Misafir
6,1222
5,3679
223,56
ÜYE GİRİŞİ

Manisa esnafından çocuk işçiliğine savaş!

TESK’in çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda 10 ilde yürüttüğü eğitim programı Manisa’da gerçekleştirildi. MESOB Başkanı Hasan Geriter, esnaf ve sanatkâr teşkilatı olarak, çocuk işçiliği ile her zaman olduğu gibi mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

Manisa esnafından çocuk işçiliğine savaş!

TESK’in çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda 10 ilde yürüttüğü eğitim programı Manisa’da gerçekleştirildi. MESOB Başkanı Hasan Geriter, esnaf ve sanatkâr teşkilatı olarak, çocuk işçiliği ile her zaman olduğu gibi mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

MUZAFFER KİRT

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) çocuk işçiliğiyle mücadeleyi ele almak amacıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile protokol imzaladı. İmzalanan protokol kapsamında TESK’e bağlı Manisa Esnaf ve Sanatkarla Odaları Birliği öncülüğünde TESK ve UNICEF Çocuk İşçiliği Temel Eğitim Programı düzenlendi. Giritligil Hotel’de düzenlenen toplantıya Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, oda başkanları katıldı. TESK AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’nde görevli Selin Eren ve TESK Eğitim Planlama Uzmanı Ayfer Şahin eğitim verdi.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELEDE FARKINDALIK

MESOB Başkanı Hasan Geriter, yaptığı açıklamada bu eğitimin programının Manisa ile birlikte 10 ilde yürütüldüğünü kaydetti.  Geriter, gerçekleştirilen bu toplantılarda çocuk işçiliği ile mücadelede farkındalık oluşturmayı amaçlandığını kaydetti. Geriter, “Çocukların eğitim görüp, gezip oynayacağı yaşta ağır işlerde çalıştırılması tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sorun. Bu durumla mücadelede aileler kadar iş yerleri ve işverenlere de büyük pay düşüyor. Geleceğin ve toplumun mimarı olacak çocukların küçük yaşlarda bu durumla baş başa bırakılması kabul edilemez.  Bu nedenle; esnaf ve sanatkâr teşkilatı olarak, üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirip çocuk işçiliği ile her zaman olduğu gibi mücadelemizi sürdürmeliyiz” dedi.

TESK ÖZEL BİR YERE SAHİP

TESK’in, geleceğin kalifiye işgücünü yetiştirmek amacıyla çocuk ve gençlere işletmelerde pratik eğitim verilmesi konusuna kendi kuruluş kanununda yer veren tek meslek kuruluşu olduğuna işaret eden Geriter “ Bu yönüyle TESK, diğer tüm meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri arasında özel bir yere sahiptir. Toplantımızın amacı da çocuk işçiliğinde esnaf ve sanatkârımızın işverenden öte usta öğretici olarak rolüne dikkat çekerek, yasal olmayan çocuk işçiliğinin Önüne geçmekte mesleki eğitimin en önemli alternatif olduğunu vurgulamaktır.”diye konuştu.

TESK Eğitim ve Planlama Uzmanı Ayfer Şahin, programın temel amacının çocuk işçiliğiyle mücadele ederek, çocukların meslek alanlarına yönlendirmek olduğunu kaydetti.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim