ev sahipliği yaptı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere sektörün tüm temsilcileri Akhisar standına yoğun ilgi gösterdi.

IZGARA ZEYTİN VE ZEYTİNLİ ÇAY REKOR KIRDI

Akhisar'ın simgeleşen faytonunun yer aldığı standa kurulan mutfak ise ünlü şefleri ağırladı. Yemek yazarı Sahrap Soysal'ın “Fuar Bereketi” adını verdiği çeşitli tahıllar ve baklagillerle zenginleştirilmiş zeytin salatası, ziyaretçilerden tam not aldı.

Neslihan Keskinoğlu'nun zeytinli çayı ise fuarın en çok aranan lezzeti oldu.

HASTANELERE ZEYTİNYAĞI

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, zeytin ve zeytinyağının şifa kaynağı olduğunu belirterek, “Keyifli ve sağlıklı  bir hayat için zeytin ve zeytinyağı kullanın. Kolesterolden, tansiyondan, obeziteden korunun” dedi. Zeytin ve zeytinyağı kullanım alışkanlığının artması için öneriler gündeme getiren Alhat şöyle devam etti:

“Bugün hastanelerimizde  yatan 1 milyon kişiye yemek veriliyor. Bu yemeklerin içeriği, devlet tarafından onaylıyor. Yemek yapan firmalar için şartnameye zeytinyağı kullanılsın diye madde eklenirse, iyileşme süreçlerine katkısı olacağını ve hastaneden çıktıklarında da  kullanmaya devam edip sağlıklarını koruyacaklarını ve bu sayede ülkenin sağlık giderlerinin azalacağını düşünüyoruz. Buna eğitim kurumları da katılmalı. Okullarımızda çocuklarımıza zeytin, zeytinyağını anlatmalıyız, sağlık ve fen derslerinde bu konuyu işlemeliler. Bu durum, çocuklarımızın evlerinde ailelerini zeytinyağlı yemeklere yönlendirmesinde büyük etkisi olacaktır. 1 milyon ton diğer bitkisel yağları ithal edeceğimize daha çok zeytinyağı üretelim ve daha çok sağlıklı zeytinyağı kullanalım”

MÜJDE BEKLİYORUZ

Seçim öncesi beklentileri olduğunu söyleyen Alhat, “Sofralık zeytine prim taleplerimiz yıllardır ülkemizin geçtiği zorlu zamanlar nedeniyle hep ertelendi, şimdi tam zamanı hazır müjde paketleri açılırken bir güzel haberde gerçekten hak eden cefakar zeytin çiftçisi bekliyor” dedi.  Alhat ayrıca, perakende satışlarda yüzde 8'lik KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesinin de yine sektöre “Can” verecek bir adım olacağını belirtti.

ZEYTİNDE YOK YILI ARTIK YOK

Kendisi aynı zamanda hekim olan Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy da bitkisel, nebati yağların tüketiminin azaltılıp zeytinyağ tüketiminin de artırılmasının sağlık açısından en doğru adım olacağını söyledi. HABER MERKEZİ

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim